Jak zjistit pravost svých rodičů

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Jak zjistit pravost svých rodičů

Příspěvekod mandarinka » sob říj 19, 2019 20:28

Táhne se se mnou po celý život podezřelý pocit že mí rodiče nejsou mí praví rodiče - vzhledově možná něco po matce mám, ale po otci těžko a on se se mnou vlastně ani nikdy nebavil, jen jsme vedle sebe žili, v 19ti jsem ho kontaktovala a on že nemá zájem, že jsme byla spratek a že má nový život. Matka mi v 18ti nechtěla vydat rodný list, musela jsem tehdy na matriku si udělat nový. Jenže teď bydlím v praze, žiju z minimální mzdy - kdy nemám na realizaci cesty do místa narození abych tam za poplatek nahlídla do matriční knihy jestli tam neobjevím přeškrtnutého rodiče, biol. rodiče či jinou závažnou informaci pro mě - třeba si vymýšlím a můj pocit je špatný, ale cítím to tak a chci se přesvědčit. Taky vím, že to bylo matčino druhé manželství akdysi jsem našla v šuplíku album cizí holčičky a její očkovací průkaz - fotky končili někde jakoby v jesličkách nebo školce a ano moje matka jako její matka na fotkách- takže jsem měla/měla bych/mám sestru? - to děcko umřelo? nějaká nehoda? nebo ho utýrala? nepřišlo se na to, jiná varianta... Dost podivně mě i vychovávala, hraničilo to s týráním a tak chci pochopit zákonitosti jejího projevu ke mě, protože její výchova vedla k mojí nenávisti k ní a ona je tajemná jak tajemný hrad v karpatech a nic neprozradí, neznám vlastně ani babičky a původ, nic, nikoho nemám, jen telefonický styk s matkou a ta nic neřekne. Nevedu ani internetové bankovnictví takže vzdálené formuláře a ještě s digitalizovaným podpisem - to není pro mě, žiju na černo, topím se v dluzích a jako bych ani neexistovala, moje možnosti jsou žádné, nemám ani na cestu na vlak do místa narození, můžu na internetu nějak vypátrat souvislosti s mými rodičemi narozenými uherské hradiště, ročníky 57 a 69? - kdy budou k dispozici digitalizované matriční knihy tohoto data? jak dlouho to ještě bude nedosažitelné? jsem ročník 88, poradí někdo? předem díky za námahu s odpovědí
mandarinka
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát čer 15, 2018 8:28

Re: Jak zjistit pravost svých rodičů

Příspěvekod zburget » sob říj 19, 2019 21:05

Co se týče digitalizace matrik, tak toho se zřejmě nedočkáte. Podle zákona o matrikách zůstávají matriky narození ležet na matričním úřadě 100 let od posledního zápisu. Takže záleží na tom, kdy ten poslední zápis byl. A i kdyby byl v roce 69, tak budou matriky předány do archivu nejdřív v roce 2069…
Co ale udělat můžete je požádat matriční úřad o výpis z matriky. V tom by mělo být víc, než jen v rodném listě. Nemáte, pravda, jistotu, že vám tam napíšou všechno, co v té matrice je, ale bude tam toho víc, než jen v rodném listě. A ten výpis zase nebude tak drahý.
Můžete taky požádat matrikářku, jestli by byla tak hodná a okopírovala (oskenovala) vám příslušné matriční záznamy. Někdy jsou matrikářky velice ochotné (ale ne vždy). Pokud byste se přece jen dostala do místa svého narození, tak vám matrikářka musí ukázat zápisy týkající se vaší osoby, vašich sourozenců (což by mohlo být pro vás zajímavé), vašich rodičů a všech přímých předků.
Pokud bude matrikářka ochotná a nebude to velký úřad, kde má práce nad hlavu, může být ochotná vám dohledat a oskenovat i víc, než jen jeden záznam. Zase se ji tedy samozřejmě nesmíte snažit zaúkolovat moc :-)

Jak je to s přístupem k záznamům o následných a předchozích sňatcích rodičů, jak je to s přístupem k záznamům o nevlastních sourozencích, to nevím. Ale to vám určitě řeknou na kterékoli matrice. Podmínky platí pro všechny matriky stejně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12522
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jak zjistit pravost svých rodičů

Příspěvekod Zora » sob říj 19, 2019 21:20

viewtopic.php?f=14&t=42401&p=190791#p190791

Co se Vám podařilo zjistit od tohoto dotazu? Nevím, proč jste původní dotaz vymazala, mohly tam být důležité informace.

Pokud budete požadovat vydání opisu matričního zápisu, je třeba žádat o úplný výpis. V opačné případě dostanete pouze to, co máte v rodném listě.
---------
Prosím, neduplikujte téma, pokud chcete pokračovat, nebo něco doplnit, pokračujte v tomto již existujícím vlákně.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků