Matrika

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Matrika

Příspěvekod jarda51 » stř led 11, 2012 11:51

Chci se Vás zeptat, jak řešíte na matrice žádost o nahlédnutí např. do matriky zemřelých, když nevíte ani narození, ani úmrtí, ale znáte jen určité období. Dnes jsem se setkal s "ochotnou" matrikářkou v Hronově. Chtěla na mně určit datum úmrtí příbuzného, aby ho mohla dohledat. Snažil jsem se ji vysvětlit, že to nevím (narozený okolo r. 1900, úmrtí asi ve dvaceti letech), že právě proto potřebuji období mezi válkami v matrice zemřelých prolistovat.
Nekompromisně se odvolala na zákon a o listování nechtěla ani slyšet.
Poraďte mi, jaké máte zkušenosti s "živými" matrikami.
Naposledy upravil jarda51 dne čtv led 12, 2012 7:43, celkově upraveno 2
jarda51
 
Příspěvky: 240
Registrován: pát srp 18, 2006 5:28

Příspěvekod Ewka » stř led 11, 2012 12:38

Myslím, že tato matrikářka není jediná, která se nekompromisně řídí zákony. Dle mé zkušenosti vám mohu říct, že najdete i opaky :), ale většinou je to bohužel takto, dokud nedoložíte všechny potřebné dokumenty a vše není dle zákonu v pořádku, tak vám neřeknou vůbec nic... Takto zápasím s rodnou knihou - zápis z roku 1873..

Držím palce, ale pokud je to Váš přímý příbuzný (max prababička/dědeček), tak nezoufejte, určitě Vám datum dohledá;)

Také se zajímám o oblast Hronova - spíše tedy o Červený kostelec atp, ale, kdo ví;)

Držím vám palce, ať se daří.

Eva, Broumov
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Příspěvekod terminal » stř led 11, 2012 22:06

Ono je to asi jak kde... Já mám v oblasti mého zájmu "svoji" hodnou matrikářku, která ochotně prolistovává matriky co si jen vymyslím. Koupím jí vždy bombošku a chce po mne jen 20,- kaček za nahlédnutí. Nebudu raději zmiňovat město, bo její lidský přístup je asi trochu za hranou vyhlášek a nařízení.
Co se týče toho Vámi popisovaného případu, nemájí tam k dispozici index?
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod jarda51 » čtv led 12, 2012 7:37

Zeptat se na index mě nenapadlo - dobrý nápad.
Jinak i já jsem narazil na "hodné" matrikářky. Stejně mně ale příjde ten matriční zákon pro potřeby dnešní doby už poněkud mimo mísu. V době, kdy každý pošťák zná vaše číslo občanky, na kdejakou smlouvu dáváte své rodné číslo, mě příjde starost o to, jestli si můžete prohlédnout data zemřelých mezi světovými válkami trochu ujetá. Neřeknu, pokud budu chtít nahlížet do matrik žijících lidí. Ale minimálně 70 let zemřelí? Bohužel skutečnost nastavení "živých" matrik je ale taková a opravdu musíme čekat na vstřícnost matrikářek.
jarda51
 
Příspěvky: 240
Registrován: pát srp 18, 2006 5:28


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků