chybi matrika? chybi opisy? kam dal?

Jaká je možnost získat informace z matrik?

chybi matrika? chybi opisy? kam dal?

Příspěvekod dobrou » pon dub 16, 2012 23:36

Dobry den,
narazil jsem na problem se ztracenou matrikou oddanych. Podle informaci co jsem ziskal neexistuje ani jeji opis.
Chtel bych poprosit o radu, ma nekdo tuseni kde hledat informace, ktere mi nahradi chybejici data z takoveto matriky?
Existuji napr. nejake zapisy z ohlasek? A kde je mozne je hledat? Budou v archivu prislusne fary? Nebo nekde centralne?


Konkretne se jedna o nasledujici:
Pri hledani v matrikach ulozenych v SOA Zamrsk jsem narazil na problem s chybejici casti matriky oddanych v obci Desna.

Jedna o matriku oddanych sign. 1341 (inv. č. 5867), farni
urad Mladocov. V matrice je uvedena poznamka "chybí fol. 4-39 pro
Desnou 1800-1851", coz je bohuzel presne obdobi, do ktereho bych
potreboval nahlednout.

Matrika je k nahlednuti zde:
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... c=13980959
A stranky chybi presne v tomto miste:
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... c=13980959
Mam svatbu z teto casti matriky nalezenou v indexu, takze s jistotou
vim kde by mela byt.
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... c=13980959
- Rok 1810 - Dubisar Jiri a Veronika Novakova v Desne
Bohuzel se bez podrobnejsich informaci z celeho zapisu nemohu dostat dale.

V SOA Zamrsk mi bylo doporuceno obratit SOkA Svitavy a dotazat se na druhopisy matrik z okesu Svitavy.

Od SOkA Svitavy se mi dostalo ochotne odpovedi ze by sice radi pomohli, chybejici cast matriky skutecne v opisech maji, ovsem taktez s mensimi mezerami v letech 1810, 1829, 1830 a 1831.
Takze zase nic, jako na potvoru zrovna rok 1810 nemaji.
dobrou
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 05, 2012 14:02

Re: chybi matrika? chybi opisy? kam dal?

Příspěvekod sanmarco » úte dub 17, 2012 6:27

Buďto zkusit oslovit faru a získat svatební ohlášky nebo zajímavým zdrojem jsou také svatební smlouvy, kde byly hodně podrobné informace (ty budou nejspíše v oblastním archivu)
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Re: chybi matrika? chybi opisy? kam dal?

Příspěvekod dobrou » úte dub 17, 2012 9:31

sanmarco píše:Buďto zkusit oslovit faru a získat svatební ohlášky nebo zajímavým zdrojem jsou také svatební smlouvy, kde byly hodně podrobné informace (ty budou nejspíše v oblastním archivu)

Dekuji, svatebni smlouva me nenapadla.
dobrou
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 05, 2012 14:02

Re: chybi matrika? chybi opisy? kam dal?

Příspěvekod Jan » úte dub 17, 2012 12:13

Ono je i jiné řešení. Odečtěte od roku 1810 15 let a hledejte ženicha a nevěstu v matrice narozených. Pokud nevěsta nebyla vdova
a ženich a nevěsta neměli jmenovce tak by to mohlo vyjít. Ono totiž není jisté, že existuje svatební smlouva a archiv na faře.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: chybi matrika? chybi opisy? kam dal?

Příspěvekod dobrou » úte dub 17, 2012 12:22

Jan píše:Ono je i jiné řešení. Odečtěte od roku 1810 15 let a hledejte ženicha a nevěstu v matrice narozených. Pokud nevěsta nebyla vdova
a ženich a nevěsta neměli jmenovce tak by to mohlo vyjít. Ono totiž není jisté, že existuje svatební smlouva a archiv na faře.

Tohle jsem zkusil a uspech byl pouze castecny.
Zaznam narozeni, ktery by mohl odpovidat zenichovi, se mi podarilo najit pouze v sousedni obci.
Bohuzel v matrice narozeni jejich deti ani v matrice umrti neni informace o tom odkud mel pochazet.

Takze kandidata v matrice narozenych mam, ale potrebuju nejaky zaznam, ktery mi potvrdi ze se skutecne jedna o tutez osobu. V zaznamu svatby jsem prave doufal ze nejaka zminka o jeho puvodu bude...
dobrou
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 05, 2012 14:02

Re: chybi matrika? chybi opisy? kam dal?

Příspěvekod Zdenek » úte dub 17, 2012 17:02

Ještě taková drobnost, sice vám to asi nepomůže, ale píšete sňatek kolem 1810? A zápis o úmrtí máte? Kdyby to bylo kolem roku 1880, tak to se tam psalo už docela dost informací. Sňatek sice ne, ale kdo ví.....

Jinak jako nejlepší nápad mi připadá návštěva okresního archivu, a projít si inventář, co se dochovalo za písemnosti z dané obce. Svatební smlouvy, soupisy obyvatel, sčítání, seznamy branců, knihy ohlášek, pokud byli majetní tak gruntovní-pozemkové knihy... kdo ví na co tam narazíte.

Jednoznačnou radu kde a co hledat vám asi nikdo nedá, ale ten okresní archív bych zkusil jako první. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: chybi matrika? chybi opisy? kam dal?

Příspěvekod dobrou » úte dub 17, 2012 17:29

Zdenek píše:Ještě taková drobnost, sice vám to asi nepomůže, ale píšete sňatek kolem 1810? A zápis o úmrtí máte? Kdyby to bylo kolem roku 1880, tak to se tam psalo už docela dost informací. Sňatek sice ne, ale kdo ví.....

Jinak jako nejlepší nápad mi připadá návštěva okresního archivu, a projít si inventář, co se dochovalo za písemnosti z dané obce. Svatební smlouvy, soupisy obyvatel, sčítání, seznamy branců, knihy ohlášek, pokud byli majetní tak gruntovní-pozemkové knihy... kdo ví na co tam narazíte.

Jednoznačnou radu kde a co hledat vám asi nikdo nedá, ale ten okresní archív bych zkusil jako první. :wink:


Umrti mam. Tam byl pouze priblizny vek. K nemu jsem nasel v okoli nejblizsi narozeni osoby stejneho jmena s odchylkou 5 let. Coz neni nejhorsi, ale uplne spolehat se nato nechci.

Okresni archiv bude dobra volba http://goo.gl/4XGBc
diky za tip
dobrou
 
Příspěvky: 105
Registrován: čtv led 05, 2012 14:02

Re: chybi matrika? chybi opisy? kam dal?

Příspěvekod Semik » čtv dub 26, 2012 23:51

Byl-li to sedlák či chalupník, zkuste indikační skici stabilního katastru:
http://archivnimapy.cuzk.cz/mapy/map.phtml
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků