Duplikáty matrik

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Duplikáty matrik

Příspěvekod monoptalmos » sob dub 14, 2012 13:16

Nevíte prosím někdo jaký je rozdíl mezi originální matrikou a duplikátem. Lépe řečeno zda duplikát obsahuje vše co obsahuje (obsahoval) originál. Jsou matriky které jso ztraceny, ale duplikáty existují. Duplikáty nejsou digitalizovány (asi se digitalizovat nebudou) a nejsou běžně přístupné. Zajímá mě zda se s duplikátů dozvím víc, než datum a jméno (narozené,zemřelé,oddané) osoby. Jde mě o 19.stol. a to originální matriky obsahují mnoho údajů.
Děkuji za objasnění.
Uživatelský avatar
monoptalmos
 
Příspěvky: 819
Registrován: úte led 03, 2012 13:00

Re: Duplikáty matrik

Příspěvekod Zdenek » sob dub 14, 2012 14:13

Tohle by vám nepomohlo?
viewtopic.php?f=19&t=1850
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Duplikáty matrik

Příspěvekod monoptalmos » sob dub 14, 2012 14:20

Pomohlo, nepomohlo já nevím. Můj případ se týká 19.stol. a Litoměřicka. Zda to platilo generálně toť otázka. Přesto vám děkuji.
Uživatelský avatar
monoptalmos
 
Příspěvky: 819
Registrován: úte led 03, 2012 13:00

Re: Duplikáty matrik

Příspěvekod Zdenek » sob dub 14, 2012 14:33

Provádět opisy matrik platilo na celém našem území. Ovšem, jak to je s opisy na Litoměřicku, to nevím. Zkuste dotaz v příslušném archivu. Ovšem, pokud očekáváte, že v opisech naleznete něco víc, než je napsáno v originále, tak budete zklamán. Opisy jsou (mají to již v názvu) opsané originály, takže pokud je tam něco navíc, to bude nejspíš výplod bujné fantazie opisovatele. Ovšem stává se, že v originále se někde zatoulala jedna či více stran, tak v tomto případě jsou výše jmenované opisy k nezaplacení. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Duplikáty matrik

Příspěvekod monoptalmos » sob dub 14, 2012 15:29

Naopak, já se obávám, aby opisy nebyly stručnější. Pouze takový výpis toho nejdůležitějšího z oroginálu. Pokud to bude opis všeho toho co obsahoval originál, tak je vše OK. Oroginály v 19.stol. ve farnostech na Litoměřicku obsahují velmi mnoho údajů, možná víc jak některé farnosti v centrálních oblastech čech. Duplikáty matrik nejsou umístěny centrálně, ale různě v archivech. Někdy je problém je vypátrat. Díky za váš názor.
Uživatelský avatar
monoptalmos
 
Příspěvky: 819
Registrován: úte led 03, 2012 13:00

Re: Duplikáty matrik

Příspěvekod duros » pon dub 16, 2012 16:06

Mam osobnu skusenost s opismi matrik z Uhorska a su to naozaj opisy - doslovne.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků