živé matriky 2014

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon dub 14, 2014 19:03

A že by se to platilo od hodiny? Jako že- zdržel jste matrikářku 20 minut- minuta za 2 koruny, to máme 40 Kč. Měl jste matriku k nahlížení 30 minut? Tak 60. Prostě by nám pustili stopky.
Kopie 5Kč za stránku.
:-)
No asi ne- ale nakonec by to ušetřilo administrativu.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Zora » pon dub 14, 2014 19:16

no.... a když bude osoba úřední neschopná, tak nám naopak něco dají oni za "úřední" zdržování ?
:-)
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon dub 14, 2014 19:25

my optimisti věříme, že každý dělá, jak nejlíp umí :-)
přece by náš státní menežment nenajal na místo matrikářky neschopnou osobu ?!
:-)))
fakt je, že někdo tady kdysi někde zmiňoval, že matrikářky to neumí často přečíst, takže v tom by asi problém byl :|
nejsou to tak strašný peníze, aby to nešlo přežít, ale že by to bylo jednoduché, to taky ne- škoda, že si pořád jen komplikujeme život a všechno.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod artepa » pon dub 14, 2014 19:32

:D
pozor, někde na živých matrikách, ostatní zápisy pořádně zakryjí a pak teprv matriku dají žadateli před oči :D Opravdu vidíte pouze zápis, který chcete nebo o kterém si myslíte, že chcete :)
Někdy je to sranda
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Zora » pon dub 14, 2014 19:38

Ono vůbec nejde o ty peníze, nakonec - každý koníček něco stojí a je jedno, zda kupuji červy (žížaly) na rybaření, paraglydingové křídlo nebo zápisy v matrice.
Ale štve mě, že se stanoví ceník, který není logicky popsán. A nejde jen o ceník, jde o změnu zákona, na kterou jsme všichni čekali a pak spousta výkladů, metodických pokynů, interních sdělení, jak a za kolik postupovat.
A pokud si to nějaká úřednice vyloží "po svém" - pokyny nepokyny, tak s ní stejně nic nehne.

Kdysi jsem potřebovala razítko do občanky, když se dělilo Česko-Slovensko.
Vzhledem k tomu, že jsem se narodila českým rodičům s trvalým bydlištěm v Česku, bylo to naprosto jasné, byť já jsem se narodila mimo republiku.
Ne, žádné jsem nedostala, odůvodnění : protože nejsem Česka. Naprosto zbytečné vysvětlování, prostě lidská hloupost a omezenost. A ještě mně "vysvetlila, že mám tedy asi jinou národnost (dle jejího úsudku podle místa narození :-)))
(že si pletla národnost a příslušnost... ani nekomentuji...)

Razítko jsem dostala na dálku na matrice v Třebíči, zařídila kolegyně - protože jsem byla z hlediska pokynů, jak postupovat a komu udělit - naprosto "jasná" a tamní matrikářka nemusela naprosto nic řešit, zjišťovat ..... Nešlo o protekci, normální zápis.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod artepa » pon dub 14, 2014 19:40

Zora píše:...
A pokud si to nějaká úřednice vyloží "po svém" - pokyny nepokyny, tak s ní stejně nic nehne.
...
Zora

bohužel, neplatí to jen na matrikách :(
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Zora » pon dub 14, 2014 19:43

Zlatá actapublica a matriky on-line
Mně strčit něco pod oči, tak odsouhlasím cokoliv ... neb na to nevidím a od matrikářky bych tedy čekala, že mně dá to, co potřebuji :-)))
nedávno jsem se jen ptala mladé matrikářky, jak postupovat, kdž bych potřebovala zápis o úmrtí pradědečka +1946.
(Chtěla jsem předem vědět, co a jak si mám s sebou přinést, abych doložila příbuzenecký vztah)
Pravila, že si mám dojít na oddělení přihlášek k pobytu....
Úmrtí jsem si zjistila jinde a jinak... Z.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Zora » pon dub 14, 2014 19:45

S láskou vzpomínám na naši starou paní matrikářku
a pak na pána na zvláštní matrice v Brně.
Neskutečně šikovní, znalí lidé, kteří znali jak předpisy, postupy, tak ale i praktické provedeni všech potřebnýách úkonů...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod artepa » pon dub 14, 2014 19:49

Zora píše:Zlatá actapublica a matriky on-line
Mně strčit něco pod oči, tak odsouhlasím cokoliv ... neb na to nevidím a od matrikářky bych tedy čekala, že mně dá to, co potřebuji :-)))
nedávno jsem se jen ptala mladé matrikářky, jak postupovat, kdž bych potřebovala zápis o úmrtí pradědečka +1946.
(Chtěla jsem předem vědět, co a jak si mám s sebou přinést, abych doložila příbuzenecký vztah)
Pravila, že si mám dojít na oddělení přihlášek k pobytu....
Úmrtí jsem si zjistila jinde a jinak... Z.
Z


po 1.1.2014 stačilo vědět jméno příjmení a místo, datum. 30 let od dotčeného zápisu už není třeba víc.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Zora » pon dub 14, 2014 20:04

Stihla jsem to ještě v r. 2012 :-))) díky nesmírně vstřícné matrikářce z místa bydliště manželky zmíněného pradědečka :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pát kvě 02, 2014 20:42

Já zrovna vyjednávám údaje z matrik po paní matrikářce z Otnic. Mj. jsem se dozvěděla, že na údaje o babiččiných sourozencích nárok nemám, že fotit zápisy se může jen pro úřední potřebu a vlastně že není povinností matrikáře něco mi vyhledávat, má totiž spoustu jiné práce. Mám přijet osobně, vzít s sebou občanku, svůj rodný list, svůj oddací list a rodný list mého otce, potom si to můžu najít sama.

Tak jsem psala mail na Krajský úřad JMK s prosbou, aby mi napsali, jak to po 1. 1. 2014 je.
Dozvěděla jsem se, že fotokopie je možné pořídit i pro fyzické osoby, nejen pro státní orgány.
Na údaje o sourozencích mé babičky skutečně nemám nárok.
Jestli ale od zápisu uplynulo 100 let (narození), 75 let (sňatek) a 30 let (úmrtí), nárok na to mám, jakožto kdokoliv jiný, protože po takové době se již příbuzenství nezkoumá a může to získat každý.
Žádat matriky o zaslání fotokopií matričních zápisů prý nemohu mejlem.
Moje písemná žádost nemusí mít úředně ověřený podpis.

Pevně věřím, že s tímto krajským e-mailem v záloze už se mi bude dařit mnohem lépe - dnes jsem poslala žádost do Blanska, tak doufám, že to klapne.

Hezký večer :D
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pon kvě 12, 2014 16:10

Jak je to s kopiemi matričních zápisů

Ještě upřesňuji, co jsem zjistila na krajském úřadě.

Dozvěděla jsem se, že fotokopie je možné pořídit i pro fyzické osoby (kterých se zápis týká), nejen pro státní orgány.
Na údaje o sourozencích mé babičky skutečně nemám nárok.
Jestli ale od zápisu uplynulo 100 let (narození), 75 let (sňatek) a 30 let (úmrtí), nárok na to mám, jakožto kdokoliv jiný, protože po takové době se již příbuzenství nezkoumá a může to získat každý.
Pokud ale neosvědčím, že se mě zápis týká a budu chtít údaje pouze z toho důvodu, že již uplynula stanovená doba (100, 75 nebo 30 let), nedají mi fotokopii matričního zápisu, ale dovolí mi jenom nahlédnout do knihy a dělat si výpisky, případně mi vystaví matriční doklad.
Žádat matriky o zaslání fotokopií matričních zápisů prý nemohu mejlem (v praxi se mi to ale často daří).
Moje písemná žádost nemusí mít úředně ověřený podpis.

Takže když to shrnu. Komu nestačí samotné informace, ale chce si schraňovat i fotokopie originálních zápisů, doporučuji vždy, když je to možné, poslat na matriku se žádostí také kopie rodných listů (či jiných dokladů) osvědčujících, že se Vás zápis týká. Přísně podle zákona fotokopie zápisů o sourozencích Vaší babičky nedostanete nikdy (nejsou to přímí příbuzní), ale často se to dá na matrikách domluvit.

To je vše, třeba to někomu pomůže.
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod hannys » sob srp 02, 2014 7:18

Tak ja štěstí moc neměla, ale bylo to i tím že nejsem přímá příbuzná, ale jen příbuzná. V Ostravě zápis našli,ale chtela po me doklad rodný list co by dolozilo, ze jsem přímá příbuzná, což nemam. Takze mi řekla bohužel, ani mi neřekla jestli uz je po smrti a ptala jsem se i na to jak se jmenuje ted, ze bych si ji našla sama. To mi take neřekla.
hannys
 
Příspěvky: 133
Registrován: úte dub 02, 2013 18:25
Oblast pátrání: Most, Louny, Litoměřice, Strážnice, Olomouc, křesín, Příkazy

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod JahoMi » pát zář 11, 2015 12:49

Byl jsem na matrice v Hořovicích a chtěli po mně jen můj rodný list, velice ochotně nalezli N matriku nejen babičky ale nebyl by problém vyhledat i oddací M jejích rodičů. Paní dovolila fotit jen zakryla záznamy ostatních lidí. Nic jsem nemusel platit. V pondělí jdu pro záznam N prababičky na matriku do Hudlic tak jsem zvědav jak se k tomu postaví když už od narození uběhlo sto let.
TY Michal
JahoMi
 
Příspěvky: 228
Registrován: pon čer 22, 2015 14:07
Bydliště: Králův Dvůr
Oblast pátrání: Chrudim, Polička, Klenice, Dohalice, Mžany, Králův Dvůr, Beroun, Hudlice, Mořina, Mořinka, Josefova Huť u Plané, Mnichov u Mariánských Lázní, Škvořetice a okolí Blatné.

Re: živé matriky 2014

Příspěvekod Zora » pát zář 11, 2015 14:45

PomněnkaPrvní píše:Jak je to s kopiemi matričních zápisů

Ještě upřesňuji, co jsem zjistila na krajském úřadě.

Dozvěděla jsem se, že fotokopie je možné pořídit i pro fyzické osoby (kterých se zápis týká), nejen pro státní orgány.
Na údaje o sourozencích mé babičky skutečně nemám nárok.
Jestli ale od zápisu uplynulo 100 let (narození), 75 let (sňatek) a 30 let (úmrtí), nárok na to mám, jakožto kdokoliv jiný, protože po takové době se již příbuzenství nezkoumá a může to získat každý.
Pokud ale neosvědčím, že se mě zápis týká a budu chtít údaje pouze z toho důvodu, že již uplynula stanovená doba (100, 75 nebo 30 let), nedají mi fotokopii matričního zápisu, ale dovolí mi jenom nahlédnout do knihy a dělat si výpisky, případně mi vystaví matriční doklad.
Žádat matriky o zaslání fotokopií matričních zápisů prý nemohu mejlem (v praxi se mi to ale často daří).
Moje písemná žádost nemusí mít úředně ověřený podpis.

Takže když to shrnu. Komu nestačí samotné informace, ale chce si schraňovat i fotokopie originálních zápisů, doporučuji vždy, když je to možné, poslat na matriku se žádostí také kopie rodných listů (či jiných dokladů) osvědčujících, že se Vás zápis týká. Přísně podle zákona fotokopie zápisů o sourozencích Vaší babičky nedostanete nikdy (nejsou to přímí příbuzní), ale často se to dá na matrikách domluvit.

To je vše, třeba to někomu pomůže.


Bohužel jde o to, že neexistuje celostátně platné nařízení, rozhodnutí, kterým by se řídila všechna pracoviště.
Nevím, co je to krajské pracoviště,neznám v podstatě žádný matričmí úřad tohoto označení, pokud se jedná o Brno, tak tam jde o pověřenou městskou část - Brno střed- Dominikánská 2.
Podle mých zkušeností nedovolí udělat fotokopii, mohu si ale opsat cokoliv cena 20 Kč za jeden zápis, který mně ale vyhledala matrikářka, velice ochotně. Nemohu ale třeba nahlédnout do rejstříku narozených pro období, kdy ještě neuplynulo 100 let, byť některé tyto rejstříky jsou pro Brno online
Pokud si zažádáte o zaslání výpisu, 100 Kč, rozhodně tam není tolik údajů , mnohdy velmi potřebných, jako v samotném zápisu. (nejen možné dodatečné poznámky, ale i přesnější údaje o rodině - např. povolání, bydliště a pod. )

matrikářky musí kombinovat své povinnosti nejen podle zákona o matrikách, ale stejně tak podle správního řádu pro jejich úřad a mnohé kategorie mají jiné vysvětlení, objasnění , byť jsou třeba rozdílné povahy, ale stejného znění. Např. fotokopie pro jiné účely je ve správním řádu definována jinak ve smyslu územního plánu a jeho souvislostí...

Stále platí, že vše je o lidech, vše je o rozumné dohodě. a vstřícnosti s matrikářkou. Psala jsem na ministerstvo vnitra , zasílala veškerou korespondenci vedenou slušně v rozumném duchu... , jak je to s přístupem a možností fotokopií - v zákonné lhůtě neodpověděli a neodpověděli dodnes. Tak zvažuji, zda se hádat, nebo to nechat plavat :-(
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků