Re: lokalita ? JČ/StČ 1712 vyřešeno

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Re: lokalita ? JČ/StČ 1712 vyřešeno

Příspěvekod janamic » pát bře 28, 2014 23:52

Uvítám pomoc při řešení problému, který zapadá do několika rubrik.
Mezi předky máme Kateřinu Čalounovou, dceru Matěje Čalouna, mlynáře na mlýně Benešovském u Heřmaně. Nedaří se mi nalézt, kde se Kateřina narodila, ani 100%určit kdo byla její matka.
Shrnutí zjištěných údajů: Kateřina se vdala v r.1723, dle knih poddaných pro domovskou obec Krč u Protivína byla ročník +/-1706.
Její otec byl Matěj Čaloun se narodil neznámo kde, ale jeho původní rodina se objevila roku 1702 v Krči (otec Adam, matka Kateřina), v r. 1702 je u Matěje poznámka, že vandruje. V knihách podaných je první zmínka o jeho dětech v r. 1712:
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/50295/213
čtu: Mattes 31
1.řádek: Mlynářský Za Prahou
2. řádek: škrtnuto zběhlý
3. řádek. na Ni......ským??
4. řádek: první slovo ??na mlejně Podleským
5. řádek už se týká Vávry, nezajímá mne
po pravé straně zapsány děti Matěje:
Wáclav 9 let
Kateřina 6
Matěj 4
Terezie1 1/2
Prosím o rozluštěni zbylých slov a o případné nápady. kde hledat. Matriku NOZ Uhříněves, kam patřil Podleský mlýn, jsem bez výsledku prohledala, jakož i matriky sousedních farností Protivína.
Roku 1713 přišla Matějova rodina na Benešovský mlýn a od té doby je již vše jasné a přehledné, podle matrik NZ i soupisu poddaných.
Děkuji
Naposledy upravil janamic dne pát dub 04, 2014 16:17, celkově upraveno 1
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: lokalita ? JČ/StČ 1712

Příspěvekod Kašpar » sob bře 29, 2014 5:36

janamic píše:Uvítám pomoc při řešení problému, který zapadá do několika rubrik.
Mezi předky máme Kateřinu Čalounovou, dceru Matěje Čalouna, mlynáře na mlýně Benešovském u Heřmaně. Nedaří se mi nalézt, kde se Kateřina narodila, ani 100%určit kdo byla její matka.
Shrnutí zjištěných údajů: Kateřina se vdala v r.1723, dle knih poddaných pro domovskou obec Krč u Protivína byla ročník +/-1706.
Její otec byl Matěj Čaloun se narodil neznámo kde, ale jeho původní rodina se objevila roku 1702 v Krči (otec Adam, matka Kateřina), v r. 1702 je u Matěje poznámka, že vandruje. V knihách podaných je první zmínka o jeho dětech v r. 1712:
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/50295/213
čtu: Mattes 31
1.řádek: Mlynářský Za Prahou
2. řádek: škrtnuto zběhlý
3. řádek. na Ni......ským?? tady vidím druhou část jako ,,kgnskÿm"
4. řádek: první slovo ??na mlejně Podleským tady vidím první slovo ,,Panstwy"
5. řádek už se týká Vávry, nezajímá mne
po pravé straně zapsány děti Matěje:
Wáclav 9 let
Kateřina 6
Matěj 4
Terezie1 1/2
Prosím o rozluštěni zbylých slov a o případné nápady. kde hledat. Matriku NOZ Uhříněves, kam patřil Podleský mlýn, jsem bez výsledku prohledala, jakož i matriky sousedních farností Protivína.
Roku 1713 přišla Matějova rodina na Benešovský mlýn a od té doby je již vše jasné a přehledné, podle matrik NZ i soupisu poddaných.
Děkuji
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: lokalita ? JČ/StČ 1712

Příspěvekod Věra Mátlová » sob bře 29, 2014 7:14

já tam vidím "stejnským panství" - ten konec by souhlasil, od roku 1622 až do 1921 celé široké okolí Uhříněvsi patřilo Liechtensteinům, i když ten začátek jako"L" moc nevidím, za ním je nějaké "i". Uhříněveské gruntovnice sice jsou docela v dobrém stavu na Chodovci (SoA Praha), ale pokud tam nebyl usazen tak ho tam nenajdete, i když jsou tam i knihy smluv.
Označení "mlynář za Prahou" je mojí černou můrou, stejně jako Vy marně pátrám po jenom svém mlynáři "za Prahou", matrik jsem už prošla skoro stovku včetně všech pražských (on se mi vyučil v Praze) a nic. Existují soupisy tovaryšů mlynářských v Praze, od roku asi 1690 (AHMP Chodovec), tam jsem například zjistila že všechny mlýny v okruhu cca 40 km od Prahy patřily pod pražské mlynářské právo - tam třeba tam byste se třeba nějaké stopy mohla chytit.

Ale jiný problém by mohl být v tom, že podleských mlýnů bylo víc - třeba taky v Novém Kníně u Dobříše, to je při troše dobré vůle taky za Prahou, pominu-li podleský mlýn u Polné a možná i leckde jíinde, myslím že někde na náchodsku taky jeden byl..... dobříšské panství v té době patřilo maltézkým rytířům.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: lokalita ? JČ/StČ 1712

Příspěvekod Radix » sob bře 29, 2014 9:30

Radix
 
Příspěvky: 3187
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: lokalita ? JČ/StČ 1712 stále nevyšešeno

Příspěvekod janamic » ned bře 30, 2014 20:29

Děkuji moc za Vaše reakce, ale stále nemohu přijít o jaké panství se jedná. Shrnuji
Kašpar: Ni...kgnskÿm panství
Věra:....stejnským panství
Já: Ni...kjeskýmnebo by mohlo být první písmeno i W
Možnosti nepotvrzené 1)Podleský mlýn v Dubči, panství Uhříněvské, vlastnili Liechtensteinové, jak jsem psala, matriku Uhříněves mám prohledanou
2)Podleský mlýn ma Kocábě u Knína, panství Staroknínské či Dobříšské, matriku jsem také bezvýsledně prohledala
Jiný Podleský mlýn v okolí Prahy se mi nepodařilo objevit, což ovšem nic neznamená. Název je natolik obecný, že v podstatě mohl existovat v každé druhé vesnici.
Proto se potřebuji odrazit od názvu panství. Neexistuje, nějaký seznam panství? Mohla bych pak postupovat vylučovací metodou.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: lokalita ? JČ/StČ 1712

Příspěvekod Věra Mátlová » ned bře 30, 2014 21:04

V prvním svazku edice berní ruly z roku 1950 by měl být seznam statků a panství v BR uvedených
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: lokalita ? JČ/StČ 1712 vyřešeno

Příspěvekod janamic » pát dub 04, 2014 16:15

Hlásím nepřečteno, přesto vyřešeno-alespoň částečně.
Jednalo se skutečně o Podleský mlýn u Dubče, fara Uhříněves. Po opakovaném prohledávání jsem v matrice našla dva zápisy, úmrtí 1.ženy, Anny Čalounové v r.1710 a následný 2. sňatek Matěje Čalouna 1712. Snad mne trochu omlouvá, že v obou případech byla napsaná jiná obec (Královice a Koloděje) a zkomolené jméno.
Co tedy stále hledám: kde Matěj mlynářoval do r.1710 (před Podleským mlýnem), kde se poprvé oženil a kde se narodily jeho 4 nejstarší děti. Ještě jednou děkuji Věře za radu využít soupisy tovaryšů, asi mi nic jiného nezbyde.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Re: lokalita ? JČ/StČ 1712 vyřešeno

Příspěvekod Ondrick » pon úno 10, 2020 21:33

zdravím, také mám mezi předky Matěje Čalouna, mlynáře na Benešovském mlýně..konkrétně jeho dcery Kateřiny, která si r. 1723 vdala v Heřmani za Jana Lovčího z Protivína (1697 - 1753). Podařilo se Vám zjistit příjmení oné Anny (první ženy Matěje Čalouna)...na Podleském mlýně u Dubče se vyskytuje r. 1701 jistý Matěj Procházka s Annou...možná měl Matěj Čaloun jméno "po střeše" Procházka a manželka Anna byla rozená Procházková ? (jen uvaha) + nemáte více informací o rodičích Matěje Čalouna (Adam Čaloun + Kateřina), odkud rod Čalounů pochází ? Zajímavost..jeden z potomků Matěje Čalouna - Jakub Alois (1854 - 1894) se r. 1879 oženil v Č. Budějovicích s Karolinou Daublebskou ze Sternecku (1857-1931) (stará patricijská rodina z Č. Budějovic). Díky moc
Ondrick
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte srp 01, 2006 8:35
Bydliště: Přerov


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků