VYŘEŠENO sňatek evangelíka s katoličkou 1824 česky

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

VYŘEŠENO sňatek evangelíka s katoličkou 1824 česky

Příspěvekod Karel Jedlička » ned črc 06, 2014 19:44

Hezký večer,
mám ještě jednu tajenku... dokázal by někdo rozluštit chybějící slova v zápisu úplně vlevo nahoře?
Čtu tam: "s povolením cís. král. krajskýho ouřadu xxx místo třikrát xxx xxx oddal je Filip Czebušskej (?) evangelík" - ale celé to nedává zcela smysl.

A vedle název vesnice: Jan syn Matěje Knespla sedláka a rychtáře z XXX No. 19 poddaný Doubravský (=dobrovický).
Sňatek se konal v Jabkenicích, ale žádná ze sousedních vesnic mi s tím nápisem nesedí. Jan Knespl (a dalších 5 generací naší rodiny) později žilo v Kosořicích, ale ty to asi také nejsou...
?ity?ic ???
Díky moc :-)
Naposledy upravil Karel Jedlička dne ned črc 06, 2014 21:02, celkově upraveno 1
Karel Jedlička
 
Příspěvky: 293
Registrován: sob črc 05, 2014 22:10
Oblast pátrání: Dobrovice, Divišov, Kouřim, Vysoké Mýto, Rychnov nad Kněžnou, Tábor, Touškov, Písek, Jindřichův Hradec, Litovel, Šumperk

Re: sňatek evangelíka s katoličkou 1824 česky

Příspěvekod Karel Jedlička » ned črc 06, 2014 19:45

Karel Jedlička
 
Příspěvky: 293
Registrován: sob črc 05, 2014 22:10
Oblast pátrání: Dobrovice, Divišov, Kouřim, Vysoké Mýto, Rychnov nad Kněžnou, Tábor, Touškov, Písek, Jindřichův Hradec, Litovel, Šumperk

Re: sňatek evangelíka s katoličkou 1824 česky

Příspěvekod eMKa » ned črc 06, 2014 20:09

Karel Jedlička píše:Čtu tam: "s povolením cís. král. krajskýho ouřadu jednau místo třikrát ohlassenych oddal já Filip Czebušskej kaplan- dává to smysl, ohlášky jim povolili udělat najednou místo obvyklých tří ;-)
A vedle název vesnice: Jan syn Matěje Knespla sedláka a rychtáře z Pitssic No. 19 poddaný Doubravský (=dobrovický).

Snad to budou Pěčice
Uživatelský avatar
eMKa
 
Příspěvky: 594
Registrován: ned dub 06, 2014 5:15

Re: sňatek evangelíka s katoličkou 1824 česky

Příspěvekod Karel Jedlička » ned črc 06, 2014 20:25

Máte pravdu, to jste rozluštila skvěle :-) já tam pořád místo toho kaplana četl evangel. Takhle to smysl dává, asi praděda nechtěl chodit třikrát do katolického kostela :-)

Ty Pěčice si porovnávám s velkým P u nevěstina otce Pavla Bartoníčka, tak to asi bude taky ono. Zmátlo mě hlavně to, že v matrikách té doby se všude uvádějí Pěčice ve tvaru Piečzicz a ne Pitssic. Asi to zapsal farář z jiné farnosti v nezvyklém tvaru, žádná jiná vesnice z celého panství se k tomu názvu lépe nehodí.
Karel Jedlička
 
Příspěvky: 293
Registrován: sob črc 05, 2014 22:10
Oblast pátrání: Dobrovice, Divišov, Kouřim, Vysoké Mýto, Rychnov nad Kněžnou, Tábor, Touškov, Písek, Jindřichův Hradec, Litovel, Šumperk


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků