Zvláštnost v matrice Hostim - VYŘEŠENO

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Zvláštnost v matrice Hostim - VYŘEŠENO

Příspěvekod Skarda » sob bře 30, 2013 12:27

Dnes jsem našel v digitalizované matrice Hostimi jednu zvláštnost a to, že bylo napsáno jen jméno, rok naroz.(tj. bez dne a měsíce) , místo naroz. a číslo pod zkratkou pag., což jsem si našel, že to znamená číslo strany v knize. Osobně mě napadlo, že by to mohlo být způsobeno přepisem z původní matriky, tj. že to pag. označuje původní list matriky. A navíc je mi zvláštní to, že normálně bývá v matrikách zaneseno i narození, jak místo tak datum a povolání obou rodičů a k tomu většinou i domovní číslo domácnosti. Prosím o pomoc, nevím si totiž rady(pozn. osoba, kterou jsem hledal, se jmenuje Václav Schmuttermeier a je narozen roku 1903). Odkaz na inter. stranu, kde jsem hledal: actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/10312/?strana=85
Děkuji...
Naposledy upravil Skarda dne ned dub 14, 2013 12:57, celkově upraveno 1
Skarda
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned bře 17, 2013 13:08
Bydliště: Znojmo, Jihomoravský kraj

Re: Zvláštnost v matrice Hostim

Příspěvekod Martin Jílek » sob bře 30, 2013 12:36

Skarda píše:Dnes jsem našel v digitalizované matrice Hostimi jednu zvláštnost a to, že bylo napsáno jen jméno, rok naroz.(tj. bez dne a měsíce) , místo naroz. a číslo pod zkratkou pag., což jsem si našel, že to znamená číslo strany v knize. Osobně mě napadlo, že by to mohlo být způsobeno přepisem z původní matriky, tj. že to pag. označuje původní list matriky. A navíc je mi zvláštní to, že normálně bývá v matrikách zaneseno i narození, jak místo tak datum a povolání obou rodičů a k tomu většinou i domovní číslo domácnosti. Prosím o pomoc, nevím si totiž rady(pozn. osoba, kterou jsem hledal, se jmenuje Václav Schmuttermeier a je narozen roku 1903). Odkaz na inter. stranu, kde jsem hledal: actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/10312/?strana=85
Děkuji...

Vždyť je to index k matrice. :idea:
Matrika,na kterou index odkazuje je ještě "živá"(není on-line).
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Zvláštnost v matrice Hostim

Příspěvekod Skarda » ned dub 14, 2013 12:33

Martin Jílek píše:
Skarda píše:Dnes jsem našel v digitalizované matrice Hostimi jednu zvláštnost a to, že bylo napsáno jen jméno, rok naroz.(tj. bez dne a měsíce) , místo naroz. a číslo pod zkratkou pag., což jsem si našel, že to znamená číslo strany v knize. Osobně mě napadlo, že by to mohlo být způsobeno přepisem z původní matriky, tj. že to pag. označuje původní list matriky. A navíc je mi zvláštní to, že normálně bývá v matrikách zaneseno i narození, jak místo tak datum a povolání obou rodičů a k tomu většinou i domovní číslo domácnosti. Prosím o pomoc, nevím si totiž rady(pozn. osoba, kterou jsem hledal, se jmenuje Václav Schmuttermeier a je narozen roku 1903). Odkaz na inter. stranu, kde jsem hledal: actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/10312/?strana=85
Děkuji...

Vždyť je to index k matrice. :idea:
Matrika,na kterou index odkazuje je ještě "živá"(není on-line).

Jedná se jen o abecední rejstřík, myslím, že to by nemělo vadit, pokud je tam napsáno jen místo narození a rok.
Skarda
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned bře 17, 2013 13:08
Bydliště: Znojmo, Jihomoravský kraj

Re: Zvláštnost v matrice Hostim

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned dub 14, 2013 12:44

Ted už Vám asi nerozumím. Tak se nezlobte, jestli Vám vysvětluji něco, co chápete- ale není mi jasné, v čem je problém....
Nehledal jste přece v matrice, ale v indexu. Je to tam jasně uvedeno v záhlaví, že se jedná po index. Index=abecední rejstřík sice jména a roky narození uvádí, ale detaily té osoby jsou v jiné knize- matrice, které zřejmě obsahuje roky po roce 1913, proto je "živá" (obsahuje údaje mladší nž je zákoenm daných 100 let) a nemůžete se do ní podívat digitálně.
Indexy/abcedení rejtříky jsou hlavně pro usnadnění hledání- není vyjímkou, že matriční knihy mají 800 stran a číst to celé je strašné. Proto jsou indexy hlavně pomůckou pro dohledání skutečného záznamu- v matrice.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zvláštnost v matrice Hostim

Příspěvekod Skarda » ned dub 14, 2013 12:55

Karolina Vernerova píše:Ted už Vám asi nerozumím. Tak se nezlobte, jestli Vám vysvětluji něco, co chápete- ale není mi jasné, v čem je problém....
Nehledal jste přece v matrice, ale v indexu. Je to tam jasně uvedeno v záhlaví, že se jedná po index. Index=abecední rejstřík sice jména a roky narození uvádí, ale detaily té osoby jsou v jiné knize- matrice, které zřejmě obsahuje roky po roce 1913, proto je "živá" (obsahuje údaje mladší nž je zákoenm daných 100 let) a nemůžete se do ní podívat digitálně.
Indexy/abcedení rejtříky jsou hlavně pro usnadnění hledání- není vyjímkou, že matriční knihy mají 800 stran a číst to celé je strašné. Proto jsou indexy hlavně pomůckou pro dohledání skutečného záznamu- v matrice.....

Možná to bude znít zvláštně, ale o téhle informaci jsem vůbec nevěděl. :)
Skarda
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned bře 17, 2013 13:08
Bydliště: Znojmo, Jihomoravský kraj

Re: Zvláštnost v matrice Hostim - VYŘEŠENO

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned dub 14, 2013 14:55

Vůbec ne :-)
Každý si víme rady s něčím jiným.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků