Úmrtí 1830 Most Němčina (jedno slovo) - VYŘEŠENO

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Úmrtí 1830 Most Němčina (jedno slovo) - VYŘEŠENO

Příspěvekod MB327 » sob črc 19, 2014 12:04

Zdravím, tento zápis už jsem sem jednou dával, ale pořád mám problémy s jedním slovem - teď mi došlo něco, co by to mohlo někam posunout, a hodila by se mi pomoc zdejších odborníku. :) Tady to je - http://matriky.soalitomerice.cz/matriky_lite//permalink?xid=16100&scan=39, předposlední zápis na levé straně.

Jde o poslední slovo v zápisu, očividně název města. V původním tématu někoho napadlo něco jako Wisbach/Wiesbach, což je v Hesensku, a tedy dost z ruky, navíc když 12. jägerbatalion byl nejspíš ze Saska. Teď jsem se k zápisu vrátil, a snažil jsem se to přeluštit znovu. Že jsou první písmena "Wisba" je asi jasné, ale začal jsem pochybovat o tom "ch". Všechny ostatní výskyty "h" a "ch" jsou psány s kličkou (takto), není to zvláštní? Navíc, když jsem se zakoukal po stránce, došlo mi, že těch posledních pár písmen vypadá úplně stejně, jako slovo, které se občas vyskytuje v kolonce o pohřbu přímo za slovem "begraben" - zde např. u prvního zápisu na levé straně a u většiny na pravé (takto, takto a takto). Věděl by někdo, co je to za slovo? Většinou je hned pod tím zase nějaký příklad typického "h" nebo "ch" s kličkou, a pochybuji, že se psalo něco jako "begraben chu". Vyluštění tohoto slova by nejspíš zároveň vyřešilo záhadu názvu města, tak mě napadlo, že by možná byl dobrý nápad se od toho odrazit.

A jestli je to akorát "ch" psané jinak, má to nějaký důvod?

Doufám, že to celé nezní moc zmateně, snažil jsem se to podat co nejsrozumitelněji. :D
Naposledy upravil MB327 dne ned črc 20, 2014 10:30, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: Úmrtí 1830 Most Němčina (jedno slovo)

Příspěvekod PomněnkaPrvní » sob črc 19, 2014 12:23

Já tam vidím Wisbachu (jako kdyby psal německy, ale vyskloňoval to česky ;)

Sice je to bez kličky, ale pořád si myslím, že je to h.

Za tím begraben bych to viděla na ihn, tedy zase se mi to jeví jako písmeno h

Zkušenější ale snad uvidí víc.
Hezký den
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Úmrtí 1830 Most Němčina (jedno slovo)

Příspěvekod Slim » sob črc 19, 2014 12:37

já tam čtu Wisbaden (Wiesbaden), všimněte si obdobně zapsaného "de" ve slově Niedergeorgenthal v dalším záznamu
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Úmrtí 1830 Most Němčina (jedno slovo)

Příspěvekod PomněnkaPrvní » sob črc 19, 2014 12:45

No jasně! Máte pravdu!
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Úmrtí 1830 Most Němčina (jedno slovo)

Příspěvekod MB327 » sob črc 19, 2014 19:14

Jaj, to je to vzdálené Hesensko, ale jestli jste si jistí, tak budiž. :) Zkusím ještě počkat, jestli se někdo přidá s názorem během večera, pak to tu zavřu.
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: Úmrtí 1830 Most Němčina (jedno slovo)

Příspěvekod Věra Mátlová » sob črc 19, 2014 21:24

Nabízela jsem Vám ten Wisbaden už v prvním dotazu 7. července, takže když to tam teď vidí i ostatní, možná to bude ono.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Úmrtí 1830 Most Němčina (jedno slovo)

Příspěvekod MB327 » ned črc 20, 2014 10:30

Asi to tak bude, byl jsem si tím akorát nejistý, protože je to vážně daleko od Saska, kam někdo jiný posadil ten 12. jägerbatalion - ale většina se shoduje, tak tedy dobře, díky. :)
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: Úmrtí 1830 Most Němčina (jedno slovo) - VYŘEŠENO

Příspěvekod Slim » ned črc 20, 2014 11:44

Nemohl tam ten batalion být v souvislosti s bitvou u Waterloo? Mají tam na ni i velký památník.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Úmrtí 1830 Most Němčina (jedno slovo) - VYŘEŠENO

Příspěvekod MB327 » pon črc 21, 2014 12:48

No ono je to tak, že tento člověk se měl v tom Wiesbadenu v Hesensku asi narodit, když je "aus Wiesbaden", takže nejspíš naopak šel směrem na východ, když se pak usadil tady v Mostě. A jediný 12. jägerbatalion byl asi opravdu ten Saský (jiný jsem nenašel), takže v tom je trochu zmatek, bůhví jak to bylo. Ale je pravda, že na bitvu u Waterloo by měl ideální věk - podle úmrtního listu se narodil okolo roku 1780, takže by mu bylo okolo 35 let. Tak na to se ještě podívám. :)
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: Úmrtí 1830 Most Němčina (jedno slovo) - VYŘEŠENO

Příspěvekod Věra Mátlová » pon črc 21, 2014 19:15

Do Waterloo daleko,daleko...... já to spíš vidím takhle: po prohrané válce s Napoleonem musel saský král Bedřich August demilitarizovat (1809), nechali mu jen 1300 mužů k obraně hranic. Nařídil tedy naverbovat všechny myslivce a udělal z nich "mysliveckou gardu" - bylo jich asi 125. Postupně se z nich vyvinula regulerní armáda, asi 600 maníků, a po roce 1821 se podle královského výnosu celé toto saské vojsko spojilo s armádou Hessensko- Nasavskou, a bylo rozděleno na tři pluky (pluk fyzilírů, 1. a 2. královský pluk myslivců). Tak nějaký přesun vojáků Hesensko-Sasko mohl docela dobře nastat.
Problém je v tom, že číslo 12 dostal jeden z těchto tří pluků až po prusko-rakouské válce 1867, ale v zápisu z roku 1830 je jasně napsáno 12. pluk...
Tož poohlédneme se ještě v rakouské armádě.
Tady je výcuc z více materiálů, který je ilustrací toho, jak vznikaly myslivecké prapory, a jak snadno bylo možné aby se v rakouské armádě objevil mslivec naverbovaný jako dobrovolník v Německu, klidně třeba v Hessensku:
V rakouské armádě se objevil první myslivecký pluk poprvé v roce 1798, za 2. Koaliční války proti Napoleonovi. Mužstvo bylo naverbováno v severním Německu (Paderborn) jako součást říšského kontingentu a pluk měl povolení verbovat ve všech císařských dědičných zemích. Byl rozpuštěn 1801, a místo něj vznikly dva nové dobrovolnické pluky, mužstvo bylo hlavně z Tyrolska. Postupně vznikaly další myslivecké prapory, z nich dva české (v Josefově a v Terezíně).
V roce 1808 bylo zformováno celkem 9 divizí polních myslivců, postupně se doplnily na regulerní prapory (Feld-Jäger-Bataillon). V rámci příprav na válku s Francií v roce 1813 bylo nařízeno rozmnožení těchto praporů na dvanáct.
Kromě nich existovalo větší množství dobrovolnických mysliveckých formací, které byly rozpuštěny koncem roku 1809 resp. počátkem roku 1810, mezi nimi například:
Francká legie (Fränkische Legion), označovaná též jako Bayreutská legie (Bayreuthische Legion) vytvořena v roce 1809 z dobrovolníků, naverbovaných v českém pohraničí, doplněných mužstvem depotu dobrovolnického sboru vévody brunšvického,
Myslivecký prapor vestfálské legie (Jäger-Bataillon der westphälischen Legion) vznikl v Čechách roku 1813 z dobrovolníků naverbovaných v Německu a z jednotek, převzatých do císařských služeb.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků