Rejstříky k matrikám

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Karel75 » sob čer 06, 2015 21:44

Zajímalo/bavilo by někoho vytvářet rejstříky k matrikám, kde nejsou? Možná lepší
ve dvou - jeden čte, druhý zapisuje... třeba by to některé SOKa či SOA uvítaly...
Karel
Naposledy upravil Karel75 dne čtv črc 16, 2015 17:02, celkově upraveno 1
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Popanz » sob čer 27, 2015 5:46

Pane kolego, tohle by mě namoutě jak zajímalo, tak i bavilo, páč to považuju za jednoduchou a po čertech - pro sebe i pro lidstvo - smysluplnou práci, takový iniciativě z Vaší strany mocně tleskám. Sám už jsem s nějakejma rejstříkama začal, ale když to dělám jen pro sebe a nestojí za mnou nikdo, kdo by mě kopal do zadku, dřív nebo pozdějc rozdělanou matriku pustim, páč mě to žene k jiný, a je z toho další z tisíců rozpracovanejch a bohdá nikdy nedokončenejch věcí. Takže nápad pracovat na tom ve dvou nebo i ve víc - to přece dneska např. s konferencí ve Skype nejni nejmenší problém - vidím jako extra motivaci, která zvyšuje šanci na dodělání. A soukromě si taky myslím, že by to archívy mohly uvítat, kór když jim to člověk dá zadarmo, - konec konců přidat na konec matriky ještě pár dalších stránek jako JPG by nemusel bejt až zas takovej děsnej technickej problém. To se dá ostatně předem zjistit jednoduchým dotazem, žejo. A kdyby to nikdo nechtěl, tak ať si holt trhnou nohou, však se to dá světu předložit i tak.

Teď se blíží léto a dovolený, to sebou nejspíš přinese určitý koordinační problémy, ale dohodnout si výhledově od září jednou dvakrát tejdně nějakej jour fixe a za večer na tom třeba dvě hodiny pracovat vidím jako docela realistický. Ve výběru matrik se střídat, žejo, a po jedný dvou hotovejch celej projekt evaluovat - a buď v tichu pohřbít nebo se slávou pokračovat. Nezkusit to by byla ale myslím škoda.

Jo. Kdybyste se do toho chtěl vážně pustit, tak vězte, že jsem s vypnutejma prsama popošel z řady nastoupenýho fóra o dva kroky dopředu.
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 9:51

Veďme tedy hovor zde...))
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Popanz » sob čer 27, 2015 10:25

Ale no bodejť. :wink:

Moje iniciativa to nejni, takže se klidně podřídim jinejm pokynům, ale kdybych směl pípnout pár svejch nápadů k věci, ohromně by se mi ulevilo.

1. Časově bych to viděl skutečně až od září. Tak nějak můžu i během léta, ale z toho budem tři čtyři tejdny v Božicích a tam mám spojení s internetem na pytel, přes O2 nebo jak se to jmenuje, to se akorát furt jen vztekám. Jednou dvakrát tejdně tak mezi osmou a desátou večerní bych mohl.

2. Na komunikaci bych asi navrhnul Skype, to má stejně skoro každej. Řešení typu TeamSpeak by byly taky možný, ale Skype mi přijde nejjednodušší.

3. Kdybych si směl při dělbě práce vybrat, tak bych radši četl (nebo aspoň většinou), páč píšu jen na německejch klávesnicích, takže naslepo - a i to teprv jen asi šest neděl, předtím jsem léta nabodeníčka ignoroval - a furt se překlepávám, páč všema deseti naslepo neumím (a to jsem prosím v dobách samizdatu vydal/překlepal desítky knih...).

4. Co sepsat, je mi v zásadě jedno. Počítám, že začneme jičínskem nebo čímkoli jiným, sám pak hlasuju pro Hudlice, - ale nejdřív bychom měli zjistit, a to se stejně ukáže hned, jestli jsme vůbec kompatibilní.

5. Kde psát, na to nemám názor. Jestli jen lokálně, jestli přes Dropbox nebo něco podobnýho, jestli na nějakým webovým rozhraní, - nemám páru, co by bylo nejšikovnější, přijde mi to jedno.

6. Co se sepsaným potom? Ty svý Hudlice bych asi nabídl resp. rovnou poslal kolegovi Vichtovi z SOA Praha, ať už e-mailem nebo přes Okouna, ten mi přijde velmi rozumnej a ať si s tím udělá, co uzná sám za vhodný. Až by těch indexů bylo víc, tak holt někde uložit (webspace nejni problém) a třeba tady k tomu zveřejnit link. (Další svý megalomanský plány si radši nechám pro sebe, páč z nich stejně asi zase nic nebude.)
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 10:47

ad 1. OK
ad 2. OK - musím se přišpojit.
ad 3. OK - možná že občas se vystřídat bude osvěžující, a společným konzultacím nějakého škraboschrifftu se taky asi nevyhneme
ad 4 OK, něčím začneme, ono se pak něco dalšího ukáže ( někdo se na nás možná obrátí....)
ad 5 OK - dořešíme, já jsem zatím zkusil pár řádků v excelovské tabulce...))
ad 6 nabídky do gen fór a dalších stránek, na uloz.to atd... při nabízení do arch musíme garantovat kvalitu přepisu ( přečtení a překlepy )
Možná časem stvoříme stránku, kam by se zapisovalo, co se děje, co je potřeba a když se zapojí někdo další, co může udělat...
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Popanz » sob čer 27, 2015 11:08

Od souvratě do souvrati souhlasím a že by na konci neměl vypadnout nejakej zfušovanej canc plnej překlepů je jasný. No a je to - a ani to nebolelo.

Teď ještě můžem přemejšlet o:

A. jestli si skutečně vyhrnem rukávy a plivnem na klávesnici až v září nebo jestli prubnem nějakej "summer camp".
B. Co sám nemám pořádně vyřešený - co do takovýho indexu psát? Základ je asi "Jméno - datum - stránka matriky - číslo scanu", žejo. Konec konců je to furt víc než nic. Já zápasil při svým dosavadním pokusným indexování s problémem, že mi to po prvních stránkách dycky přišlo málo, páč - hrabu se hlavně v oddacích matrikách - i jméno tchýně atp. by se mohlo hodit a konec konců se dá cokoli hledat za pomoci [ctrl+f] v textu - a z psaní indexu se brzo stalo přepisování celý matriky, který mi zase šlo pomalu a než jsem se nadál, už jsem četl matriku další a přepis tý první nechal bejt.

Mimochodem, veřejnosti, cejtí se ještě někdo oslovenej?
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 11:28

S tím načasováním uvidíme... Já bych u N psal datum, jméno dítěte, jméno a přijmení otce a jméno a přijmení matky, bydliště, č. stránky/skenu. O: data ženich a nevěsta, ( tabulka pak vyfiltrovatelná
i podle přijmení nevěsty ), Z datum jméno, přijmení, bydliště. ( ve starších m toho tayk moc víc nebývá... ) . Index slouží pro nalezení záznamu v matrice, takže simple... a taky aby to odsejpalo. Dr. Sovák
má na Chodovci kilometr matrik...)))
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Zuzana Jah » sob čer 27, 2015 11:38

číst staré texty se učím, ale s psaním podle diktátu by nebyl problém, skype mám, jenom času méně, chodím do práce - ale přidám se ráda:-)Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 11:52

Díky moc za reakci, nápad je z dnešního dopoledne, takže se promýšlí co a jak. Možností je i načtení matrik do záznamu, uložení stopy někam na úložiště, kde bude k dispozici zájemcům o přepis.
Vypadalo by to asi nějak takhle.... http://LeteckaPosta.cz/798939515
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Popanz » sob čer 27, 2015 12:35

Hm, jsem si ten záznam poslech a poslušně hlásím, že si najednou nejsem tak úplně jistej, zda je modus "jeden čte - druhej píše - a to všechno přes Skype", pro kterej jsem byl ještě před chvílí tak nadšenej, rozumnej. To se pak taky může hemžit chybama. U "Františka Nováka z Pardubic" to klapne, ale "Engelberth-a Meierhofer-a z Possitz-Großgrillowitz" bych už někomu diktovat nechtěl, když mu nemůžu koukat přes rameno. Samozřejmě, že to jde, pokud to nedělaj dva úplný troglodyti, ale když to budu psát sám, budu s největší pravděpodobností mnohem rychlejší než v týmový práci. Cafra...

Taky by se to dalo udělat tak, a s tím začínám koketovat, že bych - pro sebe - vzal zdejší výzvu jen jako povzbuzení načatou práci dodělat, dokázat světu i sobě, že umím nejen blbě žvanit, ale i přiložit ruku k dílu - a vrhnout se do práce. Do začátku si říct, že oindexuju tři až pět matrik, který mě zajímaj, když něco nebudu moct přečíst, tak že se tady zeptám, a ty svý výpotky si potom nechat od pléna eventuelně pochválit nebo roztrhat. -- Z toho sice mizí ten týmovej duch, ale zase je to lepší pro individualisty, žejo... A můžem třeba soutežit o titul "Zlatá stránka", kdo oindexuje za kvartál víc. 8)

Úložiště by nemělo bejt problém. Jednak bych čekal, že by to různé stávající genealogické stránky beze všeho převzaly, druhak třeba by se pro těch pár kB našlo místo na zdejším serveru, když už jsme tu doma, třeťak mám sám pod palcem několik webovej serverů, ať už vlastních nebo oustavních. Každopádně z webspace (bez nějakejch blbejch reklam) bych skutečně drámo nedělal. Stejně by nejšikovnější bylo, kdyby o ty jednotlivý rejstříky měly zájem dotyčný archivy. Nejsem mmch. určitě sám, kdo si myslím, že u matriky je lepší mizernej index (jako je tak jak tak většina těch stávajících, původních) než žádnej, takže proč by archivy neměly takovouhle iniciativu uvítat?
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 12:43

Stopa byla z matirky pro Velkou Upu, myslím asi 1720...Osobní kontakt/přes skype bude samo lepší - vlastně taková průběžná konzultace... Načtení by bylo fakt možný jen u krasopisně napsaných matrik.
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Popanz » sob čer 27, 2015 12:45

Karel75 píše:Já bych u N psal datum, jméno dítěte, jméno a přijmení otce a jméno a přijmení matky, bydliště, č. stránky/skenu. O: data ženich a nevěsta, ( tabulka pak vyfiltrovatelná
i podle přijmení nevěsty ), Z datum jméno, přijmení, bydliště. ( ve starších m toho tayk moc víc nebývá... ) . Index slouží pro nalezení záznamu v matrice, takže simple... a taky aby to odsejpalo.


Nojo, to jsme u toho. Buď jen index s tím základním, což je analogicky ke starejm rejstříkům jen jméno a stránka, nebo - i pro vlastní pohodlí při pozdějším hledání vzdálenějších příbuznejch - i data, adresy, jména svědků a tak - a to už pak nejni indexování, ale přepisování matriky.

Mmch. další problém, kterej u toho mám: Různopsaní jmen. "Sakra, mám psát Wenzl Pospyssyl nebo Václav Pospíšil? Franz Klauczek nebo František Klouček? A jak mám psát tohodle s příjmením Zyt? Je to Zít nebo Žid - obojí je totiž v mladších místních matrikách k potkání...?"
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 12:50

Myslím, že i jen vypsání dat a jmen s bydlištětem je zarucelíbámící činnost pro ostatní a budeme toho mít na konci každé zvládlé matriky až po krk... Jména bych psal v původním
znění ( tak jak by to bylo u indexu, kdyby byl býval napsán v době psaní matriky). Přijmení půjde najít i podle prvního písmene při vyfiltrování. A tso ti telala f tom Fín?
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Popanz » sob čer 27, 2015 13:11

D'accord.

(Ajťáka.)
Uživatelský avatar
Popanz
 
Příspěvky: 156
Registrován: čtv čer 11, 2015 12:27
Bydliště: Vídeň a Božice
Oblast pátrání: Křivoklátsko, Berounsko - Kouřil, Šíma, Souček

Re: Rejstříky k matrikám

Příspěvekod Karel75 » sob čer 27, 2015 13:17

Sloupce v excelu bude třeba někdy zaměnit.... datum na začátku, to většinou ale pak... bu'd jméno dítěte, nebo jméno a přijmení otce, pak teprv dítě. Matka ve starších m dost často bez přijmení.
Vím, že se dá podle svědků taky docela něco vystopovat, ale to by bylo fakt opisování matriky...))
Karel75
 
Příspěvky: 71
Registrován: čtv kvě 14, 2015 10:52
Oblast pátrání: Čáslav - Tupadly, 'Strampouch, Jičín/sko (Hradištko), Velká a Malá Úpa

Další

Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků