Matriky od roku 1900

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Matriky od roku 1900

Příspěvekod unger55 » pon čer 25, 2018 14:11

Dobrý, den,
neví někdo kde bych našla matriky pro Heřmanice, Tošanovice atd.
Jen málo matrik je digitalizováno v tomto období. Děkuji
Šárka Ungrová
unger55
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob čer 23, 2018 13:24
Bydliště: HAVÍŘOV
Oblast pátrání: Nikolčice,Židlochovice, Nýrov,Nové Dvory,Frýdek-Místek,Dobrá,Vojkovice,Hranečník,Slezská Ostrava,Heřmanice,

Re: Matriky od roku 1900

Příspěvekod kimes » ned črc 08, 2018 8:11

Šárko,
vidím, že Vám ještě nikdo neodpověděl, asi je to tím, že Váš dotaz je příliš obecný. Takže i rada může být jen obecná:
Zveřejňování(digitalizace) matrik se řídí archivním zákonem, ze kterého vyplývají tyto"ochranné" lhůty pro zveřejnění matričních zápisů - narození 100 let,sňatky 75 let, úmrtí 50 let - ale pozor! od posledního zápisu v příslušné matriční knize.Znamená to, že (zejména v malých obcích) můžou být údaje z roku 1900 součástí tzv. živých matričních knih, které jsou uloženy na přílušné matrice, kam daná obec patří, max. v okresním archivu. Tam Vám určitě poradí!
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Matriky od roku 1900

Příspěvekod unger55 » ned črc 08, 2018 14:06

Dobrý den, děkuji mnohokrát za radu, teprve začínám, ještě toho moc nevím,ale snad se rychle doučím. Teď ještě studuji písma, taky to není jednoduché,ale baví mě to.
I názvy nemocí, no to je něco. Mohl byste mi poradit? Hledám Vincence Siveru, mám narození,ale nemůžu nikde najít, kdy zemřel. Dělal kočího na Nových dvorech a měl tam smrtelný úraz. Nevím v kterém to bylo roce. Narodil se 1847 v Nikolčicích a prababička se odstěhovala v roce 1909 a to už měla být vdova poslední dítě měli 1893. Takže hledám mezi tímto obdobím, bohužel nemůžu nic vypátrat. Je to detektivní práce ajá vám ještě jednou moc děkuji. :D
Šárka Ungrová
unger55
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob čer 23, 2018 13:24
Bydliště: HAVÍŘOV
Oblast pátrání: Nikolčice,Židlochovice, Nýrov,Nové Dvory,Frýdek-Místek,Dobrá,Vojkovice,Hranečník,Slezská Ostrava,Heřmanice,

Re: Matriky od roku 1900

Příspěvekod Zora » ned črc 08, 2018 14:34

Poradit Vám můžu já - opakovaně.
Matriky Nikolčic online jsou zde:
http://actapublica.eu/puvodci/lokality/59/

Je zřetelně vidět, že poslední zápisy zemřelých jsou z v matrice pro období 1783 - 1858.
Nemůžete v nich tedy hledat úmrtí osoby, která byla naživu ještě v roce 1892 - 1893
Platí, že se musíte obrátit na nadřízenou obec s matričním úřadem s dotazem, zda potřebné úmrtní matriky mají.

Kam spadají Nikolčice matričně, zjistíte na googlu zadáním dvojice slov:
Nikolčice+matrika

Zde je výsledek a kontakty.
http://www.obceamesta.info/matrika/5847 ... lcice.html

Zde by Vám měli sdělit, zda je matrika U nich, případně, kde je uložena. (kam se jinam obrátit)
Pak požádat o onen zápis úmrtí.

Tenhle postup jsem už Vám radila z hlediska událostí po roce 1900 - někde v okolí Karviné- přesný název obce bych musela dohledat v poznámkách.
To za Vás nikdo další neudělá.

Zdravím do Slezska.
Z

edit
Jedná se o tuto matriku zemřelých:
3074 Nikolčice (uložena na OÚ Šitbořice) 3 Zemřelí 1859–1949
zdroj:
http://actapublica.eu/userdata/okres-Breclav.pdf
Naposledy upravil Zora dne ned črc 08, 2018 23:44, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky od roku 1900

Příspěvekod unger55 » ned črc 08, 2018 16:14

Děkuji paní Zoro,
ja už jsem tam hledala, ale nenašla, děkuji za pomoc, obrátím se na matriku na úřadě v Židlochovicích, prý tam jsou matriky z Nových dvorů. Tak to zkusím.
Šárka Ungrová
unger55
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob čer 23, 2018 13:24
Bydliště: HAVÍŘOV
Oblast pátrání: Nikolčice,Židlochovice, Nýrov,Nové Dvory,Frýdek-Místek,Dobrá,Vojkovice,Hranečník,Slezská Ostrava,Heřmanice,

Re: Matriky od roku 1900

Příspěvekod Zora » ned črc 08, 2018 16:16

Kde jste hledala, když matriky nejsou online.....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky od roku 1900

Příspěvekod unger55 » ned črc 08, 2018 16:27

Psala jsem do kostela v Židlochovicích a pan farář mi toto odepsal.
Šárka Ungrová
unger55
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob čer 23, 2018 13:24
Bydliště: HAVÍŘOV
Oblast pátrání: Nikolčice,Židlochovice, Nýrov,Nové Dvory,Frýdek-Místek,Dobrá,Vojkovice,Hranečník,Slezská Ostrava,Heřmanice,

Re: Matriky od roku 1900

Příspěvekod Zora » ned črc 08, 2018 16:36

No, to nevím, obávám se, že psát do kostela je naprosto zbytečné, matriky po roce 1948 byly předány státu. Vysvětlovala jsem Vám před několika měsíci , jak hledat "živé" matriky a jak se dotazovat na předky, pak nechápu ten kostel.

Je samozřejmě možné, že jsou matriky pro Nikolčice - Nové Dvory uložené v Židlochovicích, ale nový přehled MZA _ asi měsíc starý - udává uložení matrik v Šitbořicích.

Osobní zkušenost nemám, nekomunikovala jsem s matričními úřady kolem Nových Dvorů, ale je fakt, že Nové Dvory jsou "matričně" pořádně utajené a skoro každý, kdo zde hledá, má problém najít správnou matriční knihu. Je možné,. že odpověď faráře byla spíš všeobecná.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky od roku 1900

Příspěvekod unger55 » ned črc 08, 2018 16:59

Já to zkusím a uvidím, pan farář mi to psal, že když nenajdu v Židlochovicích, tak možná bude v Šitbořicích, mám se poptat ve zdejším kostele. No uvidím, teď mám na prázdniny děti, takže nevím, kdy se dostanu. Moc děkuji
Šárka Ungrová
unger55
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob čer 23, 2018 13:24
Bydliště: HAVÍŘOV
Oblast pátrání: Nikolčice,Židlochovice, Nýrov,Nové Dvory,Frýdek-Místek,Dobrá,Vojkovice,Hranečník,Slezská Ostrava,Heřmanice,

Re: Matriky od roku 1900

Příspěvekod Zora » ned črc 08, 2018 17:38

Prostě sedněte a napište na matriku do Šitbořic, nebo tam rovnou zavolejte. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky od roku 1900

Příspěvekod unger55 » ned črc 08, 2018 17:57

Děkuji zavolám.
Šárka Ungrová
unger55
 
Příspěvky: 14
Registrován: sob čer 23, 2018 13:24
Bydliště: HAVÍŘOV
Oblast pátrání: Nikolčice,Židlochovice, Nýrov,Nové Dvory,Frýdek-Místek,Dobrá,Vojkovice,Hranečník,Slezská Ostrava,Heřmanice,


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků