Přístup do matrik

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Přístup do matrik

Příspěvekod Dr. Taby » pon črc 31, 2006 11:54

Chtěl jsem se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s přístupem do matrik. Jde mě o tu situaci, kdy už nejsem schopen sehnat žijícího vnuka, a rád bych se do matriky podíval. Řeším teď problém kdy prapředkyně měla několik dětí, ale některé jsou v matrice v SOA v Litoměřicích a některé jsou ještě na matrice na úřadě v Rumburku. Jde mě zhruba o období od roku 1898 do roku 1920. A teď přemýšlím, jak ty údaje získat. Podle zákona vypadá nejschůdnější cesta přes církev.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Lepus » pon črc 31, 2006 20:01

Měl jsem podobné problémy a pomohla osobní návštěva - vysvětlil jsem co potřebuji, požádal, zda by nešlo nahlédnout ...
Lepus
 
Příspěvky: 40
Registrován: pon črc 31, 2006 16:42
Bydliště: Červenka

živé matriky

Příspěvekod MNICH » stř srp 02, 2006 11:31

Možnost která (zákonná) tu je: (já jí bohužel vzhledem k úmrtí všech prarodičů nemohu využít) plná moc k opisu z matriky od příbuzného, který splňuje zákonem stanovené podmínky.
MNICH
 
Příspěvky: 11
Registrován: úte srp 01, 2006 12:09
Bydliště: Praha - východ

Příspěvekod Dr. Taby » stř srp 02, 2006 12:04

No u mě je to jasný, všichni vnuci, který by mě plnou moc mohli napsat jsou dávno mrtvý. O jedné z cer praprababičky vím, že byla bezdětná. A nevím, kdy se narodila, protože její zápis je ještě na matrice v Rumburku. Takže mě napadla jediná možnost a to je kontaktovat nějakého faráře, nejlépe z té konkrétní fary. Podle zákona totiž můžou do matrik nahlížet rodiče, sourozenci, děti, vnuci, státní orgány (když se jich to týká) a církev.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod VLVOJTA » čtv srp 10, 2006 6:32

K zákonné možnosti jak nahlédnout do živých matrik, tj. těch, které jsou na obecním úřadě je ta, že osobně do nich může nahlédnout vnuk - vnučka resp. syn - dcera té konkrétní osoby.
Nahlédnout znamená i opsat si potřebné údaje.
Já jsem takhle řešil, že jsem vezl svoji maminku na jeden OÚ, kde musela dokázat (rodným listem), že je skutečně ta, za kterou se vydává, že má skutečně k té osobě přímý příbuzenský vztah. Pak už bylo vše OK.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Dr. Taby » čtv srp 10, 2006 6:36

To jo, ale tady jde o děti mojí praprababičky sourozence mojí prababičky. O jedné vím, že byla bezdětná. Dalšízůstal po válce někde na Helgolandu. Takže podle zákona zbývá jediná možnost a to je jít na to přes církev. Ta tam má dle zákona také možnost nahlédnout. A nebo počkat až tu matriku odešlou do příslušného SOA.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod VLVOJTA » čtv srp 10, 2006 7:23

Čekat, až ji odešlou do příslušného SOA znamená, čekat 75 let od posledního zápisu (u úmrtních) a 100 let od posledního zápisu (u křestních a oddacích matrik). :(
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Dr. Taby » čtv srp 10, 2006 7:42

To vím, ale jde mě o zápisy kolem roku 1900. Ale pořád je tu ta možnost s církví, ale já jsem ateista, tak nevím, jak to udělat.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Jan » čtv srp 10, 2006 9:59

Situace s matrikami je asi taková:
1. v roce 1950 byly takzvané mrtvé matriky (nepoužívané) převzaty do fondů dnešních Oblastních archivů
2. protože se jednalo o matriky mrtvé, je možné že jsou na obecních úřadech i matriky se zápisy hluboko pod rokem 1900 (ověřená skutečnost cca rok 1860)
3. totéž platí pro SOA kde jsou matriky i po roce 1900 (ověřená skutečnost do roku 1923)
4. obecní úřady většinou nedělají problémy a data poskytnou i na mailový požadavek. Záleží asi na přístupu matrikáře. Případně se osobně dohodnout a prokázat příbuznost s vyhledávanou osobou.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod František F. Trávníček » čtv srp 10, 2006 15:21

Tu zkušenost s matrikáři mám podobnou, jedná se hlavně o ochotě daného člověka a potom aby nebyl zase úřední den a mohl se Vám věnovat když mu za dveřmi nestojí další návštěvníci
Čest a odpovědnost - Honor et periculum
Uživatelský avatar
František F. Trávníček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon črc 31, 2006 21:24
Bydliště: Valtice

Příspěvekod Lyra » čtv srp 10, 2006 19:06

Já se vyzbrojila rodnými listy svých prarodičů a na matrice mě nechali nahlédnout na záznamy o úmrtí jejich rodičů (tedy mých pradědečků/prababiček). Stačilo, že byli dotyční uvedeni na těch rodných listech, čímž jsem prokázala svou příbuznost k nim. Že nejsem vnučka, ale už pravnučka pracovnici matriky naštěstí nevadilo.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Má nová zkušennost s matričním úřadem

Příspěvekod Aetius » čtv zář 14, 2006 6:41

Tak je to asi 14 dní, co jsem byl na jednom matričním úřadě.
Musel jsem teda přijet v neúřední den a doložit, že jsem opravdu potomek té rodiny a pak jsem si mohl normálně všechny matriky, o které jsem požádal prolistovat. Jeden výpis mě pak stál 20 Kč.

Ještě jsem se ptal, proč vlastně nemůžu nahlednout zdarma do matriky třeba z let 1870 - 1945, když do roku 1905 je to vlastně mrtvá matrika.
Bylo mi to vysvětleno takto.
Matrika uložená na matričním úřadě třeba z roku narozenní 1870-1945 je živá.
Prohlášena za mrtvou bude až uplyne 100 let od posledního zápisu.
Tedy až v roce 2045 :lol:.
Takže se toho mnozí ani nedožijí :lol:.
Uživatelský avatar
Aetius
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob srp 05, 2006 13:14
Bydliště: Vlašim

Příspěvekod Majkas » čtv zář 14, 2006 7:31

Závidím všem, kteří si na úřadě mohli matriky prolistovat. Když hledám data pro zákazníka (samozřejmě na základě jeho plné moci), tak já sedím a píšu podle diktátu, to, co mi z příslušného zápisu matrikářka předčítá (a někdy přečíst nemůže). Zdržuje nás to obě, ale prý zákon je zákon. Ale spíš je všechno o lidech...
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Re: Má nová zkušennost s matričním úřadem

Příspěvekod VLVOJTA » čtv zář 14, 2006 12:56

Aetius píše:.... Jeden výpis mě pak stál 20 Kč....


Mohl bych se zeptat, co je zde míněno jedním výpisem? Je to jedna fotokopie (kopírkou) záznamu nebo to, že si člověk opsal (rukou do svých poznámek) jeden záznam, nebo je to, že si mohu digitálem ofotit konkrétní záznam?
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Re: Má nová zkušennost s matričním úřadem

Příspěvekod Aetius » čtv zář 14, 2006 13:56

Jedním zápisem je myšlen prostě celý zapis o dané osobě.

Příklad: Josef Vilímek a kompletní zápis co se týka jeho otce, matky, kmotrů a poznámky, prostě vše o té jeho osobě.
Vypisoval jsem si 4 narození, 2 úmrtí a jednu svatbu. Tedy 140 Kč :D .

Na úřadech kopírování z matriky není dovoleno a už vůbec ne focení.
Všechno si musíte opsat.

V matrice byl vložen jeden celý A4 popsaný list - žádost o rozvod manželství - a protože se týkalo mého prastrýce, tak jsem ho chtěl ofotit. Ale prý, že si to mám opsat. :lol:
No nakonec když jsem tam byl asi 2 hoďky a viděla můj zájem, tak mi to okopírovala. Ale prý se to nesmí. :P
Uživatelský avatar
Aetius
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob srp 05, 2006 13:14
Bydliště: Vlašim

Další

Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků