Kde hledat ?

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Kde hledat ?

Příspěvekod velkejkarel » stř bře 10, 2010 15:58

Oddac ílist je výtahem z knihy oddací reform. evang. sboru v Zádveřicích z roku 1906. Kde ještě hledat ? Nemohu to najít. Děkuji za pomoc.
velkejkarel
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř led 06, 2010 11:39

Příspěvekod artepa » pát bře 12, 2010 19:52

Dobrý večer,
co nemůžete najít? Tu faru?
Jestli to jsou Zádveřice na Zlínsku, tak fara je tam dodnes
http://cce.zadverice.cz/ a fara je tam dodnes http://www.evangnet.cz/hledat?h=z%E1dve%F8ice. Z vlastní zkušenosti jsou evangeličtí faráři velmi vstřícní.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod velkejkarel » sob bře 13, 2010 12:43

Měl jsem na mysli,že jsem hledal v Opavě v archívu v evangelické knize oddací.
velkejkarel
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř led 06, 2010 11:39

Příspěvekod artepa » sob bře 13, 2010 18:26

Přiznám se, že asi dost dobře nerozumím Vašemu dotazu.
Z vlastní zkušenosti vím, že zejména evangelické matriky se zápisy po roce 1900 jsou v tzv., živých matrikách, a ty jsou stále na matričních úřadech.
V Opavě evang. matrika narozených, kde jsou i Zádveřice končí v roce 1898, tipla bych si, že matrika bude ještě na úřadě.
"Moje" evangelické matriky v archivu končí cca 1875. Min dvě generace jsem musela hledat v živých matrikách, i když se jedná o zápisy starší víc jak 100 let.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod velkejkarel » ned bře 14, 2010 10:39

Začínám,učím se,jsem rád za odpověď a vysvětlení.Děkuji.
velkejkarel
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř led 06, 2010 11:39

Příspěvekod artepa » úte bře 16, 2010 14:03

Také patřím mezi začátečníky. Nejvíc zkušeností mám právě s těmi evangelickými matriky, a to z malých obcí. Navíc jsem začala tam,kde byl nejsnazší přístup. Staré evangelické hřbitovy jsou též cenným zdrojem informací. Alespoň teda pro mě, na náhrobky toho napsali hodně, navíc jsou v poměrné dobrém stavu a neruší se. Pohřbívá se hlavně na vedlejším katolickém. Tam se staré hroby prodávají. Jen je nevýhoda, že matriky v archivech mnohdy končí už někdy kolem roku 1870. To se pak musí na matriky. Ne všude vezmou v potaz, že mě zajímají zápisy starší víc jak 100 let. Matriky nepůjčí ani do ruky. POslední zápisy v nich jsou až v roce 1949, tak to bude ještě let než budou volně přístupné.
Přeji hodně trpělivosti a zdaru v pátrání!
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků