Stránka 1 z 1

Indexy

PříspěvekNapsal: pát kvě 11, 2007 15:02
od JN
Dobrý den,
můžete mi prosím někdo objasnit, co to znamená, že je agenda (kniha narozených) opatřena indexy v rozmezí let...

A co znamená "přímá linie v rozsahu jedné generace rodičů ve vztahu k zadanému jménu střena"? Znamená to, že pokud např. svého dědu označím jako střena, jedna generace rodičů v přímé linii jsou jen jeho rodiče?

Omlouvám se možná za hloupé otázky, ale dostala jsem vyjádření z archivu v Třeboni, kde chtějí, abych blíže specifikovala požadavek pro rešerši a ne úplně všemu rozumím.

Děkuji.

PříspěvekNapsal: pát kvě 11, 2007 19:39
od Lyra
Index k matrice narozených je seznam dětí, jejichž narození je v této matrice zapsáno. Je sepsán podle abecedy tím stylem, že třeba máte stránku, kde je nahoře napsáno velké M a pod tím máte uvedeny všechny děti s příjmením začínajícím na M. V rámci jednoho písmene to jde samozřejmě ne podle abecedy, ale podle roku narození - tedy například Matonoha narozený v roce 1820 bude zapsaný až po Mrázkovi narozeném v r. 1805.

Index bývá buďto v samostatné knize, nebo je přímo součástí matriky (pak bývá většinou až na jejím konci). Někdy nebývá index vůbec (nebyl buďto vůbec vyhotoven nebo byl kýmsi kdysi zašantročen).

U toho dalšího s tím střenem atd. si taky nejsem úplně jistá jak to mysleli, ale asi to bude tak jak se domníváte.

PříspěvekNapsal: pát kvě 11, 2007 20:22
od Jan
Střen nebo také proband je osoba od které se provádí rešerše. Přímá linie je linie otcovská. Je proto potřeba uvádět kterou linii (na př. mateřskou) chcete zkoumat a také do jaké generace. Je dobré uvádět i finanční čásku kterou chcete vynaložit na konkrétní rešerši.

PříspěvekNapsal: sob kvě 12, 2007 18:01
od Lyra
Já bych se na vašem místě nezamotávala do nějakých střenů či probandů, když jsou to pro vás cizí pojmy. Prostě jim popište vlastními slovy co nejpřesněji, co od nich chcete. Uveďte všechna známá data, která o hledaných osobách víte, ať se tím zjednoduší hledání a myslím, že by jim to mělo stačit. Já když žádám po archivu nějakou rešerši, tak jim to vždycky rozepíšu co nejdůkladněji - a jsou spokojení.

PříspěvekNapsal: pon kvě 14, 2007 11:09
od JN
Děkuji za osvětlení problému. Myslím, že teď už požadavek zvládnu popsat tak, aby mě pochopili. :D

PříspěvekNapsal: stř kvě 16, 2007 8:56
od JN
Ještě mě napadla jedna otázka. Je v těch indexech také napsáno kromě roku narození, také místo, kde se dotyčný narodil?

PříspěvekNapsal: stř kvě 16, 2007 9:55
od Raven
V indexu je uvedeno datum narození, jméno dítěte, místo narození, od roku 1770 obvykle i číslo domu a nakonec číslo strany v matrice, kde se zápis nachází.

PříspěvekNapsal: stř kvě 16, 2007 12:58
od JN
OK. Děkuji.
Při formulaci požadavku mě totiž ještě vyděsila představa, že mi pošlou seznam Nováků z celé farnosti Jinín.
Přitom v Nebřehovicích, které mě zajímají, žili dvě rodiny Nováků a ti moji v č. 28, což výběr trochu zužuje.