Rejstříky k matrikám

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Popanz » sob čer 27, 2015 13:59

V Excelu je hlavně pitomý, že bere až data od 1.1.1900 jako datum, všechno předtím je pro něj text a rovná to od prvního znaku "alfabeticky". Na druhou stranu psát 1847-06-05 mi přijde divný.
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 14:28

To až budeme dělat indexy pro Ameriku.))). Data bych psal odděleně do třech sloupců dd-mm-rrrr, ať se to pak dá vyfiltrovat.
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Popanz » sob čer 27, 2015 14:35

No, dd-mm-rrrr může bejt pro evropský oko na první kouknutí líp čitelnější, ale z praktickýho hlediska, když už musím psát nuly a pomlčky, mi přijde ten americkej formát výhodnější, i když se mi nijak extra nelíbí. Estetika by měla jít stranou.
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 14:43

Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Popanz » sob čer 27, 2015 16:36

Já bysem s dovolením myslel, že zkoušet vymyslet universální tabulku na zadávání všeho nemá moc smysl, aspoň ne v Excelu nebo nějakejch jeho klonech. S tím jsem se už dost vyvztekal - a určitě nejsem sám - když jsem si začal vypisovat z matrik jednotlivý údaje. Dopadlo to tak, že jsem si nakonec udělal na každou matriku jinou extra, holt podle toho, co v ní je, - to mi přijde skoro jednodušší než věčně zneviditelňovat a zase zviditelňovat celý sloupce nebo se překlikávat přes pole prázdnejch políček. Nevidím taky důvod, proč psát jména a příjmení osob nebo dny a měsíce do extra políček, ale třeba je to pro někoho důležitý. V podstatě bych to stejně nijak nenormalizoval a bral tak nějak to, co naflákám(e) do Excelu jen jako podklad pro exporty do konečnejch indexů k tý který matrice, který pak můžou bejt jednak alfabetický, jednak asi i podle čísel domů chronologický.
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 16:45

Byl to jen první napad na základě prvních pár řádek jedné matriky, hotovo za 2 min. I v jednotlivých matrikách se mění v zápisech pořadí udaju a je pohodlnější to psát tak, jak jedou oči po textu, než do nějakejch chlívečků vracet, myslím... Mělo by to být seřaditelné podle přijmení, takže bud v té kolonce přijmení první nebo zvlášt. ( Výhoda pro ten případ, když bude u narození jen matčino jméno nebo u sňatků při hledání dle jména nevěsty...). Datum rozděleno
z důvodu možné filtrace - po rocích. Jinak kolikátého a měsíc je skoro jedno, to jo.
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Zora » sob čer 27, 2015 16:50

Zkuste se podívat na tohle

http://matriky.msts.cz/
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 16:52

Dobrý den. Díky. Vy to vždycky rozseknete...)))
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Zora » sob čer 27, 2015 16:59

Já jsem to naprosto nijak nemyslela :-))) Jen je to soubor matrik - přepisů, ve kterém se mně velice dobře hledá.
Jediný problém, který vidím , je shodnout se na záznamu příjmení. Tady jsou příjmení převedena do běžných dnešních tvarů. Naučila jsem se hledaná stará tedy počešťovat :-)))

Ale jinak je to nesmírně užitečné a ruce za to ochotníkům pozlatit.,..
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Popanz » sob čer 27, 2015 17:25

Zora píše:Zkuste se podívat na tohle

http://matriky.msts.cz/
Z.


Hehe, pěkný. My tady z toho děláme vědu a jsme celý rozjívený - a někdo jinej si sedne a v klidu sepíše několik tuctů indexů. Jdu se stydět. :roll:
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 17:30

Snad by to mohla být inšpirace...
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Zora » sob čer 27, 2015 17:38

nevím, kde chceter začínat, jestli Jižní Čechy, tak snad ještě příjmení po chalupě... zvl kolonka...
ale to už je samozřejmě na vašem zvážení... J. Čechy zatím nedělám. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Popanz » sob čer 27, 2015 17:55

Karel75 píše:Snad by to mohla být inšpirace...


Určitě: Nedělat kolem toho takovej tyátr jako my tady, netvářit se, jako že vynalejzáme kolo - a psát... :D
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 19:08

Ty tabulky by tedy vyhovovaly? I když při zápisu by bylo dobře je mít nastavené na pořadí údajů...
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Sagitarius » pon čer 29, 2015 16:52

Zora píše:Zkuste se podívat na tohle

http://matriky.msts.cz/
Z.


Páni, to je suprová kolekce, spousta práce. Kdopak je autor? Že jsem na to dosud nenarazil...
Ještě že to jsou převážně matriky O, jinak bych měl několik duplicitních. (Letohradsko, okolí Velkého Meziříčí) Ale já spíš dělal N, a nějaké Z.

Ještě k těm formátům - Já to také zapisuju v Excelu (má dobře udělané doplňování už známých slov), ale na závěr to pak exportuju do Google Drive do formátu Fusion Tables (v menu New-More-Google Fusion Tables) Ty jsou sice primárně určené k jinému účelu, ale pro tento případ slouží více než dobře. Dá se v tom výborně hledat, třídit, vše v grafickém rozhraní. Jediné na co jsem narazil je omezená velikost tabulky, ale na většinu matrik to stačí. (já zkoušel spojit několik po sobě jdoucích matrik dohromady, a už se to začínalo zpomalovat a sekat)

Příklad takové tabulky: https://drive.google.com/open?id=1EsTZZD_WrbAhRCTIjBOZSD172GGahMGUpa_tbEs&authuser=0 (matrika Pisecna_Z_(1760-1785)_128-00004)
Zkuste si v tom nastavit nějaký ten Filter. Lze i vícekrát.
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků