Matriky neodevzdané do archivu

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod djrene » stř úno 20, 2019 9:10

Zajímal by mě váš názor, tuto odpověd jsem dostal z matričního úřadu:

Dobrý den,
ano matriční kniha narození Komorní Lhotka 1900-1915 je uložena na našem úřadě.
Lhůta 100 let uplynula, ale z důvodu velkého využívání knihy zůstala na našem úřadě. Zákon stanoví, že po uplynutí této lhůty se matriční kniha předá do příslušného státního oblastního archivu, ale zákon nestanovuje lhůtu do kdy po plynutí 100 leté lhůty.
djrene
 
Příspěvky: 64
Registrován: stř bře 15, 2017 9:37
Oblast pátrání: Třinec,Cisownica PL, Ustron PL, Horná Lehota SK, Babin SK

Re: Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod Jan » stř úno 20, 2019 11:50

Pokud chcete něco v matrice hledat tak Vám nic nebrání v nahlížení. Proč je ještě na Oú Vám odpoví ZA Opava. Víc se k dotazu nedá napsat.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 693
Registrován: stř srp 09, 2006 21:35
Bydliště: Brno

Re: Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod janamic » pon srp 26, 2019 17:35

Dnes zkušenost v jednom středočeském městečku, kde jsem viděla celou řadu matričních knih, které už by mohly být v SOA. Paní matrikářka na můj dotaz, jak to chodí s odesíláním matrik, odpověděla, že sami nic nikam neposílají, ale čekají, až je k tomu archiv vyzve.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1487
Registrován: sob čer 29, 2013 14:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod Monika » pon srp 26, 2019 18:14

janamic píše:... že sami nic nikam neposílají, ale čekají, až je k tomu archiv vyzve.

Zajímavé "přenesení odpovědnosti".

Vyhláška Ministerstva vnitra č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-207#f2203152

Postup při předávání matričních knih a sbírek listin k archivaci
§ 40

(1) Matriční úřad předává matriční knihy po uplynutí lhůty stanovené pro jejich uložení příslušnému státnímu oblastnímu archivu uvedenému v příloze č. 3, a to vždy v průběhu I. čtvrtletí následujícího roku po ověření, že je vedena sbírka listin nebo druhopis matriční knihy.

(2) Úřad s rozšířenou působností, který plní úkoly pro matriční úřady, které jsou zařazeny do jeho správního obvodu, nebo krajský úřad, který plní úkoly pro úřady s rozšířenou působností, které jsou zařazeny do jeho správního obvodu, předává druhopisy matričních knih a sbírky listin po uplynutí lhůty stanovené pro jejich uložení příslušnému státnímu oblastnímu archivu uvedenému v příloze č. 3, a to vždy v průběhu I. čtvrtletí následujícího roku po ověření, že je veden prvopis matriční knihy.
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3855
Registrován: úte lis 18, 2014 2:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Lužické hory a podhůří, Halič

Re: Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod zburget » pon srp 26, 2019 18:24

No, a nejjednodušší je neověřovat, jestli je veden prvo- druhopis matriky a nemusí se nikam nic předávat :-)
Jak snadno si český člověk ušetří práci. Takhle by musel někde něco ověřovat a pak někam něco posílat/vozit… Když se na všechno vybodne, tak si ušetří zbytečnou práci a starosti.
A matriky má doma. GENIÁLNÍ!
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 6652
Registrován: pon dub 30, 2018 18:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod Zora » pon srp 26, 2019 18:53

...po ověření, že je vedena sbírka listin nebo druhopis matriční knihy......
Co když není vedena nebo se nepodaří ověřit , ....to jsem tam nenašla.... (matriky malých obcí, které jsou vedeny přes sto let a leží na úřadech, neb ještě neuplynulo 100 let od posledního zápisu. Tam asi nejsou druhopisy, nebo jen částečně.... původně knihy vedl farní úřad...)
Jo a na konci je novodobý tiskopis - zahájení , ukončení léčení pro změnu pohlaví...
Taky zajímavé. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 20642
Registrován: čtv kvě 31, 2012 15:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod zburget » pon srp 26, 2019 21:30

Dnes se druhopisy vyrobí snadno - třeba farní matriky se prostě proženou kopírkou a druhopis, který se posílá na biskupství je na světě :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 6652
Registrován: pon dub 30, 2018 18:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod Zora » pon srp 26, 2019 22:29

druhopisy se měly psaly současně s prvopisem.
Nemyslím si, že dnes se k farníí matrice vyrábí druhopis oficielně tímhle způsobem. snad pro vnitřní potřebu....
Ale stejně se jedná o novější matriky, a vlastně ani nevím, jaké dnes mají farnosti povinnosti k matrikám.
Ty matriky, které mají přes sto let, rozhodně nejsou ve farnosti, ale na úřadě. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 20642
Registrován: čtv kvě 31, 2012 15:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod Monika » úte srp 27, 2019 0:14

Tak ještě přidám příslušnou pasáž ze zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení...
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-301

§ 23

Doba uložení matriční knihy a sbírky listin
(1) Matriční knihy zůstanou uloženy po provedení posledního zápisu u matričního úřadu:

a) kniha narození po dobu 100 let,

b) kniha manželství po dobu 75 let,

c) kniha partnerství po dobu 75 let,

d) kniha úmrtí po dobu 75 let.

(2) Po uplynutí stanovené doby se matriční knihy předají k archivaci příslušnému státnímu oblastnímu archivu, není-li dále stanoveno jinak.

(3) Druhopisy matričních knih a sbírky listin zůstanou uložené po provedení posledního zápisu v prvopisu matriční knihy u úřadu s rozšířenou působností nebo krajského úřadu,

a) jde-li o zápisy narození, po dobu 100 let,

b) jde-li o zápisy manželství, po dobu 75 let,

c) jde-li o zápisy partnerství, sbírky listin po dobu 75 let,

d) jde-li o zápisy úmrtí, po dobu 75 let.

(4) Po uplynutí stanovené doby se druhopisy matričních knih a sbírky listin předají k archivaci příslušnému státnímu oblastnímu archivu. V hlavním městě Praze zůstanou uloženy v Archivu hlavního města Prahy.

(5) Matriční knihy musí být ve státních oblastních archivech uloženy odděleně od druhopisů matričních knih, popřípadě sbírek listin.


§ 55

Obnovení matriční knihy a sbírky listin
(1) Jestliže se prvopis matriční knihy, nebo její druhopis vedený do 31. prosince 1958 ztratí, nebo zničí, zabezpečí matriční úřad jejich obnovení, nebo určí druhopis za prvopis a zabezpečí vyhotovení nového druhopisu ve spolupráci s úřadem s rozšířenou působností nebo krajským úřadem.

(2) Jestliže se matriční kniha vedená po 1. lednu 1959 ztratí, nebo zničí, zabezpečí matriční úřad její obnovení podle sbírky listin ve spolupráci s úřadem s rozšířenou působností nebo krajským úřadem.

(3) Ztratí-li se, nebo zničí opis matriční knihy pořízený podle dřívějších předpisů a není-li zachována sbírka listin, zajistí úřad s rozšířenou působností nebo krajský úřad, u něhož byl opis matriční knihy uložen, vyhotovení nového opisu matriční knihy. Je-li matriční kniha vedena v cizím jazyce, či je obtížně čitelná, může úřad s rozšířenou působností nebo krajský úřad zajistit nový opis matriční knihy vyhotovením kopií matriční knihy. Jednotlivé listy opisu matriční knihy musí být pevně spojeny vazbou nebo provlečením šňůry, která se opatří pečetí či otiskem úředního razítka, podpisem zaměstnance zařazeného do úřadu s rozšířenou působností, nebo zaměstnance kraje zařazeného do krajského úřadu a ověřovací doložkou.

(4) Ztratí-li se, nebo zničí sbírka listin uložená u úřadu s rozšířenou působností nebo krajského úřadu, nahradí ji opis matriční knihy, nebo její kopie pořízená způsobem uvedeným v odstavci 3.

(5) Jestliže se nedochová ani sbírka listin, zabezpečí matriční úřad obnovení matriční knihy podle jiných listin, popřípadě i podle jiných dokladů. Listiny, popřípadě doklady, které sloužily k obnovení matriční knihy, tvoří sbírku listin.


§ 90

(1) V případech, kdy nejsou uloženy prvopisy a druhopisy matričních knih a sbírky listin v souladu s ustanovením § 23, předá matriční úřad, úřad s rozšířenou působností nebo krajský úřad a archiv ve lhůtě 2 let od účinnosti tohoto zákona matriční knihy k uložení příslušnému archivu stanovenému tímto zákonem.

(2) Není-li zachován prvopis či druhopis matriční knihy u příslušného matričního nebo úřadu s rozšířenou působností anebo krajského úřadu, postupuje matriční úřad a úřad s rozšířenou působností nebo krajský úřad před předáním matričních knih (§ 23) příslušnému archivu podle § 55.

(3) Není-li zachován druhopis matriční knihy a její prvopis je již uložen u příslušného archivu, zajistí tento archiv vyhotovení druhopisu matriční knihy. Přitom postupuje podle § 55 odst. 3.


Ono tam není "mohou předat", je tam "předají". Jenže vyhláška má předpoklad ověřování vedení prvopisu/druhopisu, takže myslím, že pan Burget přesně trefil hřebíček na hlavičku.

Ono taky se nějak poslední roky přestalo vnímat to, že není-li v zákoně lhůta, znamená to "bez zbytečného odkladu". Dnes je móda neuvedení lhůty vnímat jako "až se vám to bude někdy v daleké budoucnosti hodit".
Uživatelský avatar
Monika
 
Příspěvky: 3855
Registrován: úte lis 18, 2014 2:11
Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Lužické hory a podhůří, Halič

Re: Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod zburget » úte srp 27, 2019 21:14

Zora píše:Nemyslím si, že dnes se k farníí matrice vyrábí druhopis oficielně tímhle způsobem. snad pro vnitřní potřebu....

V případě farních matrik, kde se prvopisy uchovávají na far. úřadě a druhopisy odesílají na (arci)biskupství, je kopírka ten nejoficiálnější způsob, jak se ten druhopis vyrábí.
Takže předpokládám, že státní matrika může druhopisy vyrábět úplně stejně. A klidně i u 100 let starých matrik, u kterých ty druhopisy nejsou v pořádku z doby vzniku matričních zápisů.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 6652
Registrován: pon dub 30, 2018 18:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod Zora » úte srp 27, 2019 22:17

O jakých církevních matričních knihách hovoříš, možná, že jsem něco přehlédla, ale


(1) Působnost na úseku matrik a další činnosti stanovené tímto zákonem vykonávají

a) matriční úřady, kterými jsou obecní úřady, v hlavním městě Praze úřady městských částí, v územně členěných statutárních městech úřady městských obvodů nebo úřady městských částí a pro území vojenských újezdů újezdní úřady1), které určí a jejich správní obvody vymezí Ministerstvo vnitra (dále jen „ministerstvo“) prováděcím právním předpisem,

b) obecní úřady obcí s rozšířenou působností (dále jen „úřad s rozšířenou působností“),

c) krajské úřady, v hlavním městě Praze a ve městech Brně, Ostravě a Plzni magistráty těchto měst (dále jen „krajský úřad“),

d) ministerstvo.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2008-380

Pokud jde třeba o církevní sňatek, pak opět platí:
Orgán státem registrované církve nebo náboženské společnosti, před kterým došlo k uzavření manželství, je povinen do 3 pracovních dnů od uzavření manželství doručit protokol o uzavření manželství příslušnému matričnímu úřadu, v jehož obvodu bylo manželství uzavřeno. Matriční úřad provede na základě protokolu o uzavření manželství zápis manželství do matriční knihy (do 30 dnů od jeho doručení) a vydá manželům oddací list, na základě kterého žádají o vydání nového občanského průkazu, případně cestovního pasu.

Čili veřejné (státní) matriky církev nevede a kterak vyrábí druhopisy nějakých dokladů pro svou potřebu, to netuším.

Myslím že pro nově vznikající matriky je způsob a vedení druhopisů přesně určeno, ale v podstatě mně šlo jen o to, že se hovoří o tom, co musí před odesláním zkontrolovat (zda existuje druhopis), ale už se neřeší, jak se prodlužuje "prošlá lhůta k odevzdání matriky a druhopisu do archivu. .
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 20642
Registrován: čtv kvě 31, 2012 15:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod djrene » stř srp 28, 2019 9:43

djrene píše:Zajímal by mě váš názor, tuto odpověd jsem dostal z matričního úřadu:

Dobrý den,
ano matriční kniha narození Komorní Lhotka 1900-1915 je uložena na našem úřadě.
Lhůta 100 let uplynula, ale z důvodu velkého využívání knihy zůstala na našem úřadě. Zákon stanoví, že po uplynutí této lhůty se matriční kniha předá do příslušného státního oblastního archivu, ale zákon nestanovuje lhůtu do kdy po plynutí 100 leté lhůty.Po poradě s archivem jsem kontaktoval nadřízený krajský úřad, ten situaci prověřil a nařídil matričním úřadum matriky odeslat a do budoucna odesílání kontrolovat.
Matriky už jsou v archívu, bohužel ještě nenaskenované.
djrene
 
Příspěvky: 64
Registrován: stř bře 15, 2017 9:37
Oblast pátrání: Třinec,Cisownica PL, Ustron PL, Horná Lehota SK, Babin SK

Re: Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod zburget » stř srp 28, 2019 17:46

djrene píše:Po poradě s archivem jsem kontaktoval nadřízený krajský úřad, ten situaci prověřil a nařídil matričním úřadum matriky odeslat a do budoucna odesílání kontrolovat.
Matriky už jsou v archívu, bohužel ještě nenaskenované.


No a to jste si zavařil :-)
Protože dokud byla matriční kniha na matričním úřadě, mohl jste přijít, půjčit si ji a prohlídnout. Teď musíte do Archivu, kde to může být složitější a pokud ji budou skenovat, nedostanete se k ní nějaký čas vůbec…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 6652
Registrován: pon dub 30, 2018 18:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod zburget » stř srp 28, 2019 17:51

Zora píše:O jakých církevních matričních knihách hovoříš, možná, že jsem něco přehlédla, ale

mluvím o matrikách církevních, které se samozžejmě pořád vedou - ale zapisují se do nich církevní úkony. Tyhle matriky samozřejmě nejsou úřední listinou vůči státu a nevzdtahuje se na ně žádný státní zákon. Šlo mi jen o to, že "druhopisy" se např. na farních úřadech vyrábí kopírkou.
A pokud někde leží stará matrika, ke které není druhopis, není nic jednoduššího, než jej pomocí kopírky vyrobit. Nakonec i v jednom z citovaných paragrafů se psalo, že u špatně čitelných matrik může být druhopis vytvořen okopírováním.
Psal jsem to proto, aby bylo jasné, že není možné se snadno vymluvit, že není druhopis, protože vytvoření druhopisu je s dnešní technikou otázka chvíle.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 6652
Registrován: pon dub 30, 2018 18:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Matriky neodevzdané do archivu

Příspěvekod Zora » stř srp 28, 2019 18:12

Je fakt dobré psát přesně, z Tvé dřívější reakce může někdo nabýt dojmu, že i farnosti vedou dnes matriky.
Co se týče "projetí" úřední matriky kopírkou" obávám se, že i na to musí být spoustu souhlasných podpisů, ale to už bych neřešila.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 20642
Registrován: čtv kvě 31, 2012 15:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník