Josef Jelínek narozen 1758, absence záznamu.

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Josef Jelínek narozen 1758, absence záznamu.

Příspěvekod Ondřej » úte srp 19, 2014 20:01

Dobrý večer,

hledám Josefa Jelínka, syna Václava Jelínka mistra krejčího. Měl by být narozen v obci Sedlec, která je dnes součástí Svatého Jana pod Skalou http://cs.wikipedia.org/wiki/Sedlec_%28 ... _Skalou%29 spadající pod Beroun. Vím, že Josef Jelínek je narozen 3. prosince roku 1758 přímo v Sedleci, avšak po vyhledání příslušné matriky i příslušného roku je zde nejbližší záznam z prosince 13. http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12734/22#

Nevím si s tímto zádrhelem rady. Doufal jsem, že se dozvím více o otci Václavovi.

Budu vděčný za jakoukoli pomoc, o kterou tímto žádám.
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16

Re: Josef Jelínek narozen 1758, absence záznamu.

Příspěvekod Branwen » úte srp 19, 2014 20:45

Odkud čerpáte tak přesnou informaci o datu narození? Můžete sem dát prosím odkaz? Dalo by se z toho možná poznat, kde je problém...
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Josef Jelínek narozen 1758, absence záznamu.

Příspěvekod Ondřej » úte srp 19, 2014 21:01

Jedná se naštěstí o osobu dostatečně známou, dá se tedy čerpat z více zdrojů, jako je i wikipedia. http://de.wikipedia.org/wiki/Joseph_Gelinek a http://www.sedlec-prcice.cz/text/cz/josef-jelinek/ . Zkouším, zda naleznu nějakou spojitost, neboť co je mi známo naše rodina pochází přesně z okolí Berouna a Prahy.
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16

Re: Josef Jelínek narozen 1758, absence záznamu.

Příspěvekod Ondřej » úte srp 19, 2014 21:09

Jen mi přijde zajímavá shoda jména s obcí Sedlec jež je součástí Svatého Jana pod Skalou se Sedlecí u Prahy, dnes Sedlec-Prčice. Přiznávám, že si nejsem zcela jistk čemu se spíše přiklonit, neboť mám záznam z kroniky obce Dobříchovice. Zde je uvedeno doslova toto: "V domě č.24 bydlil v stol. XVIII. mistr krejčovský Farník, jenž na cestě do kostela řevnického byl raněn mrtvicí na místě, kde na letovské cestě dosud stojí kříž. Farníkové provozovali živnost až do XIX. stol. Jeden z jeho synů byl slovutným hudebníkem. V předešlém století provozoval krejčovství v domě č.28 mistr Kalous, jenž již šil podle mody, čamary , sokolské obleky, střihal, holil sprostředkoval sňatky.“ Dole v poznámce je uvedeno, že zemřelý krejčí je Václav Jelínek, tomu odpovídá i poznámka o synovi hudebníkovi. Obec Dobříchovice se nachází kousek od Svatého Jana pod Skalou.
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16

Re: Josef Jelínek narozen 1758, absence záznamu.

Příspěvekod Branwen » úte srp 19, 2014 21:15

Zde: http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11714/169#. (I odkaz "Sedlec" na wiki vede na Sedlec-Prčice.)
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Josef Jelínek narozen 1758, absence záznamu.

Příspěvekod Ondřej » úte srp 19, 2014 21:23

Děkuji, právě jsem se k tomu také dopracoval. Záznam je dokonce i zvýrazněn. :-) Takže otec Václav Jelínek se do Dobříchovic přestěhovali?
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16

Re: Josef Jelínek narozen 1758, absence záznamu.

Příspěvekod Zora » úte srp 19, 2014 21:24

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Josef Jelínek narozen 1758, absence záznamu.

Příspěvekod Ondřej » úte srp 19, 2014 21:26

Ano, ano. Bude to tak. Díky. :-)
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16

Re: Josef Jelínek narozen 1758, absence záznamu.

Příspěvekod Zora » úte srp 19, 2014 21:28

příště hledat napřed u českého strejdy googla :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Josef Jelínek narozen 1758, absence záznamu.

Příspěvekod Ondřej » úte srp 19, 2014 21:30

To já jsem strýčka využil a tuto stránku mám již delší dobu uloženou. :-) Jen mi nedocvakla ta Sedlec, automaticky jsem počítal s tou blíže u Dobříchovic. :-)
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16

Re: Josef Jelínek narozen 1758, absence záznamu.

Příspěvekod Zora » úte srp 19, 2014 21:33

Mně říkali kdysi ve škole - spěchej pomalu, ... ona je Prčice na té stránce hned jako první a vícekrát....
Stane se, to je jasné, hlavně že byl předek nalezen. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Josef Jelínek narozen 1758, absence záznamu.

Příspěvekod Ondřej » úte srp 19, 2014 21:38

Moudrá rada. Často se jí zapomínám řídit. A takhle to dopadá. :-) Děkuji všem za pomoc. Jsem rád, že již záznam mám k dispozici. :-) Jen je tedy zvláštní, že se otec po narození syna v Sedleci u Prčic stěhuje do oněch Dobříchovic u Berouna.
Vita enim mortuorum in memoria est posita vivorum.
Ondřej
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát led 03, 2014 22:16


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků