O 1745 Moravský Krumlov HOTOVO

Zde je prostor pro prosby těch, co si nevědí rady se čtením nějakého rukopisu. Vyřešené problémy prosím označte.
Pravidla fóra
Pokud potřebujete pomoc s přečtěním nebo přeložením nějakého záznamu, dodržujte prosím tyto zásady, pomůžete tím všem zúčastněným:

1. Do předmětu zprávy patří např: Narození 1778 Opava latina obec (farnost, oblast) nebo Příčina úmrtí 1850 němčina obec (farnost, oblast) (Předmět typu Prosím o přečtení a přeložení nebo Prosba opravdu správně není)

2. Vždy napište do těla zprávy to co sami přečtete, i kdyby to mělo být chybně nebo torzovitě. Váš zápis: .... Marie ? (asi Richter?), dcera ..... a .... je pro nás povzbuzením k pomoci a ocenění snahy, žádná snaha o přečtení textu z vaší strany bude znamenat, že vám pravděpodobně nikdo nepomůže. Chybně přečtený text znamená jenom tolik, že vám jej opravíme, hlavu vám trhat nebo smát se vám nebudeme.

3. Pokud vkládáte obrázek k přečtení přímo sem, pamatujte na dostatečnou velikost - raději posunujeme posuvníkem než odbíháme pro lupu

4. Vždy (pokud je to možné) je lepší, když je na obrázku více textu pro porovnání (klidně celá strana matriky)

5. U každé žádosti by měl být odkaz na originál matriky (opět pro možné porovnání nejasných písmen)

6. Prosíme žadatele, aby po vyřešení doplnili do začátku nadpisu v prvním příspěveku text: VYŘEŠENO.

Děkuji tímto: zrnkapísku, stanley4, TKempny a Zora

O 1745 Moravský Krumlov HOTOVO

Příspěvekod Zuz1996 » stř úno 14, 2018 20:10

Dobrý večer,
zajímá mě svatba Františka Růžičky a Viktorie Seidelové 27.8.1745. http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=138
Odkud prosím pochází nevěsta?
.... Viktorie vlastní dcera Jana Jiřího Seidela "Lhenicy"??

Napadly mě Lhenice, jenže ty jsou oboje neskutečně daleko i na mlynářský rod. Svědek Ferdinand Seidel je zřejmě jejím bratrem, žení se v Krumlově o dva roky dříve, ale u svatby je veden už jako mlynář z Rybníků. Ve stejné době se v okolí (Rešice a Tavíkovice) vyskytuje ještě mlynář Jan Jiří Seidel, zřejmě třetí sourozenec, protože je opět spojený s Ferdinandem. I u něj mám bohužel informace až z pozdější doby.

Předem děkuji
H
Naposledy upravil Zuz1996 dne čtv úno 15, 2018 9:31, celkově upraveno 1
Zuz1996

Re: O 1745 Moravský Krumlov

Příspěvekod zedir » stř úno 14, 2018 20:28

Dobrý den,

v prvním písmenu bych spíše viděl B a dále humanistické S a ne kurentní H, tím pádem bych tam viděl Bsenicii (Bzenec? Ale i ten je daleko...)
zedir

Oblast pátrání: Tišnovsko (Lomnička, Drásov, Hluboké Dvory, Šerkovice...), Kyjovsko a Uherskohradišťsko (Hýsly, Žádovice, Skalka, Újezdec...)

Příspěvekod Zora » stř úno 14, 2018 20:45

Já nečtu, jen odhaduji - nemohlo by se jednat o Lesonice (u Krumlova?) Absolutně tím nechci nějak znevažovat Zedirovo čtení, spíš jde o fakt divný zápis.

Jinak - oni se ti mlynáři ženili opravdu na velké vzdálenosti, mám v jiném období - mlynáře z Rybníků a v jeho rodu byla svatba s nevěstou ze Slavkova.
Nebrali se snoubenci, ale hledalo se přiměřené "postavení na obou stranách. Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Zuz1996 » stř úno 14, 2018 20:48

Myslím, že počáteční písmeno je opravdu L. Porovnávám se zápisem na protější straně 25.5 u svědka Leopolda. I když je pravda, že o dva zápisy výš nad mým píše L u Laurentiuse opět jinak.
Zuz1996

Příspěvekod Zuz1996 » stř úno 14, 2018 20:50

Děkuji Zoro, zkusím. Na vzdálené svatby jsem zvyklá, ale tohle by byla opravdu slušná dálka. Jedny Lhenice jsou za Českými Budějovicemi a druhá někde nad Prahou :D.
Zuz1996

Příspěvekod sanssouci » stř úno 14, 2018 20:50

Já bych tam četl něco jako: Bhomey - čech - Čechy - Böhmen
Kousek dole u dalšího zápisu se píše "in Boemia"
Naposledy upravil sanssouci dne stř úno 14, 2018 20:55, celkově upraveno 1
Ty sanssouci
sanssouci

Oblast pátrání: Střeziměřice u Chválkovic, Jivka,
Malé Svatoňovice, Žacléř,
Černá Voda, Semily, Zbečno,
Záluží a Horní Jiřetín u Litvínova

Příspěvekod Zora » stř úno 14, 2018 20:51

Seidlovi byli kolem roku 1740 v okolí Krumlova - Rybníky, Rakšice
Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod zedir » stř úno 14, 2018 21:00

Já v tom, jak je to zapsáno, vidím B, protože u onoho svědka Leopolda je právě vidět, že L chybí ten tah do pravého úhlu nahoru, který zde vidíme, a to je v podstatě to jediné, co L a B často odlišuje. Bohemii mě napadlo také jako Čechy, ale v ostatních zápisech (třeba hned v následujícím nebo prvním na stránce) je zapisují jako Boemia, tím tedy vynechávají i ono H, a navíc je zapisují s předložkou ex, zde je jen pádová koncovka jako u vesnic. A jak jsem uvedl, je to humanistický text, tím tedy vidím i S místo H.
zedir

Oblast pátrání: Tišnovsko (Lomnička, Drásov, Hluboké Dvory, Šerkovice...), Kyjovsko a Uherskohradišťsko (Hýsly, Žádovice, Skalka, Újezdec...)

Příspěvekod Zuz1996 » stř úno 14, 2018 21:04

Tak i ty Lesonice jsou přímo pod Krumlovem a tam je nejstarší zmínka z r.1742 kdy se právě Ferdinandovi narodila dcera. Vím, že je po okolí Seidlů více, nemůžu ale pořád najít tuhle trojci :D Jde mi hlavně o toho Jana Jiřího. Tohle křestní jméno je vlastně také vodítko co je spojuje. Otcem, zřejmě všech, je Jan Jiří. Je to jméno jednhoho z bratrů a Ferdinand tak pojmenoval prvního syna.
Zuz1996

Příspěvekod sanssouci » stř úno 14, 2018 21:05

Ten zápis dole napsal někdo jiný. Je to jiné písmo.
Ty sanssouci
sanssouci

Oblast pátrání: Střeziměřice u Chválkovic, Jivka,
Malé Svatoňovice, Žacléř,
Černá Voda, Semily, Zbečno,
Záluží a Horní Jiřetín u Litvínova

Příspěvekod zedir » stř úno 14, 2018 21:07

Písařská ruka je úplně stejná, když si porovnáte jednotlivá písmena.
zedir

Příspěvekod Zora » stř úno 14, 2018 21:10

Tady je zmínka o Seidlech v Tavíkovicích

http://vodnimlyny.cz/no/mlyny/estates/d ... -novy-mlyn

Požádám o radu kolegu, znalce nejen Rokytné a mlynářů

Z
Zora

Příspěvekod Zuz1996 » stř úno 14, 2018 21:34

V Tavíkovicích byl právě onen Jan Jiří. Jeho první dítě jsem našla r.1745 v Horních Dubňanech na Oulehlově mlýně. V roce 1748 už jeho žena Kateřina zemřela v Tavíkovicích, bylo jí pouhých 25 let. Ten samý rok se tu žení a je mlynářem dalších 10 let. Na dalších 10 let mi mizí a objevuje se v Šemíkovicích, kde roku 1769 umírá.
Zuz1996

Příspěvekod Zora » stř úno 14, 2018 22:16

tady je úmrtí dítěte Jan Jiří , syna Ferdinanda v Rybníkách.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=181

Já bohužel nemám přístupné své zápisky o rodu mnou hledaných mlynářů , ale jde o stejné lokality... ale nedostala jsem se moc pod rok 1800, stopy mně zcela zmizely.

Z
Zora

Příspěvekod Zora » stř úno 14, 2018 22:41

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=10

v roce 1724 se zde narodil Jan Jiří Seidl

Úvahu o tom, zda je to onen hledaný, ponechávám, Zuzko, na Vás.

Zde vlevo dole je svatba Ferdinanda, text nepřečtu, ale je tam zmíněno slovo mlynář a také obec narození, jméno otce ženicha je dopisované. Zase je to na Vás
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=88

Tady je svatba Jana Jiřího, opět uvedeno - profesí mlynář
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=93
zase skoro nic nepřečtu, jméno otce je snad fakt Andreas, a jméno nevěsty je Kateřina.

Tady je narození Anny Františky, otec Jan Jiří Seidl, matka Dorota 1727
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=71

Mrzí mně, že se víc nedozvím, hlavně obec N, ale třeba mně to tam vepíšete.
Z
Zora

Další

Zpět na Čtení starých materiálů