Stránka 1 z 1

Sňatek v Praze v roce 1954

PříspěvekNapsal: čtv bře 05, 2020 16:23
od jitka00
Dobrý den, potřebuji poradit, kam se obrátit, pokud chci získat kopii matričního záznamu o svatbě z Prahy z roku 1954. Jde o mé přímé předky, takže problém s oprávněním k přístupu bych mít neměla (jako prarodiče jsou uvedeni přímo na mém rodném listu). Dotyční zemřeli relativně brzo a v rodině žádní dochované doklady nejsou.

Co vím: konkrétní datum svatby, jména ženicha i nevěsty (i rodné příjemní), data i místa jejich narození i místo jejich pobytu po svatbě (Praha-Hrdlořezy, v domě rodičů nevěsty)

Co nevím: Kde se v Praze brali. Vím jen to, že šlo o civilní sňatek bez následného církevního.

Kam a jakým způsobem byste mi doporučili se obrátit?

Co má raději žádat? Kopii z knihy či oddací list?

Re: Sňatek v Praze v roce 1954

PříspěvekNapsal: pát bře 06, 2020 9:28
od Viridis
Dobrý den,
začala bych na matrice obecního úřadu dle bydliště nevěsty v době svatby. Buď to bylo tam nebo - ale to nevím jistě - tam bude ke svatbě nějaký papír. Případně i v bydlišti ženicha, někdy si matrikáři mohli poznamenat do matriky údaje o sňatku. Tohle by Vám mohli osvětlit matrikáři, kteří jsou také členy zdejší komunity. Ještě se zeptám maminky, jestli si třeba nepamatuje, jaké papíry museli vyřizovat, také se brali mimo oboje bydliště - na brněnském magistrátě v roce 1958.
Za sebe bych brala kopii knihy. Z jiného případu vím, že do opisu rodného listu už se neuvádí ani číslo domu (vloni, Slovensko, zase si nejsem jistá, jak je to u nás), zapíší to do soudobých formulářů .... P.

Re: Sňatek v Praze v roce 1954

PříspěvekNapsal: pát bře 06, 2020 10:02
od zburget
Můžete žádat o opis rodného listu nebo o výpis z matriky. Nejsem si jist, jestli můžete takhle na dálku žádat o kopii matričního záznamu - to je opravdu dotaz na matrikáře. Klidně se zeptejte na vaší místně příslušné matrice. Pravidla platí všude stejná.
Na menším úřadě může být matrikářka vstřícnější a udělat i něco nad rámec svých povinností, ale na velkém úřadě, se obávám, že nikdo nebude dělat něco, co nemusí. Tam totiž bude platit víc, jako kdekoli jinde, že každý dobrý skutek musí být po zásluze poztrestán.

Každopádně - v opisu rodného listu nebudou zdaleka všechny informace, jako ve výpisu z matriky, a ve výpisu z matriky zase nebudou různé poznámky, které se do matriky občas dělaly. Tam budou jen čistá data, která se týkají toho matričního zápisu. Takže ideální by byla opravu kopie záznamu.