Přesnost zápisu

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Přesnost zápisu

Příspěvekod Dana Schubertová » sob črc 09, 2011 15:13

Dnes jsem narazila na zajímavý úkaz: dle zápisu v matrice narozených se dne 30.7.1823 narodil Joseph Černohlávek, ale podle zápisu v matrice zemřelých jaho matka zemřela dne 29.7.1823. Neposkvrněné početí zná lidstvo už 2000 let, ale aby matka zemřela den před porodem, to snad nezná nikdo. Alespoň víme, že ty zápisy psali jen obyčejní a omylní lidé. Několikrát jsem si ověřovala, zda opravdu je to tak. Ale zápisy jsou čitelné. Hezký víkend a zajímavé objevy v genealogii přeji všem "bláznům" jako jsem já.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Příspěvekod Zdenek » sob črc 09, 2011 16:31

A je to zápis o narození nebo pokřtění? To by Vaši záhadu mohlo vyřešit. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Dana Schubertová » sob črc 09, 2011 17:04

Bohužel tady není členěno narození a křest. Jedná se o zápis v matrice narozených. Ten, kdo zapisoval, si dlouho nedělal hlavu s rozlišením. Například v indexu oddaných zásadně zapisoval jen ženichy. Nevěsty nejsou zapsány jako v jiných idexech např. v indexu oddaných pro Lestkov. Takže si nemohu do "kříže" zkontrolovat příjmení nevěsty. Ale budiž řečeno, v matrikách oddaných se spíše věnoval nevěstě, než ženichovi. U toho mu stačilo jméno a příjmení a to bylo vše. Ale já to nevzdám a dostanu se k informacím postupně.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Příspěvekod Jan » sob črc 09, 2011 17:09

V roce 1821 bylo nařízeno zapisovat datum narození a pokřtění. Farář udělal chybu, asi mu ti co donesli dítě ke křtu oznámili, že matka včera při porodu zemřela a neuvědomil si, že křtí dítě které se narodilo asi pozdě v noci předešlého dne. Pokud prohlížím matriky z té doby je převážná část dětí křtěna v den narození, vzhledem k úmrtnosti dětí se se křtem vždy spěchalo.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod zrnka písku » sob črc 09, 2011 17:54

Omylní nebyli lidé jen tenkrát - taky jsem si ke svatbě v jiném kostele nesla od "svého" pana faráře potvrzení, že jsem narozená 20.3. a křtěná 18.3. téhož roku :-)
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod Dana Schubertová » sob črc 09, 2011 18:56

Taky si myslím, že mu to nedošlo. Navíc, např. v indexu je odkaz na stránku např. 4 a v matrice je to na str.5. Prostě, moc pořádný nebyl. Jinak dítě zemřelo po 5ti měsících. Ale ruku na srdce, vždyť by to byla nuda, kdyby to všechno bylo tak lehké. Dnes jsem např. skoro hodinu hledala v matrice narozených jeden zápis. To byla radost, když jsem ho konečně objevila. Prostě zase chybný zápis v indexu, který neseděl na matriku. Chvála za digitalizované matriky a indexy na internetu. Neumím si představit, že se takhle zaseknu v Praze.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků