Vídeňské matriky

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Vídeňské matriky

Příspěvekod Jutta » sob srp 02, 2014 15:33

Mám vídeňskou adresu předka někdy po r. 1908 (podle známky...) Wien XX. Brigittalände 46. Ale zjistila jsem, že okres XX. ještě zřejmě není digitalizovaný. Chtěla jsem zkusit pohledat, jestli bych čirou náhodou nenašla jeho sňatek (nevím ani, jestli se vůbec ženil, natož jestli to bylo ve Vídni a kdy; vím jen datum a místo narození), takže těžko můžu prosit nějakého matrikáře, aby mi to hledal. Máte někdo zkušenosti s hledáním v rakouských matrikách? Mám nějakou možnost, jak informaci získat?
Jutta
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte črc 22, 2014 21:42

Re: Vídeňské matriky

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob srp 02, 2014 15:55

asi bych začala tím, zda náhodou nemají v matrikách takový pořádek, že si k narození dopisují i svatby :-)
zkuste napsat na tu matriku, kde se narodil- myslím, že zatím tady na fóru celkem panuje dobrá zkušenost, že z těch kostelů odpovídají.....
tohle téma už se to několikrát řešilo, tak si ,prosím, projděte fórum, zda tam nenajdete další fígle...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vídeňské matriky

Příspěvekod Zora » sob srp 02, 2014 16:11

zkuste projít vídeňské adresáře, a rakousko-uherský tisk, Hledejte ve starších příspěvcích, (jak píše Karolína), velice často se v právě v novinách objevovala oznámení o narození a sňatcích.
Podle roků v adresáři můžete zjistit, kdy a kde předek bydlel (případně odkdy dokdy) všechno už tady bylo. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vídeňské matriky

Příspěvekod Jutta » sob srp 02, 2014 19:37

Děkuji moc. Fórum jsem prolétla a příspěvky na toto téma byly min. 2 roky staré (mohla jsem ale i špatně hledat), tak jsem jen chtěla vědět, není-li nějaký nový zdroj.
Záznam o narození jsem našla v Přerovské matrice a svatba tam dopsaná bohužel není. Ale třeba také opravdu žádná nebyla. Vím toho bohužel moc málo. A nevyznám se.
Určitě zkusím ty vídeňské adresáře.
Naposledy upravil Jutta dne sob srp 02, 2014 19:53, celkově upraveno 1
Jutta
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte črc 22, 2014 21:42

Re: Vídeňské matriky

Příspěvekod Zora » sob srp 02, 2014 19:40

napište sem, co jste našla a proč se domníváte, že se má hledat v Brně, (vím, že máte obálku s adresou, ale mohl tam být třeba jen na chvíli.
nejlépe odkaz na tu brněnskou matriku. :-)))
Kouknu. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vídeňské matriky

Příspěvekod Jutta » sob srp 02, 2014 20:03

Nenarodil se v Brně, ale v Přerově (napsala jsem to špatně): http://repo.archives.cz/zoomify_viewer/ ... ualImg=348
A mám pohlednici, kterou psal svému otci. Je na něm on s popiskem Felix Mayer, Kapellmeister. Otce zdraví, byl by rád, kdyby ho otec někdy navštívil, a dále hlásí, že v sobotu by měl přijet do Přerova a doufá, že se setkají. Dole vídeňská adresa, razítko nečitelné, datum chybí.
Jutta
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte črc 22, 2014 21:42

Re: Vídeňské matriky

Příspěvekod Zora » sob srp 02, 2014 20:12

zkuste popřemýšlet, zda se tenhle text (rychlopřeklad translator, ne já) nemůže týkat Vašeho Felixe. Přerov bohužel neumím, chtěla jsem pomoci s Brnem.
http://translate.google.cz/translate?hl ... CZ478CZ547

Jinak si myslím, že kapelník bylo povolání, které bylo "stěhovavé", tudíž ta Vídeň nemusí mít velký význam. Zkusím ještě ty vídeňské adresáře. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vídeňské matriky

Příspěvekod Jutta » sob srp 02, 2014 20:20

No, na fotce je s houslemi, což by evidentně žánrem neodpovídalo. Na té druhé fotce je ale jeden muzikant, kde vidím podobu :-) Chytla jsem se té pohlednice, protože to je krom narození to jediné, co vím. Moc díky za Váš čas. Obávám se, že já Vám takto nápomocná nikdy nebudu...
Jutta
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte črc 22, 2014 21:42

Re: Vídeňské matriky

Příspěvekod Zora » sob srp 02, 2014 20:31

Klídek, o nic nejde...
Nevím, s čím by mohl být -. tedy na co hrál?
Když si zadáte do googlu Felix M.. Kapellmeister, vyskočí poměrně dost odkazů, některé jsou novodobé, jiné starší. Zkuste, třeba budete mít štěstí :-))) zajímavé je, že se tam objevuje hudebník, evidentně mladší, ale se stejným jménem i příjmením. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vídeňské matriky

Příspěvekod Zora » sob srp 02, 2014 21:23

http://www.digital.wienbibliothek.at/wb ... oom/134747
1912

http://www.digital.wienbibliothek.at/wb ... oom/121324
1908
jméno Felix tam je, ale nepoznám z toho nic.:_))) Zkuste popřemýšlet.

tady odkaz na stránku vyhledavače v R-U tisku, já jsem tam nic nenašla
http://anno.onb.ac.at/anno-suche/#searc ... ist&from=1
z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vídeňské matriky

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob srp 02, 2014 21:57

něco pro Vás asi mám
:-)
je to hudební umělec z Přerova, který se v roce 1901 ve Vídni oženil.... to vypadá nadějně, ne?
Je to z webu, kam se musíte zaregistrovat, pokusím se ještě najít přímý odkaz na zdroj....

Detail View: Civil marriages in Vienna between 1870 and 1908
No. 4033
Date 1901.11.18
Last Name Mayer
First Name Felix Anton
Profession Tonkünstler
Date of Birth 1877.10.04
Birth Parisch Prerau
Religion oB
Spouse Kahn I.
Numerative 2535

a to Religion oB znamená, že bez vyznání
Naposledy upravil Karolina Vernerova dne sob srp 02, 2014 22:08, celkově upraveno 1
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vídeňské matriky

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob srp 02, 2014 22:07

Tak bohužel nejsem schopná víc najít, u tohoto zdroje je informace:
"This database was created by Univ. Doz. Dr. Anna Lea Staudacher of the Austrian Academy of Sciences (ÖAW) using the duplicates stored in the Viennese City Archives, and have been published in the journal “ADLER Zeitschrift für Genealogie und Heraldik” of the Heraldic and Genealogical Society “Adler”, Vienna. Due to the kind allowance of the Society “Adler”, this database was possible. Further information about this project can be found in the journals of the “Adler” between 2007 and 2010."

Což podle mne vede na shodou okolností nedávno zmiňovaný web od kolegyně Pipsi : http://www.adler-wien.at/index.php/de/
(dá se to přehodit do angličtiny, pokud je třeba- já např. německy neumím)
ale najít civilní svatby přímo tam se mi nepovedlo.... Třeba někdo něco dalšího vymyslí.
Nebo můžete Pipsy napsat NJ nebo AJ a myslím, že nabízela pomoc s hledáním na tomto webu.
Otázka je, zda se nakonec dopracujete ke skutečnému zdroji a zda v něm budou další informace.

edit: ještě na zkoušku, zda se Vám to náhodou neotevře: http://www.genteam.at/index.php?option= ... il&lang=en
(to je to, co jsem našla přes svou registraci)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Vídeňské matriky

Příspěvekod Jutta » ned srp 03, 2014 7:35

No to je on! Datum i místo narození sedí, i druhé jméno, a aspoň vím jistě, že se ve Vídni oženil a dokonce kdy. Jste obě báječné :-) A teď se budu snažit já - google a Adler. Díky!
(Bez registrace se mi opravdu nic neotevřelo.)
Jutta
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte črc 22, 2014 21:42

Re: Vídeňské matriky

Příspěvekod Jutta » ned srp 03, 2014 7:41

Zora píše:Klídek, o nic nejde...
Nevím, s čím by mohl být -. tedy na co hrál?
Když si zadáte do googlu Felix M.. Kapellmeister, vyskočí poměrně dost odkazů, některé jsou novodobé, jiné starší. Zkuste, třeba budete mít štěstí :-))) zajímavé je, že se tam objevuje hudebník, evidentně mladší, ale se stejným jménem i příjmením. Z

Na druhé fotce tu: http://translate.google.cz/translate?hl ... &sandbox=1 by mohl být úplně vpravo, čili s nějakým bombardónem nebo co to je. A čím víc se na něj dívám, tím víc tu podobu vidím. Jsem zaujatá, musím doma poprosit někoho trochu nezávislejšího :-)
Jutta
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte črc 22, 2014 21:42

Re: Vídeňské matriky

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned srp 03, 2014 7:42

Prima!
jo a to I je Irma, to jsem viděla v nějakém stručnějším zápisu
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Další

Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků