MZA Brno

Jaká je možnost získat informace z matrik?

MZA Brno

Příspěvekod bursica.d » pát úno 06, 2009 22:14

Dnes byly zpřístupněny on line matriky !!! K jejich prohlížení je mutná registrace.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Arin-Gark » sob úno 07, 2009 1:00

Jenom je škoda že tam toho zatim mají tak málo, ale snad jim to přidávání dalších pujde od ruky.
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod bursica.d » sob zář 05, 2009 12:15

Dne 4.9.2009 přidány nové matriky.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod duros » sob zář 26, 2009 16:28

Mam na skusenych ceskych kolegov otazku. Konecne som pravdepodobne rozlustil, kde sa narodila moja prababicka. Ide s najvacsou pravdepodobnostou o Jablonany, ktore patrili pod RK f.u. Doubravice nad Svitavou. Cely stastny som sa registroval na strankach MZA Brno, nasiel prislusnu farnost, teda aj obec, su tam uvedene matriky, ale:
1) kedze mi ide zhruba o rok 1871 (+/- nieco), zostal som sklamany, ze z uvedeneho obdobia tam matrika narodenych nie je...znamena to, ze neexistuje, alebo iba nie je digitalizovana?
2) ked uz som nenasiel to, co som hladal, chcel som najst aspon sobas jej rodicov (ich mena su mi zname). Tu je dalsi problem: matrika so signaturou 302 proklamuje obdobie 1784-1864. Skutocnost je vsak taka, ze obsahuje data len po rok 1838...
V zozname je uvedena aj matrika sobasenych sign. 306, ktora proklamuje roky 1843-1913, avsak ta nie je digitalizovana...znamena to, ze nie je k dispozicii, alebo nie je iba este digitalizovana?
Dalsia vec, ktora ma zaujima je, ze preco su dve matriky sobasenych, v ktorych sa prekryvaju obdobia, pricom Jablonany su v jednej aj druhej: v 302 je okrem Jablonan 7 dalsich obci, ale v 306 okrem Jablonan je len Obora...
Dakujem vored za pripadne vysvetlenia;-)
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Claricia » sob zář 26, 2009 19:01

duros píše:Mam na skusenych ceskych kolegov otazku. Konecne som pravdepodobne rozlustil, kde sa narodila moja prababicka. Ide s najvacsou pravdepodobnostou o Jablonany, ktore patrili pod RK f.u. Doubravice nad Svitavou. Cely stastny som sa registroval na strankach MZA Brno, nasiel prislusnu farnost, teda aj obec, su tam uvedene matriky, ale:
1) kedze mi ide zhruba o rok 1871 (+/- nieco), zostal som sklamany, ze z uvedeneho obdobia tam matrika narodenych nie je...znamena to, ze neexistuje, alebo iba nie je digitalizovana?
2) ked uz som nenasiel to, co som hladal, chcel som najst aspon sobas jej rodicov (ich mena su mi zname). Tu je dalsi problem: matrika so signaturou 302 proklamuje obdobie 1784-1864. Skutocnost je vsak taka, ze obsahuje data len po rok 1838...
V zozname je uvedena aj matrika sobasenych sign. 306, ktora proklamuje roky 1843-1913, avsak ta nie je digitalizovana...znamena to, ze nie je k dispozicii, alebo nie je iba este digitalizovana?
Dalsia vec, ktora ma zaujima je, ze preco su dve matriky sobasenych, v ktorych sa prekryvaju obdobia, pricom Jablonany su v jednej aj druhej: v 302 je okrem Jablonan 7 dalsich obci, ale v 306 okrem Jablonan je len Obora...
Dakujem vored za pripadne vysvetlenia;-)


1) Matrika je s největší pravděpodobností stále ještě na úřadě, do archivu se dostane, až bude prohlášena za "mrtvou" - takže buď zkusit zavolat/napsat na úřad, nebo počkat...
2) Co jsem projela matriku, tak jsou tam i pozdější roky, ale jak pro kterou obec. Jabloňany končí právě rokem 1842, poslední záznamy pro Jabloňany jsou na snímku 225. Proto existuje novější matrika od roku 1843, ta ale ještě není zdigitalizovaná.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Příspěvekod duros » ned zář 27, 2009 5:22

Claricia píše:....
1) Matrika je s největší pravděpodobností stále ještě na úřadě, do archivu se dostane, až bude prohlášena za "mrtvou" - takže buď zkusit zavolat/napsat na úřad, nebo počkat...
2) Co jsem projela matriku, tak jsou tam i pozdější roky, ale jak pro kterou obec. Jabloňany končí právě rokem 1842, poslední záznamy pro Jabloňany jsou na snímku 225. Proto existuje novější matrika od roku 1843, ta ale ještě není zdigitalizovaná.


Velmi pekne dakujem za uvedenie do obrazu;-) Uradom ste mysleli farsky, ci obecny urad? Pokial ide o tu sobasnu matriku, ja som automaticky isiel na poslednu stranu a nepredpokladal som, ze je to clenene zvlast podla kazdej obce.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Claricia » ned zář 27, 2009 12:50

duros píše:Velmi pekne dakujem za uvedenie do obrazu;-) Uradom ste mysleli farsky, ci obecny urad? Pokial ide o tu sobasnu matriku, ja som automaticky isiel na poslednu stranu a nepredpokladal som, ze je to clenene zvlast podla kazdej obce.


Městský/obecní úřad pověřené obce - tam jsou uloženy matriky všech obcí, které pod danou pověřenou obec spadají. V případě Jabloňan jsou to Boskovice (viz http://mesta.obce.cz/zsu/vyhledat-5589.htm).

Matriky jsou bohužel občas značně zmatené, takže člověk pak neví, jak hledat. Hlavně MZA má matriky na webu řešeny značně nepřehledně, chtělo by to u podobných matrik mít odkazy na jednotlivé obce atp.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

matriční úřady

Příspěvekod kalvera » ned zář 27, 2009 14:52

I tady se dá najít pod jaký matriční úřad obec patří http://portal.gov.cz
do adresář a dát do vyhledávání.
zdravím
Kalousová
vekal@seznam.cz
kalvera
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob srp 08, 2009 20:41

Příspěvekod duros » ned zář 27, 2009 15:13

Vdaka Vam obom, ale myslite, ze na obecnom/mestskom urade budu vediet vyhladat osobu s rokom narodenia okolo 1871?
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

matriční úřady

Příspěvekod kalvera » ned zář 27, 2009 15:16

a ještě malá poznámka - seznam matričních úřadu a kam, která obec patří je je vyhlášce 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon o matrikích

Úřadů s rozšířenou působností je v ČR 221, matričních úřadů je okolo 1300 a obcí přes 6000. Skoro každá obec má pod sebou ještě nějakou část. Jak se obce slučovali a zanikali se nechá dohledat v Lexikonu obcí nebo v retrospektivním lexikonu obcí. Pokud by někdo potřeboval najít mám k dispozici oba lexikony.

Kalousová
vekal@seznam.cz
kalvera
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob srp 08, 2009 20:41

vyhledání osoby na úřadě

Příspěvekod kalvera » ned zář 27, 2009 15:27

To závisí od toho v čem se bude hledat. Na obcích nejnižšího typu budou hledat ve své evidenci obyvatel, což je většinou manuální evidence s přihlašovacími lístky a to tam nejspíš nebude. Ještě by na obci mohli mít domovní archy pokud je nepředali do archivu, ty obce vedli do roku 2001, pak se měli uzavřít a předat, ale má zkušenost, že tak mnohé obce neudělali a vedli je dál i po roce 2001. Na matričním úřadě by mohli vyhledat v matriční knize pokud ji nepředali do archivu a ta tedy nebude uzavřená a záviset to bude od ochoty matrikářky jít s kůží na trh.
Kalousová
vekal@seznam.cz
kalvera
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob srp 08, 2009 20:41

Příspěvekod Arin-Gark » ned zář 27, 2009 15:29

Duros: To je těžko říct - já jsem byl třeba jednou na matrice a matrikářka mi řekla, že "toto je takové nešťastné písmo" už u zápisu někdy kolem roku 1920. Když jsem pak chtěl aby mi vyhledala ještě starší zápisy tak mi radši dala matriku volně k dispozici ať si to najdu sám. Ale to jsem tam byl osobně - když jsem jednou posílal prosbu o vyhledání mailem tak se jim to hledat nechtělo, tak uvidíte.
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod kalvera » ned zář 27, 2009 15:47

Ve své práci se s matrikářkami potkávám celý život a osobní kontakt je vždycky lepší. Matrikářka je úředník a musí vyřizovat běžné záležitosti a pokud to není stará harcovnice a nezná historii tak má sama problém něco vyhledat. Nedavno mi z jednoho úřadu poslali dopis, že jsme jim měl náš úřad předat druhopisy matričních knih z okolních obcí a že, aby to mohli předat do archivu tak potřebují vědět kde jsou prvopisy - měsíc hledala matrikářka kam se to mohlo předat a já pak týden obvolávala úřady. Měla jsem vytipovaný úřad kde by měla matriční kniha být, ale paní matrikářka tvrdila, že není a pak přišla druhá z dovolené a z fleku mi řekla, že je mají.
Tak takový je život, vše je v lidech.
Kalousová
vekal@seznam.cz
kalvera
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob srp 08, 2009 20:41

Příspěvekod duros » ned zář 27, 2009 18:59

No, tak ako to tak citam, v Cechach mate sice kvalitnejsie zapisy v matrikach, ale ten system, ten system...;-) No nic, umrem spokojny s tym, co mam, ved z jedneho datumu sa nestriela a aj tak to nejde po otcovskej linii a vyvod asi robit nebudem. A uz sme aj tak dost OT (tema je MZA Brno).

Este raz vsetkym dakujem a zelam prijemny a uspesny tyzden.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod kalvera » ned zář 27, 2009 20:46

ajjaj omlouvám se. Jestli jsem dobře hledala tak Jabloňany mají svůj obecní úřad a matričním úřadem i dnes patří pod úřad Doubravice nad Svitavou v okrese Blansko Jihomoravský kraj. Takže pokud není a mezi digitalizovanými v MZA není, musí být na Úřadu Doubravice nad Svitavou níže odkaz s kontakními údaji a to je doufám oč tu běží.

http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/ ... &kod=13612

Přeji ti příjemné a vstřícné matrikářky, zkusila bych telefon.
Možná se dozvíš, že je již do archivu předali a pak bych odhadovala, že nejsou ještě digitalizované.

Hezkou dobrou noc

Kalousová
vekal@seznam.cz
kalvera
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob srp 08, 2009 20:41

Další

Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků