data úmrtí příbuzných

Jaká je možnost získat informace z matrik?

data úmrtí příbuzných

Příspěvekod Josef Klečka » ned lis 11, 2007 23:21

Znám všechny osobní údaje bratrance mého otce(Praha Vinohrady),znám všechny osbní data první manželky mého otce(ˇ.Budějovice,a mám i jejich oddací list),ale nemohu zjistit datum jejich úmrtí.Prý podle zákona na ochranu osobních údyjů a matričního zákona.......................?Poradí mi někdo?Prosím.akcelk1@seznam.cz.Děkuji.
Zbiroh
Josef Klečka
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned lis 11, 2007 15:04
Bydliště: Předonín 116

Příspěvekod VLVOJTA » čtv lis 15, 2007 12:02

Je jediná šance, hledat hřbitov, na kterém jsou pohřbeni zkusit najít konkrétní horb a modlit se, aby tam na hřbitovním pomníku byly jejich nacionále. Další cesta je zkusit kontaktovat hřbitovní správu, cesta možná, ale s nejistým výsledke,
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Gabriel » čtv lis 15, 2007 13:59

no nevím jak s bratrancem vašeho otce, ale naše obecní matrikářka mi říkala, že když dokáži přímou příbuznost (měl jsem tento problém s mojí prababičkou - je stále v živé matrice) například rodným listem a oddacím listem (ve vašem případě), měli by mi kopii úmrtního listu vystavit...
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

a co příbuzní?

Příspěvekod jtks » pát lis 16, 2007 10:57

A zkoušel jste se poptat v širším příbuzenstvu? Někde by se mohli najít parte.

Starší lidé je většinou schovávají. Já objevila parte mojí babičky z máminy strany mezi papíry babičky z tátovy strany. A kromě toho taky spoustu dalších od babiččiných i dědových příbuzných i hodně vzdálených - hotová sbírka!
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

a co příbuzní?

Příspěvekod jtks » pát lis 16, 2007 11:04

A zkoušel jste se poptat v širším příbuzenstvu? Někde by se mohly najít parte.

Starší lidé je většinou schovávají. Já objevila parte mojí babičky z máminy strany mezi papíry babičky z tátovy strany. A kromě toho taky spoustu dalších od babiččiných i dědových příbuzných i hodně vzdálených - hotová sbírka! Babička už ani netušila, že je má.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod Michael » pát lis 16, 2007 12:58

ad pan Klečka:

myslím že Vám nastává nejzajímavější část badání. Ačkoli by Vás všude měli podle toho nešťastného zákona skutečně vyhánět, musíte hledat nějaký způsob jak se informací dobrat přes nějakého slušného člověka, který se bude chovat lidštěji než stroj na osobní údaje. Třeba matrikářka obce, archiv podniku či nějakého spoku, dědické oddělení u soudu, ale taky hřbitovy, pamětníci z okolí, tehdejší listonoš či domovník a podobně. Jiná rada mi momentálně nenapadá.
Michael
 
Příspěvky: 229
Registrován: čtv říj 19, 2006 15:27
Bydliště: Klatovy

Příspěvekod alena Kralova » sob lis 07, 2009 14:00

Měla jsem obdobný problém,šlo pro změnu o bratra mého otce, který + v r 1928, jako cca 20 letý svobodný mladík.V matrice v Náchodě, kde zemřel mě odmítli matriku předložit s tím,že jsem neteř, tudíž nepřímá příbuzná a nemám na nahlédnutí nárok,kvůli ochraně dat!(proč se chrání data 80 let mrtvého muže mi není jasné).Jediné co mi poradily byla taktéž hřbitovní správa, kde naštěstí měli záznam-hrob už neexistoval.Další šance je aby o nahlédnutí požádali přímí příbuzní dotyčného,má-li jaké,což nemusí vždy vyjít.
alena Kralova
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob srp 23, 2008 9:32

Příspěvekod kalvera » sob lis 07, 2009 19:30

Žádost o matriční doklad může podat:

* fyzická osoba, které se zápis týká, nebo její manžel, rodiče, děti, prarodiče, vnuci a pravnuci, její sourozenci a zplnomocnění zástupci,
* pro úřední potřebu státních orgánů nebo výkon přenesené působnosti orgánů územních samosprávných celků,
* statutární orgány církví nebo duchovní jimi zmocnění, jde-li o matriční knihy vedené těmito církvemi do 31. prosince 1949,
* fyzická osoba, která prokáže, že je to nezbytné pro uplatnění jejích práv před orgány státu nebo před orgány územních samosprávných celků,

O nahlédnutí do matriční knihy může požádat osobně

* fyzická osoba, které se zápis týká, členové její rodiny (manžel, rodiče, děti, prarodiče, vnuci a pravnuci), její sourozenci a zplnomocnění zástupci,
* pro úřední potřebu státních orgánů nebo výkon přenesené působnosti orgánů územních samosprávných celků,
* statutární orgány církví nebo duchovní jimi zmocnění, jde-li o matriční knihy vedené těmito církvemi do 31. prosince 1949,
* fyzická osoba, která prokáže, že je to nezbytné pro uplatnění jejích práv před orgány státu nebo před orgány územních samosprávných celků.

Než se vydáte na matriční úřad zjistěte si kde dotyční zemřeli a podle toho si vyberte matriční úřad - zápis provádí matriční úřad v jehož územním obvodu se stala údálost. Vhodné zejména u velkých matričníích úřadů znát i datum úmrtí.

Kalousová
vekal@seznam.cz
kalvera
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob srp 08, 2009 20:41


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník