vypis z matriky

Jaká je možnost získat informace z matrik?

vypis z matriky

Příspěvekod deadswan » pon bře 30, 2020 13:17

Dobrý den,
pokud chci žádat matriku o kopie a výpis z matrik, jaký je postup, poplatky a co po mě budou chtít poslat? Děkuji
deadswan
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 21, 2020 13:48

Re: vypis z matriky

Příspěvekod zburget » pon bře 30, 2020 14:22

Nejjednodušší je zeptat se přímo na martičním úřadě. Pokud je to menší obec, může vám matrika stránku ofotit při troše ochoty i zadarmo.

Jinak jsou poplatky dány Zákonem č. 634/2004 Sb. (Zákon o správních poplatcích) - sazby jsou v příloze.

Postup bych konzultoval přímo s úřadem, vzhledem k současné situaci určitě bude jiný, než "standardní" a může se úřad od úřadu drobně lišit. Hlavně u menších obcí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: vypis z matriky

Příspěvekod deadswan » pát kvě 01, 2020 16:07

A když se jedná o Slovensko?
deadswan
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 21, 2020 13:48

Re: vypis z matriky

Příspěvekod zburget » pát kvě 01, 2020 16:19

Pořád platí to, že je nejlepší se zeptat přímo na konkrétním matričním úřadě.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: vypis z matriky

Příspěvekod Viridis » pát kvě 01, 2020 21:19

Zdravím,
na Slovensku stejně jako v Česku asi záleží na tom, zda je zápis už "volný" nebo ne. Já mám celkem dobrou zkušenost s volnými záznamy, v e-mailové žádosti popíši, co a proč hledám, vše, co o hledaném vím - nebo nevím (hledala jsem dědečkovy sourozence, o kterých jsem jen tušila, že by mohli existovat), proč to chci vědět a že akceptuji - 5 euro za jeden oficiální výpis z matriky :D . Za kolik je kopie nevím. Pozor! Na Slovensku je jiný systém matrik než v Česku, od roku 1895 jsou tam úřední listinou státní (ne církevní) matriky, ze kterých se opravdu dozvíte jen to nejzákladnější. Matriky do roku (cca) 1906 jsou v archivech, mladší na matričních úřadech. Církevní matriky se vedly od r. 1895 paralelně, zůstaly na farách (pokud se neztratily nebo neshořely). Zkoušela jsem psát faráři kvůli dědečkovu křtu, bez reakce.
Pokud budete chtít záznamy "v ochranné lhůtě", budete asi muset dokládat přímý příbuzenský poměr.
Za sebe musím říct, že s dámami na matrikách v Česku i na Slovensku mám zatím jen ty nejlepší zkušenosti.
Pěkný den. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků