Digitalizace

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Příspěvekod ozana » úte led 05, 2010 8:07

duros píše:A este mi mozete niekto povedat, ako sa dostanem ku konkretnym zaznamom? Asi som lama, ale mne sa zobrazi len detail matriky (popis), ale do ziadnej som este nedokazal vstupit. Kam a na co kliknut? Skusal som to ako v IE, tak aj vo FF...


http://www.archives.cz, Matriky, MATRIKY Vstup do aplikace, Archivní VadeMecum Průvodce po matrikách Zemského archivu, Hledání, zadat faru Enter, kliknout na některý nalezený záznam, kliknout na obrázek sešitu napravo od Signatury a Inventárního čísla.

Pokud tam NENÍ obrázek sešitu, tak matrika ještě není k prohlížení dostupná viz návod na http://matriky.archives.cz/matriky_lite/MenuBar.action:

To hlavní, co Vám záznam s popisem matriky nabídne, je však možnost přístupu k digitální kopii svazku přes ikonu knihy, je-li již zpracována. Pokud záznam s popisem matriky ikonu knihy k zobrazení skenů nenabízí, matrika nebyla doposud digitalizována nebo skeny ještě nebyly zpracovány. Zpracovávání některých skenů bude probíhat ještě v 1. čtvrtletí roku 2010.
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5764
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod duros » úte led 05, 2010 8:26

ozana píše:.... kliknout na některý nalezený záznam, kliknout na obrázek sešitu napravo od Signatury a Inventárního čísla.

Pokud tam NENÍ obrázek sešitu, tak matrika ještě není k prohlížení dostupná ...[/i]


Velka vdaka, je fakt, ze som to cele necital ale hlavne to bude tym, ze som presiel namatkovo zopar zaznamov a s takou ikonou som sa nestretol...
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Galadwen » stř led 13, 2010 12:48

Tak SOA Plzeň dneska vypustila na actapublica.cz část svých matrik. Ale aspoň mně nefunguje vyhledávání - snad to časem vychytají.
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Příspěvekod Jan » stř led 13, 2010 16:28

Galadwen píše:Tak SOA Plzeň dneska vypustila na actapublica.cz část svých matrik. Ale aspoň mně nefunguje vyhledávání - snad to časem vychytají.


Vpravo v aktualitách je v anonci dat z Plzně návod jak vyhledávač funguje. Protože jsou tam data ze 2 archivů je třeba zvolit ve kterém archivu chcete hledat.

Citace : Aplikace zaznamenala dílčí změny z důvodů rozšíření počtu archivů. Nejviditelnější je upravený vyhledávací formulář, který vyžaduje nejprve zvolit archiv, jehož matriky chcete prohlížet. Výběr archivu je nutné potvrdit tlačítkem „Zobrazit“. Našeptávače fungují odděleně pro každý archiv zvlášť.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod namor » stř led 13, 2010 16:32

Galadwen píše:Tak SOA Plzeň dneska vypustila na actapublica.cz část svých matrik. Ale aspoň mně nefunguje vyhledávání - snad to časem vychytají.


Vyzkoušený je tento postup:

Změním si archiv na Plzeň, dám Zobrazit. Pak napíšu do signatury jméno farnosti a Hledej. A vidím matriky celé farnosti.

Seznam farností a matrik je pak tady: http://www.soaplzen.cz/seznam_matrik
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Galadwen » stř led 13, 2010 20:19

Ano, ten trik se signaturou už teď taky vím. Hledání nefungovalo, pokud člověk zadal obec (podle našeptávače) a chtěl ji hledat - zkusila jsem několikrát a ani u far, kde matriky nahrané jsou, se mi neukázaly. Tak extrémně počítačově tupá nejsem, takže ten první krok, totiž nastavit si archiv, jsem zvládla :lol: . Ale cpát jméno farnosti místo signatury, to už člověka bez (po)rady nenapadne.
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Příspěvekod Jan » stř led 13, 2010 20:35

Galadwen píše:Ano, ten trik se signaturou už teď taky vím. Hledání nefungovalo, pokud člověk zadal obec (podle našeptávače) a chtěl ji hledat - zkusila jsem několikrát a ani u far, kde matriky nahrané jsou, se mi neukázaly. Tak extrémně počítačově tupá nejsem, takže ten první krok, totiž nastavit si archiv, jsem zvládla :lol: . Ale cpát jméno farnosti místo signatury, to už člověka bez (po)rady nenapadne.

Omlouvám, se, ale to co jsem uváděl v citaci je mystifikace, bohužel v návodu. Plzni se tím podařilo vyřadit z činnosti našeptávač, proto ty problémy. Jedna aplikace a každá funguje jinak, to se musí umět.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Hledání v Plzni

Příspěvekod Milarka » pát led 15, 2010 17:03

Galadwen píše:Ano, ten trik se signaturou už teď taky vím. Hledání nefungovalo, pokud člověk zadal obec (podle našeptávače) a chtěl ji hledat - zkusila jsem několikrát a ani u far, kde matriky nahrané jsou, se mi neukázaly. Tak extrémně počítačově tupá nejsem, takže ten první krok, totiž nastavit si archiv, jsem zvládla :lol: . Ale cpát jméno farnosti místo signatury, to už člověka bez (po)rady nenapadne.


"Trik" s hledáním, který dával Namor, byl ode mně. Se jménem farnosti místo signatury mě napadlo, když jsem si všimla, že součástí signatury je to jméno a nějaká číslice. Snad to pomůže i dalším.

Milarka
Milarka
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 06, 2007 22:44
Bydliště: Strakonice

Příspěvekod Jan » pát led 15, 2010 21:06

Bohužel problém je v tom, že v signaturách najdete pouze faru, ale k ní přifařené obce musíte zadávat do pole "Obec".
Takže na př. Abertamy najdete pouze z pole "Signatura". Tím se vyhledávání v SOA Plzeň stává naprosto nelogické, nebo
Abertamy, Boží Dar a jiné fary nejsou obce?
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Milarka » pát led 15, 2010 21:35

Pro Jana - přifařené obce jsem si zjistila v souboru pdf (odkaz viz kousek výše), takže jsem zadávala rovnou farnost do signatury. Logiku v tom nehledám, to nechám jiným, já se hlavně potřebuji dostat co nejrychleji k správnému výsledku.
Milarka
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 06, 2007 22:44
Bydliště: Strakonice

Re: Hledání v Plzni

Příspěvekod namor » sob led 16, 2010 14:40

Milarka píše:"Trik" s hledáním, který dával Namor, byl ode mně. Se jménem farnosti místo signatury mě napadlo, když jsem si všimla, že součástí signatury je to jméno a nějaká číslice. Snad to pomůže i dalším.

Milarka


Moc se omlouvám, že jsem ve svém příspěvku neuvedl zdroj. :oops:

Spraví to alespoň trochu, že :

"přifařené obce jsem si zjistila v souboru pdf (odkaz viz kousek výše)"

bylo zase z mého příspěvku ? :lol:
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod jkjk » čtv led 28, 2010 16:30

Tak uz i Archiv hlavniho mesta Prahy zacal se zverejnovanim, hledejte na adrese archivniho katalogu Archivu hl. m. Prahy http://amp.bach.cz/pragapublica/. Primy link na sbirku matrik (nemusi fungovat vecne) http://amp.bach.cz/pragapublica/ahmp/Na ... 9605%29%29
jkjk
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř srp 26, 2009 16:57
Oblast pátrání: Prachaticko, Mělnicko, Mladoboleslavsko, Uherskohradišťsko, Slovensko

Příspěvekod Vizi » čtv led 28, 2010 18:29

jkjk píše:Primy link na sbirku matrik (nemusi fungovat vecne) ...

Kdyby link už nefungoval, tak jedna z cest k matrikám je Pomůcky -> Elektronické a pak do pole "Filtrovat" napsat "matriky" :wink:
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Re: Digitalizace

Příspěvekod AjaH » úte kvě 04, 2010 9:47

jkjk píše:SOA Zámrsk
- začíná digitalizovat, zverejneni ??


Jen takové doplnění - asi před dvěma měsící jsem se tam ptala - prý se začalo s obcemi od Č, ale teď se momentálně neskenuje...
AjaH
 
Příspěvky: 40
Registrován: pon kvě 03, 2010 21:10
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr.1965 » úte kvě 04, 2010 20:58

....byl jsem v Zámrsku naposled 23.3.2010 a na digitalizaci byly matriky farního úřadu Mlékosrby !! Od té doby určitě postoupili dál, ale kdy zveřejní na netu ??
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov

PředchozíDalší

Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků