živé matriky

Jaká je možnost získat informace z matrik?

živé matriky

Příspěvekod Ewka » úte říj 13, 2015 15:09

Hezké odpoledne, chtěla bych se zeptat, zdali máte někdo zkušenost s podobnou odpovědí:

Dobrý den,
po uplynutí zákonné lhůty můžete na matriční zápis nahlédnout, popřípadě si zápis vyfotit nebo požádat o vystavení úmrtního listu za správní poplatek 100 Kč. Kopie matričních zápisů nemůžeme posílat.

Docela mě to zarazilo, nevidím ve vlastním focení a zaslání kopie poštou rozdíl..
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: živé matrky

Příspěvekod Peters » úte říj 13, 2015 15:42

Prostě to tak v zákoně je, nehledejte v tom logiku.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: živé matrky

Příspěvekod Ewka » úte říj 13, 2015 16:24

Peters píše:Prostě to tak v zákoně je, nehledejte v tom logiku.


Právě, že jsem zákon již několikrát procházela, ale s tímto jsem se tam nesetkala. Nikde přece není zakázáno posílat fotokopie zápisu poštou. :?:
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: živé matrky

Příspěvekod Peters » úte říj 13, 2015 18:10

Pro správu veřejnou platí, že co není subjektu veřejné správy zákonem výslovně povoleno či uloženo, to je mu zakázáno, to činit nesmí.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: živé matrky

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte říj 13, 2015 18:15

já si jen představila matrikářku s matrikou (obzvlášť s takovu tou velkou a težkou knihou) u fotokopírky....
ale to jen dodávám k Petersovi- s tím souhlasím.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: živé matrky

Příspěvekod Zora » úte říj 13, 2015 18:58

Karolina Vernerova píše:já si jen představila matrikářku s matrikou (obzvlášť s takovu tou velkou a težkou knihou) u fotokopírky....
ale to jen dodávám k Petersovi- s tím souhlasím.


existují ruční skenery, ale především fotoaparát,... ale jinak ano, souhlas s Petersem a s Tebou.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: živé matriky

Příspěvekod Ewka » stř říj 14, 2015 11:52

Zajímalo mě, zdali má někdo podobnou zkušenost. Mě tato odpověď zarazila, protože doposud to nebyl nikdy problém. A podotýkám, že těch žádostí bylo relativně dost napříč republikou.
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: živé matriky

Příspěvekod Zora » stř říj 14, 2015 12:22

ano, s matrikou uloženou na úřadě. po uplynutí lhůty.
dostanu (ne´plný) výpis (100 Kč) , můžu nahlédnout (a opsat) 20 Kč, nedostanu kopii, ani nesmím fotit.
už jsme to tady probírali. Brno - střed Dominikánské tuším 3
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: živé matriky

Příspěvekod Ewka » stř říj 14, 2015 12:30

Zora píše:ano, s matrikou uloženou na úřadě. po uplynutí lhůty.
dostanu (ne´plný) výpis (100 Kč) , můžu nahlédnout (a opsat) 20 Kč, nedostanu kopii, ani nesmím fotit.
už jsme to tady probírali. Brno - střed Dominikánské tuším 3
Z


Vidíš to a mě vždycky poslali kopii a brali to jako nahlédnutí do martiky za 20 Kč :-) tak jsem asi doteď měla větší štěstí, než jsem tušila ;-)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Re: živé matriky

Příspěvekod ledik » stř říj 14, 2015 13:36

Já má zkušenost takovou, že mi z matriky uložené na úřadě vždy zápis ofotili a aby nemuseli zakrývat ostatní zápisy, tak vystřihli jen ten zápis o který jsem měl zájem. Platil jsem myslím 10 Kč za stránku a pokud byl zápis na dvou stranách tak navíc 5 Kč za další stránku. Nikdy nebyl s focením problém. Osobní zkušenost asi z 8 matrik na Moravě a ve Slezsku. Dvakrát jsem si nechal kopii poslat poštou. Posla jsem žádost, do obálky vložil stovku a do 14 dnů mi vše přišlo zpátky i s drobnými nazpátek.
ledik
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte srp 13, 2013 9:17

Re: živé matriky

Příspěvekod Peters » stř říj 14, 2015 20:51

Moje zkušenost asi z 20 matričních úřadů - z jednoho poslali fotokopii, z 18 napsali, že musím přijet osobně. A z jednoho mi poslali zápis přepsaný jejich externím genealogem, zdarma. Hlavně střední, jižní a západní Čechy. A na Jižní Moravě po mě chtěli dokonce ověřený podpis na žádosti o nahlédnutí.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: živé matriky

Příspěvekod Zora » stř říj 14, 2015 21:01

Abychom nepsali jen a jen negativa - na můj telef. dotaz , zda mohu přijít nahlédnout do matriky zemřelých se mně dostalo odpovědi: " Vydržte, zavolám Vám zpět". Informace jsem fakt dostala skoro obratem telefonicky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: živé matriky

Příspěvekod zdandy » sob pro 19, 2015 14:23

Zatím nemám zkušenost, ale žiji v domnění že je k zaslání vyžadována zřízená datová schránka.
zdandy
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř bře 04, 2015 22:44
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Třemošná, Klabava, Lom u Mostu, Cerekvice nad Loučnou, Újezdec, Budislav, Zlonice, Kutná Hora

Re: živé matriky

Příspěvekod Peters » ned pro 20, 2015 10:41

Pokud vím, přes datovou schránku je možné poslat žádost v situaci, kdy je potřeba ověřit totožnost, tedy nahrazuje žádost s ověřeným podpisem. Ta je ale potřeba snad jen tehdy, kdy příbuzný žádá o mladší zápisy.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků