Vznikají i takto dezinformace?

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Vznikají i takto dezinformace?

Příspěvekod salus » stř lis 06, 2019 21:05

Moje doposud žijící teta (rok narození 1933) z nějakého důvodu potřebovala v současné době svůj křestní list pro nějaké úřední jednání. Protože jej doma nenašla, zašla tedy na matriku s žádostí o vystavení jeho stejnopisu. Bez komplikací ji bylo za poplatek 100,-Kč vyhověno. Ale byla překvapena zápisem o jejím místě narození. Narodila se totiž doma za asistence porodní báby v roce 1933 v domě, který ale už asi od roku 1964 neexistuje, číslo popisné bylo po demolici objektu zrušeno. Do stejnopisu křestního - dnes tedy rodného listu ji zapsali místo narození kde sídlí místní nemocnice, která ale začala fungovat až v roce 1956. Zdá se mě to docela zavádějící. Máte s podobnou situací také zkušenosti?
Já osobně ještě minimálně dvě. Moje matka a její sestra (*1928 a *1929) se narodily v obci, která byla v rámci slučování do tzv. střediskových obcí přiřazena k obci vedlejší. Poté, když proběhla výměna jejích občanských průkazů, tak jim tam bylo zapsáno jiné místo narození než skutečné. Hlavně sestra mojí matky z toho měla málem infarkt. Na úřadě jí na dotaz bylo řečeno, že obec jejího narození není v současném registru obcí. Myslím, že bez ohledu na to, kam obec v současnosti spadá, mělo by se zapisovat skutečné místo narození.
Jestli to bude takto pokračovat, tak za chvíli nám budou do dokladů zapisovat místo narození: EU :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
salus
 
Příspěvky: 176
Registrován: sob bře 23, 2013 15:23
Bydliště: Chrudimsko
Oblast pátrání: Pardubicko (Choteč, Rokytno, Sezemice, Lány u Dašic, Chvojenec, Vysoké Chvojno...) Chrudimsko (Chrudim, Presy, Slatiňany, Trpišov...), Kolín a okolí, Benešovice u Přelouče, Havlíčkův (Německý) Brod a okolí, Benátky nad Jizerou.

Re: Vznikají i takto dezinformace?

Příspěvekod Dagmar8 » čtv lis 07, 2019 21:41

Stalo se mi něco podobného, v původním rodném listu bylo narození Horní Libina. Když jsem si nechávala vytvořit kopii /matka můj rodný list ztratila/ bylo tam napsáno pouze Libina, podle toho mi vystavili tehdy i občanský průkaz, takže místo narození mám teď oficiálně pouze Libina. Není to sice tak markantní rozdíl, ale mně osobně to vadí.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Vznikají i takto dezinformace?

Příspěvekod zburget » pát lis 08, 2019 9:05

Tohle mi připomnělo jeden starší dokument ČT, kde se mluvilo o člověku, který se za celý život nehnul z rodného domku a přitom žil tuším v 7 státech - R-U, Československo, Slovenský štát, Rumunsko, Maďarsko, Sovětský svaz, Ukrajina (jen si nejsem jistý tím pořadím).
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vznikají i takto dezinformace?

Příspěvekod jano » sob lis 09, 2019 8:36

jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků