Záhadné řazení matriky Velvary 01

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Záhadné řazení matriky Velvary 01

Příspěvekod Monika » sob bře 28, 2015 14:31

Nevyznáte se, prosím, někdo v záhadě razení zápisů matriky Velvary 01?

Je na SOA Praha http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13591/1 (dávám odkaz na první stránku).

Na řazení podle abecedy to nevypadá. Je řazená podle obcí? Pokud ano, podle jakého klíče, když v ní má být podle popisu hodně obcí?

Potřebovala bych hledat narození a podle výsledku pak případně i úmrtí v obci Skůry od roku 1670 do konce matriky (narození do 1678, úmrtí do 1674) a nemůžu to najít :oops:

Za radu předem děkuji.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Re: Záhadné řazení matriky Velvary 01

Příspěvekod Kasr » sob bře 28, 2015 18:44

Stačí si kliknout na Popis knihy a přečíst si to, hledat už musíte sama.
Kasr

Příspěvekod Monika » ned bře 29, 2015 14:08

Jejda, to jsem trubka :oops: Nenapadlo mě, že by tam byla nějaká přínosná informace, protože v jiných matrikách v popisu nic o řazení nebylo. Už tam letím.

Děkuji :D

Jo a pokud má otázka vyzněla jako prosba o vyhledání, pak se omlouvám, ale nebylo to mým úmyslem, proto jsem sem nedala příjmení, které mě v té obci zajímá. To jen že se tady na fóru za neposkytnutí konkrétnějších informací občas trošku peskuje :mrgreen:
Monika

Příspěvekod Monika » ned bře 29, 2015 14:50

V popisu je uvedeno:

Kód: Vybrat vše
Rozvržení stran:
1-71 NO, 72-75 O, 76-96 N, 97-107 Z, 108-127 N, 128-131 Z, 132-137 N, 138-151 O, 152-153 N, 153-172 O, 173-235 N

Sice to zmenší množství stran, které je třeba projít, ale neodpovídá to na původní otázku:

Monika píše:Na řazení podle abecedy to nevypadá. Je řazená podle obcí? Pokud ano, podle jakého klíče, když v ní má být podle popisu hodně obcí?

Možná jsem se ptala nějak nepřesně nebo neúplně, tak to zkusím rozvést.

Zajímá mě, jestli někdo neodhalil (a nebyl by tak laskav a nepodělil se o tu informaci), podle čeho se asi tak mohl zapisující rozhodovat, kam konkrétní zápis v knize napíše. Nezdá se mi moc pravděpodobné, aby náhodně otevřel knihu v jakémkoli místě a začal psát. Podle něčeho (nějaké logiky) ty zápisy řadil (resp. ředili). A právě ten klíč, ta logika výběru konkrétní strany pro nový zápis, mě zajímá.

Už jsem se setkala s knihou narozených, kde byly matriční záznamy tříděné abecedně podle křestního jména dítěte. Začínalo písmeno A a po pár stránkách začínalo písmeno B atd. Uvnitř těchto kategorií šly zápisy podle let. To samé u knih tříděných podle obcí.

V této knize se mi ale logiku zápisů nedaří odhalit. Například na skenu 27 (http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13591/27) je vlevo prosinec 1673 a leden 1674 a vpravo začíná srpen 1671. Logika takového řazení mi zatím uniká, což je trochu znervózňující :lol:
Monika

Příspěvekod Zora » ned bře 29, 2015 15:06

Podle zkušeností s jinými podobně starými matrikami - šetřilo se papírem, nebylo mnoho těch, co uměli psát. zápisy jsou vedeny na okolních stranách celkem v časové posloupnosti, je možné, že právě zápisy na straně 27 vepsali na prázdné místo (zřejmě podobně i jinde)
Není v tom asi ani rozdělení podle obcí, v dané době byl nedostatek farářů, takže měli na starost obrovskou rozlohu i vzdálenějších obcí...až byl čas zapsat, trochu se to všechno smíchalo. Je to vidět i podle řazení N,O,Z
Mic dalšího bych v tom nehledala, ale procházela bych při hledaní narozeného strany, obsahující N, jak jsou zapsány v popisu matriky.
Buďte ráda, že tam nemáte zapsány bez ladu a skladu třeba i dary na kostel nebo křty dospělých, případně přihlášení se k víře. :roll: Kusé, čili skoro nepoužitelné.
I tak vypadaly matriky.
Z
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Monika » ned bře 29, 2015 15:36

To víte, že jsem ráda za každou dochovanou matriku, za každý zápis :D A až budu mít zase vynulovaný FUP, projdu si tu matriku celou, to ostatně dělám často :wink:

Hledám často v hodně starých matrikách, tak vím, jak šetřili papírem. Někdy jsou to třeba tak bleší písmenka, jak jen pero dovolilo (a někdy i jak nedovolilo :lol: ), někdy, když došlo místo, začlo se psát tam, kde předchozí zapisovatel nechal jakoukoli mezírku.
Zápisy křtů dospělých občas nacházím zapsané u křtů dětí (jen obvykle chybí údaj o otci), zápisy křtů nemanželských dětí nacházím poměrně běžně mezi manželskými, posvěcení manželství už jsem taky v matrice našla (myslím, že už jsme si o tom někde psaly). Taky zápisy v době epidemí a válek bývají dost chaotické a děravé. Tak to už bývá, člověk se tím musí nějak prokousat. I tady se matrikou prokoušu.

To jen že zatím každá matrika měla nějak na začátku nastavená pravidla řazení (podle času, podle obcí, podle abecedy), která se pak někdy třeba přestala dodržovat, ale v téhle matrice mi zcela unikají. Znáte to, když na něco nemůžete delší dobu přijít, jak to znervózní :lol:
Monika

Příspěvekod Zora » ned bře 29, 2015 15:50

Ve volném čase se podívejte na tohle:

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/80/

zde ještě přidávám popis
matrika 1219 - str. 144 tištěného textu zcela vlevo
orientace v textu je velmi obtížná, ....... (psáno podle několika písmen abecedy) a pokračování popisu matriky opět na dalším listu č. 145 dole . půl stránky rozpisu, kde co hledat a co je kam vepsáno. Je to sice cca o 50 let dříve, ale Ivančice byly v širokém okolí jedinou farou obsazenou knězem.
Je fajn, že se dochovala, ale chodím kolem ní jako kolem horké kaše. Nejhorší na tom všem je, že velká část obyvatel se právě v této době vyměnila, (zpustlé domy obsadili nově příchozí) takže pátrat po někom je opravdu sázka do loterie...
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 29, 2015 15:54

jasně, prostě farář dělal co uměl :-), když vybyla chvilka a papír, tak honem zapsal, co měl o kapsách a co si pamatoval....
no, stejně Vás asi čeká dlouhé čtení, tak ať to dobře dopadne...
TY Karolina
Karolina Vernerova

Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Příspěvekod Monika » ned bře 29, 2015 16:17

Matrika od roku 1609 :shock: Jé, Zoro, vy se máte, přávidím :D
Monika

Příspěvekod Monika » ned bře 29, 2015 16:21

Na čtení matriky se těším, člověk při tom často objeví i něco jiného zajímavého. Jen mi pořád vrtá hlavou základní plán struktury knihy. Nějaký být musel. Snad jej objevím, až ji budou celou procházet. Doufám :D
Monika

Příspěvekod Zora » ned bře 29, 2015 16:39

věřte tomu, že to moc logiky nemělo.
Inu, ta matrika je jako šaty za výlohou. krásné, ale nedostupné :-)))
Z
Zora

Příspěvekod Monika » ned bře 29, 2015 16:53

:lol:

I když... šaty za výlohou mě obvykle příliš nelákají, což se nedá říct o matrice, v níž by mohl být zapsán můj předek, proto mi stojí za to se pokusit ten zápis "získat" :wink:

Nakonec tam stejně nebude, s tím počítám, protože mě ze Skůr zajímá jen pár chalup, které patřily panství Slaný. Je možné, že tam obyvatelé těch chalup vůbec nebudou zapsaní nebo že Skůry už v té době patřily celé pod faru Slaný. Za pročtění téhle matriky ale utratím jen dvacetinu přidělených dat (z FUPu) a pár hodin času, tak to je míň než za ty šaty :lol:
Monika

Příspěvekod Zora » ned bře 29, 2015 16:55

šaty nekupuju vůbec, ale líbit se mně mohou jako inspirace - zvládnu ušít sama.
co se týče matrik, tam už je to horší :-), v téhle sama většinou moc nezvládnu :-))). ale už se našel jeden dobrý anděl :-)))
Z
Zora

Příspěvekod janamic » stř led 01, 2020 13:22

Nejenom, že je matrika vedena jaksi napřeskáčku, ale jsou zde i lokality v popisu neuvedené např. Tursko, Úholice, Hleďsebe, Ledčice
Miana
janamic

Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Příspěvekod Monika » stř led 01, 2020 18:40

Přesně, janamic. Po letech zkušeností s touhle matrikou ji beru jako "sběrnou" a chodím tam jednou za čas hledat tak tři až pět příjmení, u nichž mi něco chybí, a to bez ohledu na seznam obcí. Prostě daleké okolí.

Podobně jsou zápisy z dalekého okolí i mimo seznam obcí, který je v popisu u matrik, i v nejstarších matrikách far Slaný, Zlonice, Vraný, Rakovník, Smečno, Zbečno. Jen tak namátkou ty, kde jsem takhle hledala v poslední době.
Monika

Zpět na O matrikách