VYŘEŠENO - Indexy

Jaká je možnost získat informace z matrik?

VYŘEŠENO - Indexy

Příspěvekod panik » čtv led 25, 2018 11:24

Dobrý den, při bádání často využívám (pokud jsou) indexy. Nevím ale od kdy se měly indexy dělat, kdo to nařídil atd. Najde se nějaký zkušený genealog, který by k tomuto tématu něco napsal a osvětlil to širší veřejnost? Předem děkuji za všechny, kteří se poučí, tak jako já.
K.Š.
Naposledy upravil panik dne ned úno 11, 2018 18:20, celkově upraveno 1
panik
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte bře 04, 2014 10:19

Re: Indexy

Příspěvekod ozana » čtv led 25, 2018 11:37

Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5258
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Indexy

Příspěvekod Zora » sob led 27, 2018 11:50

Já bych jen dodala, že velká část indexů vznikala zpětně v době protektorátu, farnosti byly totiž doslova zaplaveny žádostmi o potvrzení nežidovského původu. Indexům se věnovali samotní kněží, ale také vysokoškolští studenti, profesoři, kteří měli znalosti a nemohli studovat nebo vykonávat své povolání (uzavření českých vysokých škol)

Bohužel, při předávání matrik po r. 1948 do působnosti MNV se předaly matriční knihy, ne vždy se ale předaly indexy. Ty pak zůstaly na farních úřadech.

Další problémy nastaly v hraničních oblastech, které v době protektorátu byly přičleněny k říši, po osvobození se některé matriční doklady ztratily, byly zničeny - důvodem byl i třeba fakt, že zápisy byly v němčině, mnohdy v kurentu.

Je třeba mít na zřeteli, že po r. 1945 nastal chaos tam, kde se odsunovalo obyvatelstvo, následně se opět sjednocoval systém zápisů (v době válečné zde platily německé předpisy o vedení matrik - tzv. stavovský úředník a teprve následně kostel dle víry).
Po roce 1948 si spoustu písemných informací chtěli ponechat přímo farnosti, docházelo, mírně řečeno, k nedorozuměním a tak se stávalo, že farnost odevzdala předepsané matriční knihy, ale ne indexy nebo další doklady.
Ma MNV byli nově instalovaní úředníci, kteří nemuseli být přesně informováni o vedení agendy matriky... a tak se některé , nejen pro genealogy důležité zápisy, ztratily nebo ocitly zcela jinde.

I třeba katolická farnost potřebovala hledat zpětně v matrikách, zda osoba, žádající o katolický sňatek, byla pokřtěna...

Vím o případech, kdy se na faře urychleně pořizovaly opisy matrik, aby měl i v budoucnu farář možnost nahlížet do těch starších knih.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 20077
Registrován: čtv kvě 31, 2012 15:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník