VYŘEŠENO!!! Dotaz - archivace dokumentů ke sňatku

Jaká je možnost získat informace z matrik?

VYŘEŠENO!!! Dotaz - archivace dokumentů ke sňatku

Příspěvekod Kiara » ned led 14, 2018 0:51

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se někde archivují dokumenty, předkládané ke sňatku. Konkrétní dotaz: sňatek v roce 1962 na Praze 2, ženich se narodil mimo území tehdejší ČSSR, neboť pocházel ze smíšeného manželství. Před uzavřením sňatku musel ženich úřadům předložit úřední překlad svého křestního listu. Zajímá mě, zda se takovéto doklady někde archivují a pokud ano, kde si je může přímý potomek vyžádat k nahlédnutí. Křestní list je v tomto konkrétním případě velmi důležitý pro genealogické účely, neboť by se zde měly nacházet údaje i o prarodičích dítěte (pozdějšího ženicha) jako jména a bydliště. Jedná se o ženichovy prarodiče - cizince.
Matriky z území tohoto státu jsou bohužel velmi špatně dohledatelné, byl i vznesen dotaz na konkrétní archiv do ciziny, na který se bohužel až doteď nikdo neuráčil odpovědět a opis křestního listu je jediná naděje, jak se v pátrání po předcích posunout dopředu...
Naposledy upravil Kiara dne stř led 17, 2018 13:27, celkově upraveno 1
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Dotaz - archivace dokumentů ke sňatku

Příspěvekod Burča » pon led 15, 2018 8:26

Odpověď na vaši otázku bohužel neznám. Ale pokud byl zmíněný ženich občan ČSSR, jen se narodil v zahraničí, je jeho narození dohledatelné ve zvláštní matrice v Brně.
Burča
 
Příspěvky: 96
Registrován: sob črc 02, 2016 18:19
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: lounsko a litoměřicko

Re: Dotaz - archivace dokumentů ke sňatku

Příspěvekod ductrix » pon led 15, 2018 9:00

Nevím, jestli se dělají kopie dokladů ke svatbě, ale zeptala bych se tam, kde se svatba konala.
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: Dotaz - archivace dokumentů ke sňatku

Příspěvekod kimes » pon led 15, 2018 9:07

Kiara píše:Dobrý den, zajímalo by mě, zda se někde archivují dokumenty, předkládané ke sňatku. Konkrétní dotaz: sňatek v roce 1962 na Praze 2, ženich se narodil mimo území tehdejší ČSSR, neboť pocházel ze smíšeného manželství. Před uzavřením sňatku musel ženich úřadům předložit úřední překlad svého křestního listu. Zajímá mě, zda se takovéto doklady někde archivují a pokud ano, kde si je může přímý potomek vyžádat k nahlédnutí. Křestní list je v tomto konkrétním případě velmi důležitý pro genealogické účely, neboť by se zde měly nacházet údaje i o prarodičích dítěte (pozdějšího ženicha) jako jména a bydliště. Jedná se o ženichovy prarodiče - cizince.
Matriky z území tohoto státu jsou bohužel velmi špatně dohledatelné, byl i vznesen dotaz na konkrétní archiv do ciziny, na který se bohužel až doteď nikdo neuráčil odpovědět a opis křestního listu je jediná naděje, jak se v pátrání po předcích posunout dopředu...

Podle mého názoru, musíte začít systematicky:
- nejdříve bych vznesl dotaz na matriční úřad pro Prahu 2, zda mají příslušné doklady ještě ve svém archivu
- protože od uvedeného sňatku uplynulo více jak 50 let je pravděpodobné, že jak příslušná matrika, tak i doprovodné doklady byly předány do státního archivu, v tomto případě půjde zřejmě o Archiv hl. města Prahy(tam vám určitě kvalifikovaně poradí).
Obecně platí, že podle matričního zákona, se archivují nejen vlastní matriky, ale i doklady předložené(vyžádané úřadem) k jednotlivým matričním zápisům
.
Přeji Vám úspěch při pátrání!
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Dotaz - archivace dokumentů ke sňatku

Příspěvekod Kiara » úte led 16, 2018 23:04

Burča píše:Odpověď na vaši otázku bohužel neznám. Ale pokud byl zmíněný ženich občan ČSSR, jen se narodil v zahraničí, je jeho narození dohledatelné ve zvláštní matrice v Brně.

Ano, ženich byl občanem tohoto státu, který se narodil v cizině. Můžete mi, prosím, sdělit, o jakou matriku se jedná?
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Dotaz - archivace dokumentů ke sňatku

Příspěvekod Kiara » úte led 16, 2018 23:12

Pro všechny: děkuji Vám za Vaše nápady a náměty. V pondělí jsem telefonovala na příslušnou matriku, kde mě moc nepotěšili: bylo mi sděleno, že v r. 1962 žádné kopírky neexistovaly, tudíž příslušný křestní list sloužil před svatbou pouze k opsání údajů do oddacího listu a křestní list byl opět vrácen vlastníkovi. Jak psal kimes, matrikářka mi doporučila vznést dotaz na Archiv hl.m. Prahy, ale zároveň mě upozornila, že se ani tato akce nemusí setkat s úspěchem :(
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: VYŘEŠENO!!! Dotaz - archivace dokumentů ke sňatku

Příspěvekod Kiara » stř led 17, 2018 13:35

Vyřešeno nepřímo díky kimes :D zoufale hledané údaje jsem nakonec opravdu našla v Archivu hl.města Prahy, ale trochu někde jinde - ve sčítacím operátu "Sčítání pražského obyvatelstva" :D kde jsou podrobně uvedeny všechny nacionále, co jsem potřebovala :D Ještě jednou děkuji za pomoc :) :)
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)

Re: Dotaz - archivace dokumentů ke sňatku

Příspěvekod Burča » čtv led 18, 2018 21:46

Kiara píše:
Burča píše:Odpověď na vaši otázku bohužel neznám. Ale pokud byl zmíněný ženich občan ČSSR, jen se narodil v zahraničí, je jeho narození dohledatelné ve zvláštní matrice v Brně.

Ano, ženich byl občanem tohoto státu, který se narodil v cizině. Můžete mi, prosím, sdělit, o jakou matriku se jedná?


Je to oddělení matričního úřadu v Brně: http://www.brno-stred.cz/odbory/odbor-matrika . Onehdá jsem poslala e-mail pí Palánové, velice rychle jsme se dohodly na postupu, jak poslat žádost poštou, a bylo hotovo :)
Burča
 
Příspěvky: 96
Registrován: sob črc 02, 2016 18:19
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: lounsko a litoměřicko


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků