Matrika Beroun 03

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Matrika Beroun 03

Příspěvekod Ladislav Bátora » ned pro 31, 2017 21:29

Tak trochu tuším, že všichni slavíte, ale přece jen:

Netušíte někdo, jak mám rozumět tomu Index narozených ... viz Rkp 44?

Díky za rozluštění, lb.

http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/Mat ... Id/3905?73
Přílohy
AAAAA.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Matrika Beroun 03

Příspěvekod Peters » ned pro 31, 2017 22:10

Že by to byl rukopis uložený v badatelně? Je tam takových plno.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Matrika Beroun 03

Příspěvekod Ladislav Bátora » pon led 01, 2018 4:08

Peters píše:Že by to byl rukopis uložený v badatelně? Je tam takových plno.


Dneska jsou všechny badatelny zavřený. Ale naštěstí jsem ty naše dvě holky našel ještě před půlnocí ručně, , a mám teda do novýho roku ohledně vovčáků Hogerů z Dvora Králova pokoj.
To si neumíte představit, co to kolikrát je za utrpení, ti moji mistři polní. Někdy si mi vezmou za ženu i děvče třeba z vesnice o 50 km a 10 farností dál. Takovýdle migrace se měly hned po Bílý hoře zakázat!!! Jenže nezakázaly...

Máma až do smrti (loňský) tvrdila, že jistě není prapůvodem mistrová polní, jenže matriky hovořej nekompromisně.
Zejtra budu kolem roku 1670 hledat křest budoucího polního mistra Daniela Štěpničky. Ale to furt ještě jde: horší je to s těma mejma polníma mistrama Koßlerama a Poeßlama z Horní Falce.
Ale snad časem i ty dohledám. Ovšem je to tam všechno bez indexů...
lb.
Přílohy
AAAHojer.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Matrika Beroun 03

Příspěvekod raadjaa » pát led 05, 2018 17:08

Hodně štěstí v tom letošku. MYslím, že být polním mistrem bylo velmi prestižní, také pár mých předků toto povolání vykonávalo. :-) Možná i z tohoto důvodu jsem jednoho objevil v soupisu poddaných v Berouně, dnes jsem se začal probírat matrikou 01 na Acta publica, a je to dost špatně zpracované. Nemáte tušení - jako zřejmý znalec místních poměrů - Jestli nejstarší matriky z Berouna někdo neindexoval, případně neskenoval kvaliněji?
Zdraví Radek Svojanovský ze Svojanova
raadjaa
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob srp 06, 2016 17:48
Bydliště: Svojanov u Poličky
Oblast pátrání: Svojanov, rod Svojanovských, historie objevitelů Javoříčských jeskyní

Re: Matrika Beroun 03

Příspěvekod Ladislav Bátora » sob led 06, 2018 1:32

raadjaa píše:Hodně štěstí v tom letošku. MYslím, že být polním mistrem bylo velmi prestižní, také pár mých předků toto povolání vykonávalo. :-) Možná i z tohoto důvodu jsem jednoho objevil v soupisu poddaných v Berouně, dnes jsem se začal probírat matrikou 01 na Acta publica, a je to dost špatně zpracované. Nemáte tušení - jako zřejmý znalec místních poměrů - Jestli nejstarší matriky z Berouna někdo neindexoval, případně neskenoval kvaliněji?
Zdraví Radek Svojanovský ze Svojanova


To jste moje znalosti o středočeském!!! Berounsku a Hořovicku velmi přecenil! Jsme na tom oba zřejmě v tomhle ohledu na chlup stejně, dorazil jsem do těch končin (po dvouletém marném pátrání jinde) teprve před dvěma týdny: :D
Sice dokonce čtyři stromky maminčiných předků v šestém kolenu (tedy celá osmina matčiných předků vůbec, víc už má jen uherských zemanů z Kiskunságu) začínají polními mistry – přesněji řečeno dvěma mistry: Wenzl Koßler (* 1797 Myslinka) a Johann Pößl (* 1780 Radkovice) a dvěma ovčačkami: Barbara (* 1801 Město Touškov), dcera polního mistra Wenzla Gerla, a Anna (* 1790 Osobovy) dcera polního mistra Pavla Strejce – jako fík, jenže...
Jenže ta svatba polního mistra Petra Pavla Kozlera z Malýho Aujezda u Zbirohu (* 1699) s Kristýnou (* 1700), dcerou Daniela Štěpničky, lemrknechta z Králova Dvora, je náš geografický exces. Stejně jako ta následující svatba jejich syna Jana (* 1727, opět v Malým Aujezdě) s Kateřinou, dcerou ovčáka Pavla Veselého z hrádeckého ovčína u Oseku (tedy také a možná naposled ze středních Čech, a tu jsem hledal ty dva roky)...

Do té doby se mi vše ovčácké odehrávalo přísně jen v západních Čechách. Ovšem to teda za těch pomalu 250 let takřka v celých, však tu ovčáckou přelétavost asi trochu znáte.
A poměrně zajímavé je, že kromě těchhle čtyř dominantních větví pak už ale mám jen dva osamocené ovčáky (Friedrich a Jelínek) v sedmém kolenu nedaleko Mladé Boleslavi, opět u matky, a u otce vůbec ani jednoho.

Přikládám na ukázku ty Kozlery... Jsou tam ovšem dvě třídní zrady: jednak se prapraprapraprapraděda Johann I. Kozler nechal na starý kolena ukecat a stal se v rámci raabisace Biskoupek sedlákem, jednak si jeho syn Mathias vzal za ženu civilistku Annu Krippner. Ale jejich děti byly samosebou polními mistry, to zase jo. Zabalit tolik (tehdá!!!) výnosnou živnost by byla hanebnost, neřkuli dokonce blbost. Skončili jsme s pasením až po zrušení poddanství v roce 1848, resp. pár let poté. Prapraděda Johan II. Kozler (* 1850 Bíluky) se už vyučil v Žinkovech strojním zámečníkem. A po svatbě odešel časem do staré Libně. Už navždy. Proto jsem se narodil ve staré Libni, a né v Žinkovech... :)

Ale jsem na své ovčáky moc hrdý, třebaže jsem ještě před necelými třemi roky ani ve snách netušil, že jsem prarodem mimo jiné západočeský ovčák... Měli chlebíček jistě hodně tvrdý, ale osobní svobodu, když už odmyslím ty peníze (provozovali živnost už od pradávna na principu dnešní franšízy a co dva roky obnovovali - nebo taky neobnovili – s majitelem toho kterého panství smlouvu), mohl mistrům polním závidět leckterý řemeslník z poddanského města.

S pozdravem Ovečkám zdar a jejich ostříhání zvlášť!
Ladislav Bátora, nakonec dolní Holešovice
Přílohy
AAAKozlerovi.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Matrika Beroun 03

Příspěvekod janamic » sob led 06, 2018 9:31

Ladislav Bátora píše:
Netušíte někdo, jak mám rozumět tomu Index narozených ... viz Rkp 44?

http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/Mat ... Id/3905?73


V matrikách Berouna jsem pátrala a tuto poznámku jsem přehlédla :-) a proto jsem se pokusila o indexaci sama, ale udělala jsem prvních 28 stran N a potom jsem to vzdala. Při příští návštěvě v SOA se po indexu Berouna 03 popídím.

Ad Beroun 01, u mne podobná situace, pustila jsem se do indexu oddaných a vzdala jsem to na páté straně.
NENAŠLI BY SE ZDE BADATELÉ, KTEŘÍ BY SE SPOJILI A KNIHU SI ROZDĚLILI (JEN 109 SNÍMKŮ)? Samozřejmě se zapojím
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Matrika Beroun 03

Příspěvekod janamic » úte led 23, 2018 18:57

Index k matrice Beroun 03: tak hlásím, že skutečně je ve studovně Soa strojopis k nahlédnutí.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Matrika Beroun 03

Příspěvekod Ladislav Bátora » úte led 23, 2018 22:55

janamic píše:Index k matrice Beroun 03: tak hlásím, že skutečně je ve studovně Soa strojopis k nahlédnutí.


Díky za informaci.
Tak snad to děvčata časem naskenujou, pokud to není tajný...
lb.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Matrika Beroun 03

Příspěvekod JanaVi » čtv led 25, 2018 21:17

janamic píše:
Ladislav Bátora píše:
Netušíte někdo, jak mám rozumět tomu Index narozených ... viz Rkp 44?

http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/Mat ... Id/3905?73


V matrikách Berouna jsem pátrala a tuto poznámku jsem přehlédla :-) a proto jsem se pokusila o indexaci sama, ale udělala jsem prvních 28 stran N a potom jsem to vzdala. Při příští návštěvě v SOA se po indexu Berouna 03 popídím.

Ad Beroun 01, u mne podobná situace, pustila jsem se do indexu oddaných a vzdala jsem to na páté straně.
NENAŠLI BY SE ZDE BADATELÉ, KTEŘÍ BY SE SPOJILI A KNIHU SI ROZDĚLILI (JEN 109 SNÍMKŮ)? Samozřejmě se zapojím


dobrý večer, v Berouně v nejstarších matrikách hledám už delší dobu. Pokud by se domlouvalo sepsání indexu, ráda bych se zapojila. Napsala bych i dřív, ale nevšimla jsem si tohoto příspěvku
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Matrika Beroun 03

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv led 25, 2018 23:00

JanaVi píše:
janamic píše:
Ladislav Bátora píše:dobrý večer, v Berouně v nejstarších matrikách hledám už delší dobu. Pokud by se domlouvalo sepsání indexu, ráda bych se zapojila. Napsala bych i dřív, ale nevšimla jsem si tohoto příspěvku


Tak já se teda na ty svatby v 03 hlásím, pokud se nás najde aspoň pět.
Asi ta podmínka působí trochu zdrženlivě, ale problém můj je, že svatbu rodičů Daniela Štěpničky tam nejspíš ani na takto už druhý pokus nenajdu.
A co hůř: i kdybych nakrásně takovou nějakou svatbu našel, tak stejně nebudu vědět, zda to je opravdu ono, protože v zápisu chybí křestní jméno ženichova otce.
A narození Daniela Štěpničky se mi v Berouně nedaří najít. Možná do Králova Dvora přišel odněkud odjinud až v dospělosti, na ovčácké vyučení.
lb.
Přílohy
AAAŠtěpničkaDaniel.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Matrika Beroun 03

Příspěvekod janamic » sob led 27, 2018 21:03

Jano a Ladislave posílám SZ
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Matrika Beroun 03

Příspěvekod raadjaa » ned led 28, 2018 19:57

Dobrý večer, po přelouskání Beroun 02 se zanořuji do Beroun 01. Beru to pozpátku, snad tak budu mít blíž ty, co mi zatím schází. A rád bych se poptal vás, kteří máte nějakou zkušenost s Berounskem: Objevují se matriční záznamy obyvatel Berouna z této doby i v jiných matrikách, například Karlštejn, Bubovice, Nižbor..... ? A nemáte někdo přímý odkaz na purkrechtní knihy Berouna, případně pomůcky, tedy pokud jsou digitalizovány? Já se v tom systému SOA Praha nějak ztrácím.
A abych tedy byl něčím užitečný, nabízím se, že bych tak nějak 20-25 stran zkusil indexovat, pokud mi síly a oči budou stačit.
Radek Svojanovský
raadjaa
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob srp 06, 2016 17:48
Bydliště: Svojanov u Poličky
Oblast pátrání: Svojanov, rod Svojanovských, historie objevitelů Javoříčských jeskyní

Re: Matrika Beroun 03

Příspěvekod JanaVi » pon led 29, 2018 15:12

dobrý den,

pokud vím, tak Matriky Beroun 01 a 02 jsou v naší oblasti nejstarší a zahrnují přibližně lokality v současném okrese Beroun. Přímo z Berouna v té době nikoho nemám, ale záznamy z okolních obcí jsem nacházela jenom tam. Myslím, že kromě matrik nic zatím digitalizováno není, SOA je zatím dost pozadu
Co se týká sepsání indexu z Berouna 01, domluvily jsme se zatím s Janou (janamic) na sepsání stran 1-15 a 16-30.
Koho v Berouně hledáte? Už jsem obě nejstarší matriky procházela v posledních letech několikrát a mám z nich poznámky.
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 243
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Matrika Beroun 03

Příspěvekod raadjaa » pon led 29, 2018 16:06

Dobrý den,
já jsem v Berouně neočekávaně našel rod Svojanovských, takže jdu po všech s tímto příjmením.. Je možné, že se třeba ženili i v okolí Berouna. Vzhledem k tomu, že Karel a Pavel) Svojanovští byli měšťané, tak pátrám i po nějaké gruntovnici, ale zatím marně.
A dnes jsem začal v Berouně 01 sepisovat strany 80 - konec. Dělám to v excelu, tak Vám to potom pošlu k zapracování do celého indexu.
raadjaa
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob srp 06, 2016 17:48
Bydliště: Svojanov u Poličky
Oblast pátrání: Svojanov, rod Svojanovských, historie objevitelů Javoříčských jeskyní

Re: Matrika Beroun 03

Příspěvekod raadjaa » úte úno 13, 2018 17:44

Pěkný den,
dnes jsem dokončil přepsání skenů matriky Beroun 01 - skeny 80 - 101 (str. 154 - 194), tedy hlavních údajů bez kmotrů a svědků, je to v tabulce excelu pro případnou indexaci. Něco je vážně špatně čitelné, takže to, co se mi nepodařilo přečíst je označeno ???, tam, kde si nejsem 100% jistý je ?, u svobodných matek (flundry jakési) je v kolonce otec 0. Datumy narození jsem se pokusil určit podle Emlerova kalendáře. Asi by to chtělo, aby se někdo pokusil na údaje podívat, jestli se mu je nepodaří doplnit. A teď hlavně - komu mám tabulku poslat? Bude to někdo dávat dohromady jako celek?
Radek Svojanovský
Svojanov
raadjaa
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob srp 06, 2016 17:48
Bydliště: Svojanov u Poličky
Oblast pátrání: Svojanov, rod Svojanovských, historie objevitelů Javoříčských jeskyní

Další

Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků