„Úřednice“ na matrice v malé obci na jižní Moravě

Jaká je možnost získat informace z matrik?

„Úřednice“ na matrice v malé obci na jižní Moravě

Příspěvekod Polexina » stř lis 29, 2023 14:15

„Úřednice“ na matrice v malé obci na jižní Moravě

Německy hovořící potomek Čechů z jižní Moravy chce znát datum úmrtí svých předků. Matrikářka požaduje, aby jí zaslal žádost prostřednictvím nejbližší ambasády. To mě tedy zaskočilo. Nač má zveřejněnou e-mailovou adresu na internetu? Nejde o nějakého vysokého úředníka, ale matrikářku na vesnickém úřadě, která patrně vymyslela něco nad rámec zákona.
Setkal se s tím někdo?

Polexina
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: „Úřednice“ na matrice v malé obci na jižní Moravě

Příspěvekod Zora » stř lis 29, 2023 14:29

vystavení duplikátu rodného, oddacího nebo úmrtního listu
23.02.2017 / 18:23 | Aktualizováno: 24.02.2017 / 20:14
https://www.mzv.cz/losangeles/cz/konzul ... trika.html

Pokud potřebujete požádat o duplikát českého rodného, oddacího nebo úmrtního listu.

Žádost o duplikát českého rodného, oddacího nebo úmrtního listu lze podat osobně na našem konzulátě, případně o něj lze požádat i poštou pod podmínkou, že k žádosti budou přiloženy veškeré náležitosti a podpis žadatele na formuláři bude ověřen českým honorárním konzulem (ověření podpisu na formuláři je v tomto případě zdarma), případně místním notářem (notary public).

Duplikát českého rodného, oddacího nebo úmrtního listu se vydává pouze v případě, že daná matriční událost (narození, sňatek nebo úmrtí) již byla do české matriky v minulosti zapsána. O druhopis matričního dokladu může žádat fyzická osoba, které se tento doklad týká, nebo manželé, rodiče, děti, prarodiče, vnuci, pravnuci, sourozenci, případně zmocněnci. Konzulát žádost následně postoupí příslušnému matričnímu úřadu do ČR. Aktuálně vyřízení žádosti trvá přibližně 2-3 měsíce od jejího podání.

Náležitosti k podání žádosti o duplikát českého rodného, oddacího nebo úmrtního listu:

vyplněný "Dotazník k žádosti o zaslání matričního dokladu z ČR" (form duplikat (PDF, 351 KB) nebo dvojjazyčný form duplikat EN (PDF, 169 KB))
doklad totožnosti - platný český cestovní pas nebo platný český občanský průkaz, případně platný cestovní pas USA nebo platný řidičský průkaz USA
POZOR: kopie českého pasu nebo občanského průkazu musí být opatřena datem a podpisem pod textem "Souhlasím s pořízením kopie mého dokladu", jinak bude žádost vrácena zpět jako neakceptovatelná
hotovost (USD) k úhradě poplatku dle aktuálního kurzu (položka 153a, případně také 150e pokud je na vystavený duplikát požadována apostila vydaná MZV ČR)
vyplněný formulář s kontaktními údaji žadatele (form osobni udaje (PDF, 175 KB))
Upozornění:
Formuláře je třeba vyplnit úplně a uvést veškeré požadované údaje, neboť v opačném případě řízení potrvá mnohem déle nebo bude zastaveno. V případě, že bude chybět kterákoli z uvedených náležitostí či žádost bude obsahovat jiné vady, žádost nebude nabrána a bude vrácena žadateli zpět k doplnění. V případě podání neúplné žádosti poštou bude celá žádost automaticky vrácena žadateli zpět k doplnění.

----------
Záleží dost na tom, v jaké formě měly být údaje předány.

V poslední době se setkávám s tím, že mejlem mně většinou nic nepošlou. trvají na to,, že jedině písemně a to to pošlou ve formě duplikátu rodného (úmrtního) listu. a pro běžné genealogické potřeby - info, kdy se osoba narodila (zemřela) nebo údaje z oddacího zápisu dostávám odpověď, že se musím dostavit osobně, mohu si to ofotit, opsat.

Většinou se ale domluvím tak, že mně to odříkají po telefonu.

Možná tedy došlo k záměně formy, v jaké to potomek chtěl, potřeboval.

Sken (vlastně foto) daného zápisu i v době covidu jedině osobně , mejlem nelze....
telef. naposledy minulý týden "v jedné malé obci na Jižní Moravě", od opravdu zdatné, ochotné a příjemné paní matrikářky. ... Dokonce sama zavolala zpět, až to našla.

Perlička - jedna matrikářka byla ochotná sdělit, ale jen pod podmínkou, že mně to zašeptá do telefonu. Naštěstí na rozdíl od očí mám uši dobré...

Pozor - do duplikátu R, O, Z listu se nedostanou všechny údaje ze zápisu...
Z

edit - tohle nevím s jistotou, ale zdá se mně, že ty duplikáty vystaví jen osobě příbuzné.
Kdysi jsem zajela do archivu v Brně pro duplikát O listu kolegovi z Prahy, ovšem musela jsem mít jeho písemné a ověřené pověření. Na místě jsem pak ještě opisovala celý zápis, do duplikátu se nedostanou třeba svědci, nebo některé adresy, v daném případě to bylo podstatné.
Jak přesně se to dělá dnes, s vystavením duplikátu, to nevím. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: „Úřednice“ na matrice v malé obci na jižní Moravě

Příspěvekod Polexina » stř lis 29, 2023 16:54

Děkuji za poučení, jde tedy o spor typu „já o voze, ty o koze“. Paní chce znát datum úmrtí, matrikářka se rozhodla, že vydá úřední doklad za úplatu a přes to nejede vlak.
Jsem ráda, že to nemusím řešit.
P.
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: „Úřednice“ na matrice v malé obci na jižní Moravě

Příspěvekod Zora » stř lis 29, 2023 17:11

Já si myslím, (mám takovou osobní zkušenost) že matrikářka bez osobní přítomnosti dnes asi nesmí nic posílat, tedy kromě "duplikátu".... Poučovat jsem nechtěla, to rozhodně ne...
Proč nesmí, to nevím...

Na matrice ve Znojmě jsem tlf řešila - kdy se osoba narodila. Matrikářka mně zamítla cokoliv poslat, sdělit, jen osobně, nebo ať někoho požádám. Požádala jsem obratem tedy ji - jako osobu, ne jako úřednici, ani tak mně nevyhověla. Znojmo nikdy, pokud tam tedy není nová úřednice.

Lidé jsou různí... Naštěstí měl potřebná data kolega, který mně je ochotně poskytl. Jenže to funguje tam, kde má genealog přítele, ne u osoby ze zahraničí, bez kontaktů v Česku.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: „Úřednice“ na matrice v malé obci na jižní Moravě

Příspěvekod zburget » stř lis 29, 2023 18:33

Jsou ta úmrtí ještě v ochranné lhůtě? O kterou vesnici se jedná? Třeba by tady byl někdo z blízkého okolí a byl ochotný se tam osobně zastavit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12593
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: „Úřednice“ na matrice v malé obci na jižní Moravě

Příspěvekod Zora » stř lis 29, 2023 18:36

Polexino, tak ji nasměrujte na naše fórum. Třeba se najde pomoc. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků