VYŘEŠENO: Matriky Drahoňův Újezd

Jaká je možnost získat informace z matrik?

VYŘEŠENO: Matriky Drahoňův Újezd

Příspěvekod Ladislav Bátora » ned pro 17, 2017 15:47

Nějak se mi už od rána nedaří zorientovat v úmrtních matrikách a indexech pro farnost Drahoňův Újezd, prosím o pomoc.

Index Drahoňův Újezd 43 o sobě tvrdí, že je indexem pro matriku Drahoňův Újezd Z 11,
ale já se v tom číslování stránek úplně ztrácím, resp. podle mě v rí matrice některé z toho indexu snad ani nejsou, nebo co...
Jako příklad uvádím tu Kateřinu Kozlerovou z Biskoupek, která by měla být na str. II. 49, přičemž to II. je vůbec zvláštní věc, to vypadadá jako už jiná matrika. Jenže pro roky 1753-1809 je jen ta jedna matrika Z:

http://www.portafontium.eu/searching/re ... _from=1850

Tak nevím...
Díky za pomoc,
lb.

A tohle je link na ten index:
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -43_0221-t
Přílohy
AAAIndex.jpg
Naposledy upravil Ladislav Bátora dne ned pro 17, 2017 19:23, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Matriky Drahoňův Újezd

Příspěvekod Ladislav Bátora » ned pro 17, 2017 19:18

Monika píše:Už jsem se s tím jednou prala, tak můžu poradit.
Matrika je složená ze dvou samostatně číslovaných knih. Kateřina je v druhé části zde: http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =393&h=193


No, Vy jste teda jako vždy zlatá!!! Mně by to trvalo tři dny, než bych se k takové matričně progresivní myšlénce dokopal... :evil:
Takže praprapraprapraprababička Kateřina Koßlerová, rodem Wessela z Tihavy, byla mnohem starší, než jsem tipoval. Proto měli jako poslední dítě toho Václava už v roce 1775 – a schluß, to jí bylo už možná 40 let.
Ale moc mě zarazilo, že se z Johanna Koßlera stal na starý kolena sedlák v Biskoupkách č. 17!!! Ovšem jejich syn Mathias se k pocztiwému řzermeslu wowčzáczkému vrátil. Ale jako velkej a už jinde, nejprve v Myslince a po sňatku s Annou Krippner z Čemín pak různě.

Omyl je podle mě vyloučen, víc Johannů Koßlerů tou dobou v Biskoupkách nebylo a Mathias se narodil jen tomu jednomu. A nějaké Kateřině!!! Musím poskládat všechny tamní Koßlery a asi teda grunt zdědil po otci Josefovi a přestěhoval se tam z původního č. 28.
Jo, kdyby tak u zesnulé bylo, že je rodem z Tihavy, to bylo všechno jasný úplně. Jenže holt to tam není... Nemám totiž pořád ještě jejich svatbu, to je ten hlavní problém. A nebyla ani v Drahoňově Oujezdu, ani v Hořovicích, takže už tejden přemejšlím, kde všude hledat naslepo.
Tak díky moc! Mrkněte se v příloze, co všechno konečně – po dvou letech bádání marného zcela – už týden díky jednomu úmrtí vím bezpečně. Hotová detektivka!
lb.
Přílohy
AAAKozlerVeselá.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: VYŘEŠENO: Matriky Drahoňův Újezd

Příspěvekod Ladislav Bátora » ned pro 17, 2017 21:50

Monika píše:Někdy to jde takhle ztuha a zdlouhavě, bohužel. Však to nemáte lehké s ovčáky! Škoda, že vám s tím víc nepomůžu, tu oblast neznám. Do matrik Drahoňův Újezd chodím jen z nouze, protože do téhle farnosti spadaly dvě obce z mé oblasti - Hlohovice a Hlohovičky.

Tak držím palce k dalším objevům! :)


No, teď mám hlavně podezření, že ovdovělý Johann nejstarší (zatím) Koßler (teď už teda jen obyčejnej sedlák, né mistr polní) z Biskoupek se po Kateřinině předčasný smrti znova oženil, vždyť byl ještě ani né 60letej jura, to v našem rodě není žádnej věk, mně samotnýmu je pomalu 70 a mám před sebou rodopisný práce jak na dvou kostelech...
A že si teda honem rychle vzal nějakou Annu Hildweinovou (někde a odněkud, nejspíš z 50 km vzdálené Pleschnitz...), a proto se pak tadle domnělá babička Anna Hildwein objevuje u křtů (teda: v zápise) všech dětí jeho vnuka Wenzla Koßlera, polního mistra z Kokořova.
Přitom jestli, tak to není babička, nýbrž když tak prababička, a navíc docela cizí paní (přesně řečeno: jejich nevlastní prababička, a jako taková nemá v matrice co pohledávat)... Ale strašně mě tydle zápisy už přes dva roky znepokojujou. Kdyby to bylo zapsáno u jednoho dítěte Wenzla Koßlera a Barbary Gerl (Gerlovi jsou též poctivá ovčácká rodina, ti zas myslím přišli od Regensburgu, Gerl je od Gerhardt, kdysi dávno... já jdu i po těchhle věcech) – prosim. Ale je to u všech pěti dětí...

Ale mám ty svoje ovčáky stejně rád. Vono taky co mi zbejvá, když jich po mámě mám plnej rodokmen. Když teda odmyslím ty její kumánský zemany a zemanky z Kiskunságu. To byli sedláci a mlynářové...
Ono to asi byla jistá výhoda, když se člověk mohl v době rozvinutýho feudalismu stěhovat z místa na místo, jak se mu zachtělo. Problém je, že já to pak kolikrát nezvládám, přinejmenším na první pokus málokdy. Což se ovšem týká i těch uherskejch zemanů...
lb.
Přílohy
AAAMatěj.jpg
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků