Dvě informace z archivů

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Dvě informace z archivů

Příspěvekod sanmarco » stř dub 11, 2012 15:25

Možná, že se to někomu bude hodit:

Opavské matriky

Matrika fary Nový Malín (N, Z, O • 1668 - 1705 • 7855 • Šu XI 1 • Nový Malín, Plechy, Loučky, Hraběšice, Třemešek) je dle informací z opavského archovu bohužel natolik poškozena, že ji není možné restaurovat a z tohoto důvodu není (a nebude) ani na internetu. Toto je informace přímo od ředitelky olomouckého archivu.

Archiv Hlavního města Prahy

Soupis pražských domovských příslušníků (1830-1910) - nová várka jmen už měla být nahrána, ale po problémech s digitalizací se vyskytl problém s prostorem na serveru (už prostě nemají místo), takže výběrové řízení na nové servery, atd. Dle Tomáše Dvořáka - archiváře a správce informačního systému bude problém vyřešen "snad" do června a poté se začnou nahrávat nová data. Tedy pokud se někdo proti výběrovému řízení neodvolá ...
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Re: Dvě informace z archivů

Příspěvekod zrnka písku » stř dub 11, 2012 18:04

Něco pozitivnějšího by nebylo ;-)
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Dvě informace z archivů

Příspěvekod sanmarco » stř dub 11, 2012 18:18

Bohužel ne. Já čekám na pražské obyvatelstvo už více než rok :?
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Re: Dvě informace z archivů

Příspěvekod Oaker » čtv dub 12, 2012 19:03

Ten Nový Malín mě dost mrzí, poněvadž Hraběšice-Krásné jsou moje zájmová lokalita.
Malinkatou náplastí je to, že k danému období existuje rejstřík Šu XI 12 1668-1829.
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Re: Dvě informace z archivů

Příspěvekod Zdenek » stř dub 25, 2012 17:57

sanmarco píše:Možná, že se to někomu bude hodit:

Opavské matriky

Matrika fary Nový Malín (N, Z, O • 1668 - 1705 • 7855 • Šu XI 1 • Nový Malín, Plechy, Loučky, Hraběšice, Třemešek) je dle informací z opavského archovu bohužel natolik poškozena, že ji není možné restaurovat a z tohoto důvodu není (a nebude) ani na internetu. Toto je informace přímo od ředitelky olomouckého archivu.



Na paní ředitelku z Olomouce mám jen slova chvály, vždy když jsem potřeboval, tak mi vyhověla. Ovšem tentokrát si dovolím nesouhlasit. Vaše zpráva mi nedala spát, a tak jsem zašel do archivu vypátrat, jak to tedy je. Matriku 7855 mi bez problémů půjčili. Zub času se na ní pořádně vyřádil, středem knihy je vyhnilá díra asi o průměru 10-15 cm, a to zhruba do poloviny knihy. Ovšem teď je potřeba vynést do nebe restaurátora, který ji dostal do ruky. Každý list je zpevněn jakousi průhlednou mřížkou a díra je zaplněna novým papírem, při současném zachování všeho dochovaného textu. Vše je pečlivě vyčištěno a dokonce občas tužkou dopsáno něco z toho, co je nenávratně ztraceno. Myslím, že ten kdo tu knihu dával dohromady by si zasloužil přinejmenším Nobelovu cenu.

Teď k tomu, jestli je kniha použitelná? Určitě ano. Nejvíce je poškozená část narození a to odhadem 25-30% Úmrtní a oddací zhruba 10-15%. Výhodou je, že je celá kniha nádherně napsaná a písmo ostré a zřetelné. Rozhodně použitelná je, ovšem to co vyhnilo, to už nikdo nevrátí a nezbývá než doufat, že ty zápisy co potřebujete tam zůstaly.

Mám pro Vás dobrou zprávu. Tu knihu jsem si foťákem nafotil, takže kdo bude mít zájem, rád mu ji pošlu, ať můžete i vy ostatní posoudit, že nekecám. :lol:
Pozor, nejsem dobrý fotograf, ale snažil jsem se.
Naposledy upravil Zdenek dne stř dub 25, 2012 21:05, celkově upraveno 1
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Dvě informace z archivů

Příspěvekod zrnka písku » stř dub 25, 2012 19:52

Zdenek píše:
sanmarco píše:Možná, že se to někomu bude hodit:

Opavské matriky

Matrika fary Nový Malín (N, Z, O • 1668 - 1705 • 7855 • Šu XI 1 • Nový Malín, Plechy, Loučky, Hraběšice, Třemešek) je dle informací z opavského archovu bohužel natolik poškozena, že ji není možné restaurovat a z tohoto důvodu není (a nebude) ani na internetu. Toto je informace přímo od ředitelky olomouckého archivu.



Na paní ředitelku z Olomouce mám jen slova chvály, vždy když jsem potřeboval, tak mi vyhověla. Ovšem tentokrát si dovolím nesouhlasit. Vaše zpráva mi nedala spát, a tak jsem zašel do archivu vypátrat, jak to tedy je. Matriku 7855 mi bez problémů půjčili. Zub času se na ní pořádně vyřádil, středem knihy je vyhnilá díra asi o průměru 10-15 cm, a to zhruba do poloviny knihy. Ovšem teď je potřeba vynést do nebe restaurátora, který ji dostal do ruky. Každý list je zpevněn jakousi průhlednou mřížkou a díra je zaplněna novým papírem, při současném zachování všeho dochovaného textu. Vše je pečlivě vyčištěno a dokonce občas tužkou dopsáno něco z toho, co je nenávratně ztraceno. myslím, že ten kdo tu knihu dával dohromady by si zasloužil přinejmenším Nobelovu cenu.

Teď k tomu, jestli je knihy použitelná? Určitě ano. Nejvíce je poškozená část narození a to odhadem 25-30% Úmrtní a oddací zhruba 10-15%. Výhodou je, že je celá kniha nádherně napsaná a písmo ostré a zřetelné. Rozhodně použitelná je, ovšem to co vyhnilo, to už nikdo nevrátí a nezbývá než doufat, že ty zápisy co potřebujete tam zůstaly.

Mám pro Vás dobrou zprávu. Tu knihu jsem si foťákem nafotil, takže kdo bude mít zájem, rád mu ji pošlu, ať můžete i vy ostatní posoudit, že nekecám. :lol:
Pozor, nejsem dobrý fotograf, ale snažil jsem se.


Pro mě je ta matrika mimo oblast, ale nedá mi to nevyjádřit se - myslím, že vy možná nezasluhujete nobelovku, ale za nezištnou pomoc kolegům určitě velkou poklonu a dík :!:
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Dvě informace z archivů

Příspěvekod Zdenek » stř dub 25, 2012 21:17

Děkuji. :D :D . Myslím, že toto fórum není jen o tom, brát, ale občas by měl člověk i něco dát. Ve čtení zrovna nezářím, počítačům nerozumím a mé znalosti z historie také nikoho neoslní. Tak pokud taková má drobná službička tady někomu udělá radost, tak radost z toho mám i já, že i já jsem mohl přispět svou troškou do mlýna. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Dvě informace z archivů

Příspěvekod Oaker » stř dub 25, 2012 21:52

Zdenek píše:Teď k tomu, jestli je kniha použitelná? Určitě ano. Nejvíce je poškozená část narození a to odhadem 25-30% Úmrtní a oddací zhruba 10-15%. Výhodou je, že je celá kniha nádherně napsaná a písmo ostré a zřetelné. Rozhodně použitelná je, ovšem to co vyhnilo, to už nikdo nevrátí a nezbývá než doufat, že ty zápisy co potřebujete tam zůstaly.

Mám pro Vás dobrou zprávu. Tu knihu jsem si foťákem nafotil, takže kdo bude mít zájem, rád mu ji pošlu, ať můžete i vy ostatní posoudit, že nekecám. :lol:
Pozor, nejsem dobrý fotograf, ale snažil jsem se.


Tak já tedy rozhodně zájem mám, předpokládám, že dáme šanci úložně?
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Re: Dvě informace z archivů

Příspěvekod Zdenek » stř dub 25, 2012 22:06

Máte to v SZ. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Dvě informace z archivů

Příspěvekod sHImi » pát dub 27, 2012 14:43

Myslím si že pokud sem dáte dvě tři stránky jen jako náhled, tak by to uvítalo dost lidí, pro které je tato oblast úplně mimo jejich pátrání, stejně tak jako pro mne, ale z toho restaurátorského hlediska mne to i zajímá.
Obrázek
Uživatelský avatar
sHImi
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon led 31, 2011 9:39
Bydliště: Přelouč
Oblast pátrání: Pardubický kraj - Přeloučsko, Chlumec nad Cidlinou, Převážně fary: Vápno, Chlumec nad Cidlinou, Lovčice.

Re: Dvě informace z archivů

Příspěvekod sanmarco » pát dub 27, 2012 14:55

Zdeňku, mohu také o to poprosit? Měl bych tam hledat předky, tedy doufám, že tam budou, protože je to jedna z matrik, ke kterým jsem neměl přístup. Moc děkuji.
Uživatelský avatar
sanmarco
 
Příspěvky: 613
Registrován: čtv říj 21, 2010 10:42
Bydliště: Březina u Křtin

Re: Dvě informace z archivů

Příspěvekod Zdenek » pát dub 27, 2012 18:29

sanmarco píše:Zdeňku, mohu také o to poprosit? Měl bych tam hledat předky, tedy doufám, že tam budou, protože je to jedna z matrik, ke kterým jsem neměl přístup. Moc děkuji.


Máte to v SZ.

Zde je ukázka, jak opravené stránky v knize vypadají:

http://img24.eu/v-rddwpek2.jpg
http://img24.eu/v-mrbl140z.jpg
http://img24.eu/v-bripu9kl.jpg
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Dvě informace z archivů

Příspěvekod Milan Wölfl » pát dub 27, 2012 22:04

Běs! To samé v matrikách Horní, Dolní i Dlouhé stropnice na digi.ceskearchivy.cz
Tohle je naše noční můra! :-)
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Dvě informace z archivů

Příspěvekod Zdenek » pát dub 27, 2012 22:14

To ano, velká škoda toho co už je nenávratně pryč, ale nebýt toho restaurátora, co si s tou knihou pořádně pohrál, nebylo by ani to málo, co máme. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Dvě informace z archivů

Příspěvekod Milan Wölfl » pát dub 27, 2012 22:44

Svatá pravda, zrak mi plane! Jen bylo neštěstí ty knihy ze Stropnice; vybledlý inkoust (viditelnost tak 5%) a ještě ta síťkovina přes to, to byla kombinace! :D
Držím všem palce ať se s tímhle nemusí setkat ;-)
A díky za ukázku ;-)
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Další

Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků