Civilní matrika Lubenec

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Civilní matrika Lubenec

Příspěvekod simanakaja » čtv pro 15, 2016 17:47

Pátrám po úmrtí předka, který byl bez vyznání a zemřel v Lubenci v letech 1945-1949. Logicky by měl být zápis v matrice zemřelých u příslušného okresního úřadu.
Potíž je v tom, že Lubenec je na pomezí hned 4 krajů (KV,PL,UL,ST) a samozřejmě v průběhu let byl i pod správou různých okresů. Podle historických pramenů přešel
v roce 1945 z okresu Žlutice pod okres Podbořany a 1960 do současného okresu Louny. Jenže civilní matriky z té doby nejsou ani v Lubenci ani v Podbořanech.
Bez úspěchu vyšly i Žlutice, Louny, Žatec a neporadili mi SOkA Louny ani K. Vary. Máte někdo nějakou radu nebo zkušenost, kde by se dalo potřebných matrik dopátrat?
simanakaja
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob úno 23, 2013 19:02

Re: Civilní matrika Lubenec

Příspěvekod Zora » čtv pro 15, 2016 18:31

Je třeba hledat úmrtí také v nemocnicích, po roce 1945 už to bylo dost běžné.

Ze zkušenosti bych řekla, že mohl ke konci života vstoupit do církve, byl původně věřící?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Civilní matrika Lubenec

Příspěvekod simanakaja » čtv pro 15, 2016 18:37

Podle výpovědi několika příbuzných skutečně zemřel doma a zůstal bez vyznání. Samozřejmě, ale možné je všechno. Jde mi,ale hlavně o to,
že přeci někde musí být fyzicky uloženy civilní matriky pro tohle období.
simanakaja
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob úno 23, 2013 19:02

Re: Civilní matrika Lubenec

Příspěvekod Zora » čtv pro 15, 2016 18:49

Nejlépe je kontaktovat matriční úřad obce.
https://www.statnisprava.cz/rstsp/adresar.nsf/i/15456

Matriční knihy, které hledáte, jsou poměrně mladé, je pravděpodobné, že budou ještě na úřadě, přesnou odpověď by Vám měla dát matrikářka. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Civilní matrika Lubenec

Příspěvekod simanakaja » čtv pro 15, 2016 20:25

Matriku v Lubenci jsem pochopitelně oslovil jako první, ale jak jsem již psal mají tam jen církevní a o civilních neví.
Přesto jsem přesvědčený, že někde být musí, vždyť např. matriky narození z tohoto období jsou pro hodně žijících
potřebné např. pro duplikáty RL apod.
simanakaja
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob úno 23, 2013 19:02

Re: Civilní matrika Lubenec

Příspěvekod kimes » pát pro 16, 2016 0:41

Doporučuji obrátit se přímo na SOA Litoměřice, protože v jejich lexikonu obcí i v inventárních seznamech původců církevních i civilních matrik je Lubenec uveden. Pokud jde o civilní matriky z let 1945 - 49, měly by být - podle mého názoru - součástí archivního fondu býv. okresu Podbořany, pod jehož matriční obvod v té době Lubenec patřil. Pokud ani tam neuspějete, obrátil bych se na Archvní službu MV ČR.
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00

Re: Civilní matrika Lubenec

Příspěvekod simanakaja » pát pro 16, 2016 11:26

Děkuji za váš tip, Litoměřice prověřím. Myslím si ale, že živá matrika bude spíš ještě uložena na matričním úřadě, než že by byla předána do archivu.
simanakaja
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob úno 23, 2013 19:02

Re: Civilní matrika Lubenec

Příspěvekod kimes » pát pro 16, 2016 14:49

simanakaja píše:Děkuji za váš tip, Litoměřice prověřím. Myslím si ale, že živá matrika bude spíš ještě uložena na matričním úřadě, než že by byla předána do archivu.

No, já si zase nemyslím, že matrika z roku 1945 by byla ještě(po 70 letech) živá - "živá" v tom smyslu, že by se do ní ještě zapisovalo - po deseti letech od posledního zápisu v příslušné matriční knize nabývá tato status archiválie a je předávána do archivu...
kimes
 
Příspěvky: 290
Registrován: úte bře 05, 2013 10:00


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků