Sňatek 1681 Předměřice/Jiz. čeština

Archiv vyřešených příspěvků. Prosíme již neoživovat.

Sňatek 1681 Předměřice/Jiz. čeština

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř zář 20, 2017 3:33

Jedná se o tu horní svatbu vpravo: nějak mi zase nesedli svědci.
Nejsem si jist příjmím už u toho Matěje Wenzela (jinde jsou e standardní latinkou) a co se týče té Kateřiny, no to už vůbec ničím.
Jednak nepřečtu její příjmí (je-li to vůbec příjmí, vypadá to chvilkama i jako služka), jednak, a to hlavně, nejsem schopen rozluštit, odkud byla. Kochánky to podle mě nejsou, vidím tam po tom iniciálním K písmeno L. A pokud nevím, odkud je, tak ani nenajdu v indexu to příjmí. A nic na Kl... v okolí Předměřic, resp. Staré Boleslavi mě nenapadá.
Tak díky předem za všechny tipy.

Je to tady vlevo, předposlední zápis:
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13073/99
Přílohy
AAAJakubů.jpg
Naposledy upravil Ladislav Bátora dne stř zář 20, 2017 5:55, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Jakubů oo Tkadlecová, Předměřice 1681, česky

Příspěvekod Zora » stř zář 20, 2017 5:08

Prosím o dodržování zápisu předmětu - viz pravidla

1. Do předmětu zprávy patří např: Narození 1778 Opava latina nebo Příčina úmrtí 1850 němčina, obec


Vše další, jako jména, příjmení a podobně, vkládejte, prosím, do textu. Při zběžném prohlížení nových příspěvků je to nepřehledné., děkuji. Jste v podstatě jediný, kjdo vkládá tto nabytečné údaje.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jakubů oo Tkadlecová, Předměřice 1681, česky

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř zář 20, 2017 11:19

Zora píše:Jste v podstatě jediný, kdo vkládá tyto nabytečné údaje. Z


Provedl jsem, nebo vykonal!
Podle národnosti...
Problém je jen v tom, že dneska jistě né, když je to jen jeden případ, ale za rok za dva se už k těm cenným radám, připomínkám a nápadům nebudu umět vrátit, protože jen podle roku, místa a obcovací řeči je samosebou už v té spoustě nenajdu.
Ale co ví stařec nad hrobem, co bude zejtra? Prt. Natož za rok za dva. Takže je to u starýho člověka vlastně fuk...
lb., nadrotmistr v dávné výslužbě
Přílohy
1978Vojna.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Sňatek 1681 Předměřice/Jiz. čeština

Příspěvekod Bodie » stř zář 20, 2017 14:35

Udávaný věk zemřelého v sedmnáctém století je v drtivé většině střelba od boku jeho příbuzných, kteří většinou vůbec netušili, kdy se narodil/la a kolik je mu/jí let.
Udávaný věk je potom často násobkem deseti či pěti.
"Ono je mu snad už sto pane farář." "Tak já tam napíšu 95."
Tedy rozdíl 15 let v požehnaném věku je vlastně docela dobrý odhad. Setkal jsem se i s rozdíly více jak 20 let.
Uživatelský avatar
Bodie
 
Příspěvky: 1345
Registrován: pát zář 02, 2011 10:43

Re: Sňatek 1681 Předměřice/Jiz. čeština

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř zář 20, 2017 15:09

Bodie píše:Udávaný věk zemřelého v sedmnáctém století je v drtivé většině střelba od boku jeho příbuzných, kteří většinou vůbec netušili, kdy se narodil/la a kolik je mu/jí let.
Udávaný věk je potom často násobkem deseti či pěti.
"Ono je mu snad už sto pane farář." "Tak já tam napíšu 95."
Tedy rozdíl 15 let v požehnaném věku je vlastně docela dobrý odhad. Setkal jsem se i s rozdíly více jak 20 let.


Vždyť já vím. A stejně se víc kloním k tomu, co řekli pozůstalí v roce 1697 (tedy těch 95 při úmrtí), než co střelil zřejmě od boku p. hejtman Deym při sepisování kacířů v roce 1651.
Beztak jsem si zrovna u něho jist, že do každý chalupy ani nešel. A naši bydleli v Kochánkách zrovna prvním rokem, tak je nikdo ještě pořádně neznal. PPPPPPPPděda Martin Jakubův tu chalupu č. 26 pořídil totiž zrovna rok před tím sčítáním, viz v přlloze.
Nejvíc mě Deym z Brandejsa ale naštval, že zásadně nezapisoval děti pod 11 let. Přitom zakázaný to nebylo, jinde se tu a tam zapisovaly. Kdyby v tom našem SPPV u mladejch Jakubů stálo: Matěj, dítě 3 roky, bylo by navždy jasno. Takhle to musím lovit z gruntovnic, který děti vlastně měl. A snad i s kým...
Naštěstí to udělal MUDr. Dvořák už dávno přede mnou a byl tak laskav, že mi z toho udělal výcuc.
lb.
Přílohy
JakubůVápeník.png
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí


Zpět na VYŘEŠENO

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků