Narození 1839 Jamné němčina

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Narození 1839 Jamné němčina

Příspěvekod MB327 » pon dub 21, 2014 22:38

Zdravím místní genealogy, jsem tu nově, tak snad dělám všechno dobře.

screenshot: http://i.gyazo.com/5bdc9f37e4e75376c989c49057bc396e.png
stránka: http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/7255/?strana=26

Johann Prchal, nar. 12.5.1839 v Jamném, matka Marianna/e, její rodič nebo ona asi také z Jamného (něco, co vypadá jako "Jamny", na posledním řádku v kolonce matky?), otec nejspíše též (Jamny, 4. řádek v kolonce otce?) zbytek mi naprosto uniká, proto prosím o pomoc.

Také bych rád věděl názor zdejších na ten blok souvislého textu, překrývající kolonky data, jména, i otce. Zdá se mi, že tam vidím něco jako "26. Feb. 1854/9", ale nemám ponětí, oč jde. U ostatních jmen v nejbližším okolí se nic podobného nevyskytuje, jedná se o nějakou zvláštní situaci, jako úmrtí, rozvod, či něco podobného?

Děkuji.
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: Narození 1839 Jamné němčina

Příspěvekod havlisovka » pon dub 21, 2014 22:54

Rodiče čtu takto:

Otec Thomas Barak Häusler in Jamny (Tomáš Barák domkář v Jamném)
Matka Marianna ehel. ledige Tochter des + Basilius Prchal Häuslers in Jamny (Marianna manželská svobodná dcera zemřelého Basilia=Vasila Prchala domkáře v Jamném)

ten text přes kolonky nepřečtu pořádně, ale podle mě je to uznání dítěte za vlastní/legitimizace dne 26. 2. 1854. Nevzali se rodiče někdy v té době?
havlisovka
 
Příspěvky: 1038
Registrován: úte led 01, 2008 12:32
Bydliště: Praha

Re: Narození 1839 Jamné němčina

Příspěvekod Zora » pon dub 21, 2014 23:20

Johann se narodil jako nemanželský - viz čárka v kolonce "unehelich"
Zřetelně jsou údaje v kolonce otec dopisovány jiným písmem.

Zdá se mně navíc, že na této dvojstraně je u nemanželských dětí v kolonce u dítěte připsáno i přijmení, u manželských dětí pouze jméno.
Zkuste se podívat, zda se 26. octobra 1854 nekonal sňatek těchto rodičů. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1839 Jamné němčina

Příspěvekod stanley4 » úte dub 22, 2014 7:52

havlisovka píše:Rodiče čtu takto:

Otec Thomas Barak Häusler in Jamny (Tomáš Barák domkář v Jamném)
Matka Marianna ehel. ledige Tochter des + Basilius Prchal Häuslers in Jamny (Marianna manželská svobodná dcera zemřelého Basilia=Vasila Prchala domkáře v Jamném)

ten text přes kolonky nepřečtu pořádně, ale podle mě je to uznání dítěte za vlastní/legitimizace dne 26. 2. 1854. Nevzali se rodiče někdy v té době?

vidím to rovnako, určite je to legitimizácia (...hat sich als Vater diesen Kind erklärt...), ten rok môže byť aj 1859
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Narození 1839 Jamné němčina

Příspěvekod Kašpar » úte dub 22, 2014 7:54

a asi to i bude rok 1859, neboť v 1854 není T.B.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Narození 1839 Jamné němčina

Příspěvekod Zora » úte dub 22, 2014 8:25

Nevím, zda je možné legitimizovat dítě v cca 20 letech. Byl dospělý, ale neplnoletý. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození 1839 Jamné němčina

Příspěvekod stanley4 » úte dub 22, 2014 10:20

Zora píše:Nevím, zda je možné legitimizovat dítě v cca 20 letech. Byl dospělý, ale neplnoletý. Zora

neviem, ale v jednej DP (Nelegitimní děti v českých zemích v 18. a 19. století) som našiel:
...Legitimizace dítěte probíhala formou sňatku nebo v případě zletilosti dítěte žádostí ke
krajskému soudu. Tyto záležitosti poté řešil poručenský soud. V platnosti tyto zákony
zůstávají v podstatě do konce monarchie a i nová republika se na základě zákona o právní
kontinuitě o ně opírá.
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Narození 1839 Jamné němčina

Příspěvekod MB327 » úte dub 22, 2014 15:51

Děkuji za všechny odpovědi.

Díval jsem se do knihy oddaných z této doby, rodiče jsem okolo onoho data nenašel.

Z "uznání dítěte za vlastní/legitimizace" chápu správně, že existují dvě možnosti, tj. 1. je muž v kolonce otce nevlastním otcem, a přijal dítě (čímž pádem nemá cenu hledat otcovy předky, jelikož není vázán pokrevním vztahem), nebo 2. dítě se narodilo těmto dvěma lidem předtím, než se vzali, a jeho otec je ten, který je uvedený v knize? Nebo se tyto dva pojmy používají jako synonyma?

I to "hat sich als Vater diesen Kind erklärt" mi zní dvojsmyslně, že se mohl přihlásit k otcovství formou adopce cizího dítěte, nebo "přihlásit k otcovství" sňatkem, který vlastně potvrzuje, že on sám je otec dítěte a takříkajíc neuteče od zodpovědnosti. Jelikož je to první podobný případ, na který jsem narazil, mám v tom trochu zmatek, a tudíž děkuji za trpělivost. :)
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: zburget a 18 návštevníků