Jak jsem získal informace z nedigitalizované matriky.

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Jak jsem získal informace z nedigitalizované matriky.

Příspěvekod Zett » pon črc 25, 2016 9:55

Ahoj!

Předně nevím jestli sem a jestli to někoho bude zajímat, ale myslím, že tyto informace mohou být pro někoho přínosné.

U prapradědečka a praprababičky mi chybělo datum úmrtí, písemnosti se nedochovaly a nikdo přesně nevěděl kdy zemřeli. Zjistil jsem si tedy, že matrika zemřelých obce kde žili je nyní na matričním úřadě jednoho většího města. Začal jsem si tedy s paní matrikářkou psát maily...

11.7. jsem paní matrikářku poprosil o vyhledání úmrtí mého prapradědečka a praprababičky a uvedl jsem všechny mně známé údaje.
14.7. jsem se dozvěděl, že byl nalezen pouze zápis úmrtí prapradědečka a prý jestli chci nahlédnout do matriky. Hned jsem odpověděl, že mi stačí pouze datum úmrtí a jestli musím nějak doložit příbuzenský vztah.
15.7. jsem se dozvěděl, že mohu požádat o doslovný výpis za 15,- Kč nebo nahlédnout osobně za 20,- Kč. Hned jsem odepsal, že žádám o doslovný výpis. Po chvíli jsem se dozvěděl, že zažádat mohu písemně (dopis), přes datovou schránku nebo emailem s elektronickým podpisem. Nejjednodušší a nejrychlejší cesta byla vyřídit na poště elektronický podpis... Stálo mně to necelých 400,- a hodinku času... Myslím, že do budoucna se bude hodit pro další komunikaci s úřady. Ještě jednou jsem tedy odeslal žádost tentokrát elektronicky podepsanou.
18.7. jsem dostal pokyn k uhrazení správního poplatku 15,- Kč a informaci o tom abych doložil příbuznost matričními doklady. Ihned jsem odpověděl a k dalšímu elektronicky podepsanému mailu přidal několik příloh. Můj rodný list, rodný list otce, oddací list dědy a oddací list pradědy.
19.7. mi paní matrikářka odpověděla že jsem dostatečně prokázal svoji příbuznost a po uhrazení poplatku mi požadované informace pošle. Měl jsem již uhrazeno tak jsem jen s napětím čekal kdy to na úřadě zaregistrují.
25.7. mi přišla obálka s červeným pruhem s vloženou fotokopií z matriky.

Celé bych to shrnul protože když budete připraveni bude to rychlejší.

Pro elektronické vyřízení vaší žádosti je dobré mít datovou schránku, poslat žádost přes ni a rovnou doložit svoji příbuznost. Pokud nemáte či nechcete datovou schránku stačí elektronický podpis, je to jednodušší ale dost mi vadí posílání rodných listů mailem v příloze...dá se i šifrovat, ale netuším jestli by si s tím na úřadě poradili...vyzkouším.

Zajímavost na konec... Poštovné stálo úřad 48,6 Kč. :-D

Z.
Zett
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned zář 02, 2012 16:06
Oblast pátrání: Kyjovsko: Strážovice, Věteřov, Kelčany, Kostelec u Kyjova, Čeložnice, Hýsly, Labuty, Ježov, Vacenovice, Vlkoš, Skoronice
Kroměřížsko: Počenice-Tetětice
Vyškovsko: Drnovice

Re: Jak jsem získal informace z nedigitalizované matriky.

Příspěvekod Kašpar » pon črc 25, 2016 13:49

To nejlepší nakonec, poštovné větší nežli cena za výpis.:-)
Trochu to připomíná vlnu posílaných složenek na nedoplatek 0.10 Kč. Možná ještě někdo vzpomene na toto.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Jak jsem získal informace z nedigitalizované matriky.

Příspěvekod Lukisson » pon zář 26, 2016 13:37

Ano, ano, taky mě pobavilo, když mi přišel doslovný výpis za poplatek 20,- Kč a poštovné stálo 50,- Kč.. Tak se správně hospodaří..:-D
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Jak jsem získal informace z nedigitalizované matriky.

Příspěvekod carlos » pon zář 26, 2016 16:17

A nebylo by jednodušší zajet do toho města v rámci třeba výletu do okolí a vyfotit si to přímo svým foťákem? Nevím jak je to daleko, ale třeba by se to vešlo do těch 450 Kč. A spojilo by se příjemné s užitečným. :lol:
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Re: Jak jsem získal informace z nedigitalizované matriky.

Příspěvekod Semik » pon zář 26, 2016 19:26

Od úmrtí prapradědečka ještě neuplynulo 30 let?
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Jak jsem získal informace z nedigitalizované matriky.

Příspěvekod katule.v » stř kvě 31, 2017 0:12

Moje první zkušenost z matriky byla skoro jako přes kopírák. Nezřídila jsem si však datovou schránku a poslala žádost poštou (to byla nutnost, mail nestačil). Musela jsem prokazovat příbuzenství s mou pra pra narozenou v roce 1882. Tolik rodinných dokumentů ani nemám, ale paní byla rozumná, a když u dědy našla jméno dané ženy, uznala příbuzenství. Pikantní je, že jsem si vůbec nebyla jistá, zda jde o správnou osobu a chtěla si to ověřit - v RL dědy je totiž uvedena jiná matka této jeho babičky. Později jsem to ověřila. Kde vznikla chyba, která se pak opakovala v dalších dokumentech - na to mám pouze teorii. Paní matrikářka byla ale skvělá a když jsem se na ní obrátila podruhé, tak mi po telefonu pomohla identifikovat sourozence (odmítla výpisy, že to nejsou už mí přímí předci a že mají zákaz s tím takto nakládat, ale to mi vlastně nevadilo). Pak ještě procházela matriku a snažila se mi pomoc s vysvětlením oné chyby.

K tomu poštovnému - v jednom větším městě jsem chtěla uhradit poplatek a ptala se i po poštovném, případně jestli to nemohou poslat naskenované. Paní matrikářka mi vyšla vstříc a naskenovaný zápis mi poslala mailem.

A ještě poslední - spíše negativní - zkušenost - osobně jsem navštívila matriku v místě, kde jsem většinu života žila a kde jsem žádala zápis o úmrtí mé prababičky (50. léta). Úřednice byla nesmírně důležitá - RL můj a mého dědečka jí připadal k prokázání původu málo, stěžovala si, že starší RL je ve špatném stavu (čitelný je dobře). Chvíli tvrdila, že stejná jména a data mohou být náhoda, že mám přinést i RL matky a pod. Druhá matrikářka byla smířlivější, takže mi výpis poskytly ...
katule.v
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv dub 06, 2017 16:51
Oblast pátrání: okres Pelhřimov, okres Třebíč, okres Havlíčkův Brod, Praha, Pardubice a okolí

Re: Jak jsem získal informace z nedigitalizované matriky.

Příspěvekod Zora » stř kvě 31, 2017 1:45

Několikrát se mně snažila matrikářka "vysvětlit", že příbuznost chce proto, že od "POSLEDNÍHO" (ne od hledaného) zápisu v této matrice neuplynulo 100.
:-)))
Dokonce mně jedna matrikářka "odborně" vysvětlovala, že když se vdávala Slovenka s Čechem, (věděla jsem kde), tak proč musím hledat u nevěsty na Slovensku, protože svatby, byly vždy u nevěsty :-)))
Nakonec se nám podařilo shodnout se a napotřetí se zápis v matrice našel. Byla velice ochotná, poslala skenem.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak jsem získal informace z nedigitalizované matriky.

Příspěvekod Karla55 » čtv čer 01, 2017 1:19

Zrovna dnes mi matrikářka z Velkého Meziříčí na mou žádost o fotokopii zápisů narození z let 1874 a 1889 odepsala, že pro získání doslovných výpisů musím podle § 25 odst. 6 písm. a) doložit příbuznost. Pročítala jsem si na fóru diskuse o matričním zákonu, ale jsem z toho jelen. Po 100 letech se mohu dostavit na úřad, nahlížet, někdy i fotit... Ale když se nemůžu dostavit?
Lze získat (po zaplacení) nějaký "nedoslovný výpis"? Je to ještě živá matrika N 1874-1924 a jde mi hlavně o jména rodičů a odkud jsou.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Jak jsem získal informace z nedigitalizované matriky.

Příspěvekod Zora » čtv čer 01, 2017 5:27

nedoslovný výpis je obyč. výpis -
údaje, uvedené v matriční knize, Vám přepíši do dnes platného formuláře pro rodný list. , čili nepřepíše se úplně všechno. ještě nedávno se za to platilo 200 Kč plus poštovné.
Je lepší si někoho najít v blízkosti, kdo by na matriku došel ofotil (pokud mu to povolí) nebo opsal - nahlédnutí 20 Kč plus povinně milý úsměv na tváři :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak jsem získal informace z nedigitalizované matriky.

Příspěvekod kolsi » čtv čer 01, 2017 10:41

Také se mi stalo, že u narození mé prababičky v r.1896 po mě chtěli dokazoval příbuznost. V SOkA Teplice naopak bez problému a hledané záznamy z druhopisů mi dokonce přepsali a přeložili do mailu.
Holt někdo chce, i kde by neměl a někdo si nad tím hlavu neláme:

viz http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =709&h=333

Jak je možné, že je na webu archivu zdigitalizovaná matrika narozených v letech 1941-1945 ?
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko

Re: Jak jsem získal informace z nedigitalizované matriky.

Příspěvekod kolsi » čtv čer 01, 2017 17:32

Ráno se zobrazovala ještě celá matrika :(
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků