Regenstauf

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Regenstauf

Příspěvekod karasovajitka » stř říj 02, 2013 8:24

Nevíte prosím někdo, pod jaký německý archiv spadá obec Regenstauf, zde by možná mohly být matriční záznamy mého předka...... v matriční knize oddaných má zaznamenáno toto....otec i matka jsou zcela neznámí,narozen v Říši 1764 ( REGENSTAUF) do Čech přišel jako dítě.....

děkuji
Jitka
karasovajitka
 
Příspěvky: 37
Registrován: pát srp 26, 2011 10:05

Re: Regenstauf

Příspěvekod Kasr » pát říj 04, 2013 10:41

karasovajitka píše:Nevíte prosím někdo, pod jaký německý archiv spadá obec Regenstauf, zde by možná mohly být matriční záznamy mého předka...... v matriční knize oddaných má zaznamenáno toto....otec i matka jsou zcela neznámí,narozen v Říši 1764 ( REGENSTAUF) do Čech přišel jako dítě.....

děkuji

Zjistit kde jsou matriky není problém. Stačí zadat do vyhledávače název místa a poslat mail na obecní úřad.
Další možnost je zaslat dotaz na státní archiv Bavorska, ten najdete také pomocí vyhledávače.
Nevím jak a co chcete v matrikách hledat když o rodičích té osoby nic nevíte a rok narození je taky nejistý.
Pokud byl v Čechách už jako dítě tak jeho dnešní příjmení není určitě to se kterým bude zapsán v matrice
v místě narození. Pokud by bylo, tak nebude v matrice napsáno rodiče neznámí, ale bylo by tam alespoň
příjmení otce.
Kasr
 
Příspěvky: 172
Registrován: pon lis 05, 2012 20:49

Re: Regenstauf

Příspěvekod Zora » pát říj 04, 2013 10:56

Jitko, zkuste sem dát odkaz na Vámi nalezený matriční zápis, kde jsou zmíněna místa, jména a další info, které uvádíte.
Je možné, že záznam - rodiče neznámí - neznamená, že je nikdo nikdy neznal a ženich byl nalezenec, ale pouze to, že informace o nich buď nejsou k dispozici nebo údaje nikdo neznal.
Dost často se v matrikách objevuje u rodičů napsáno - z doslechu, dle ústní informace - tím zapisující dává najevo, jak k informacím přišel, a že nejsou písemně potvrzeny příslušnou farou, kde se dítě narodilo.
Syn si v dospělosti nemusel pamatovat křestní jména rodičů, pokud o ně přišel v mládí a už vůbec ne roky narození. Navíc zápis o svatbě spadá do období, kdy se často zapisovaly jen strohé údaje - předpokládám sňatek někdy kolem r. 1800.
Já nerozumím tomu, proč je tam uvedeno narozen v Říši 1764 ( REGENSTAUF) Má se tím na mysli, že Regenstauf se česky řekne Říše? Neznám to.

Ještě mě napadá, zda čtete naprosto správně slovo Regenstauf ...
Nemůže to být něco jako ?tauf?
die Taufe je německy křest....

Zora
Naposledy upravil Zora dne sob říj 05, 2013 10:29, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Regenstauf

Příspěvekod Peters » pát říj 04, 2013 22:19

Pokud jde o řk církev, tak děkanát Regenstauf spadá pod biskupství Regensburg: http://wiki-de.genealogy.net/Bistum_Regensburg
Archiv mají zde: http://wiki-de.genealogy.net/Bisch%C3%B ... Regensburg
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Regenstauf

Příspěvekod karasovajitka » sob říj 05, 2013 8:12

Kasr píše:
karasovajitka píše:Nevíte prosím někdo, pod jaký německý archiv spadá obec Regenstauf, zde by možná mohly být matriční záznamy mého předka...... v matriční knize oddaných má zaznamenáno toto....otec i matka jsou zcela neznámí,narozen v Říši 1764 ( REGENSTAUF) do Čech přišel jako dítě.....

děkuji

Zjistit kde jsou matriky není problém. Stačí zadat do vyhledávače název místa a poslat mail na obecní úřad.
Další možnost je zaslat dotaz na státní archiv Bavorska, ten najdete také pomocí vyhledávače.
Nevím jak a co chcete v matrikách hledat když o rodičích té osoby nic nevíte a rok narození je taky nejistý.
Pokud byl v Čechách už jako dítě tak jeho dnešní příjmení není určitě to se kterým bude zapsán v matrice
v místě narození. Pokud by bylo, tak nebude v matrice napsáno rodiče neznámí, ale bylo by tam alespoň
příjmení otce.


tak tohle mne vůbec nenapadlo, ale je to logické.....díky moc :)
Jitka
karasovajitka
 
Příspěvky: 37
Registrován: pát srp 26, 2011 10:05

Re: Regenstauf

Příspěvekod karasovajitka » sob říj 05, 2013 8:38

Zora píše:Jitko, zkuste sem dát odkaz na Vámi nalezený matriční zápis, kde jsou zmíněna místa, jména a další info, které uvádíte.
Je možné, že záznam - rodiče neznámí - neznamená, že je nikdo nikdy neznal a ženich byl nalezenec, ale pouze to, že informace o nich buď nejsou k dispozici nebo údaje nikdo neznal.
Dost často se v matrikách objevuje u rodičů napsáno - z doslechu, dle ústní informace - tím zapisující dává najevo, jak k informacím přišel, a že nejsou písemně potvrzeny příslušnou farou, kde se dítě narodilo.
Syn si v dospělosti nemusel pamatovat křestní jména rodičů, pokud o ně přišel v mládí a už vůbec ne roky narození. Navíc zápis o svatbě spadá do období, kdy se často zapisovaly jen strohé údaje - předpokládám sňatek někdy kolem r. 1800.
Já nerozumím tomu, proč je tam uvedeno narozen v Říši 1764 ( REGENSTAUF) Má se tím na mysli, že Regenstauf se česky řekne Říše? Neznám to.

Ještě mě napadá, zda čtete naprosto správně slovo Regenstauf ...
Nemůže to být něco jako ?stauf?
die Staufe je německy křest....

Zora


přesně tak, svatba se musela konat před r.1794, první narozené dítě bylo dohledáno v tomto roce. Všechny matriční záznamy jsou z překladu paní Lednické, proto si myslím, že je překlad názvu obce určitě v pořádku....... datum narození resp.rok je z matričního záznamu oddaných, napsala jsem to nepřesně, omlouvám se :? jinak moc děkuji :)
Jitka
karasovajitka
 
Příspěvky: 37
Registrován: pát srp 26, 2011 10:05

Re: Regenstauf

Příspěvekod karasovajitka » sob říj 05, 2013 8:43

Peters píše:Pokud jde o řk církev, tak děkanát Regenstauf spadá pod biskupství Regensburg: http://wiki-de.genealogy.net/Bistum_Regensburg
Archiv mají zde: http://wiki-de.genealogy.net/Bisch%C3%B ... Regensburg



moc děkuji :)
Jitka
karasovajitka
 
Příspěvky: 37
Registrován: pát srp 26, 2011 10:05

Re: Regenstauf

Příspěvekod Zora » sob říj 05, 2013 9:17

přesně tak, svatba se musela konat před r.1794, první narozené dítě bylo dohledáno v tomto roce. Všechny matriční záznamy jsou z překladu paní Lednické, proto si myslím, že je překlad názvu obce určitě v pořádku....... datum narození resp.rok je z matričního záznamu oddaných, napsala jsem to nepřesně, omlouvám se :? jinak moc děkuji :)


Nevidím v tom logiku. Narodil se v Říši ( Regenstauf)
Regenstauf je česky Stupno - ale můžu se mýlit.
http://archive.org/stream/zpadnslovanvp ... g_djvu.txt
Obec Říše jako taková neexistuje, pouze Nová a Stará Říše, (Neureisch, ???)
Neexistuje ani obec Řícha, (hledala jsem pro jistotu)

Žádnou obec s názvem Říše-Regenstauf jsem nenašla.
Bylo by dobré opravdu sem vložit odkaz na matriku. Bude v tom nějaký zádrhel :-)))
Pokud se narodil v Regenstaufu, co znamená slovo Říše?

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Regenstauf

Příspěvekod Kasr » sob říj 05, 2013 9:26

Pro Zoru:
1. Regenstauf existuje v Bavorsku : http://www.regenstauf.de nebo http://de.wikipedia.org/wiki/Regenstauf
2. Křest je německy - die Taufe
Ještě doplním:
3. V textu na který vede odkaz o Stupnu je popisována oblast v Bavorsku ve které Regenstauf leží a tak
se nejedná o Stupno v Čechách.
Naposledy upravil Kasr dne sob říj 05, 2013 10:15, celkově upraveno 1
Kasr
 
Příspěvky: 172
Registrován: pon lis 05, 2012 20:49

Re: Regenstauf

Příspěvekod Zora » sob říj 05, 2013 10:15

Pro Kasra:

Přečtěte si, prosím, ještě jednou, co jsem napsala:
Já nerozumím tomu, proč je tam uvedeno narozen v Říši 1764 ( REGENSTAUF) Má se tím na mysli, že Regenstauf se česky řekne Říše? Neznám to.
Ještě mě napadá, zda čtete naprosto správně slovo Regenstauf ...
Nemůže to být něco jako ?stauf?
die Staufe je německy křest....
-----
Město Regenstauf samozřejmě znám a všechny příspěvky jsou o něm. :-)))
------
Pokud mně chcete něco ochotně vysvětlit, pak - znovu opakuji - nevím, co znamená spojení:
narozen v Říši 1764 ( REGENSTAUF) Jak vnímáte tuto poznámku vy?
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Regenstauf

Příspěvekod Kasr » sob říj 05, 2013 10:21

Už jsem odepsal v doplněném textu. Navíc při čtení textu v odkazu jsou uvedeny české názvy německých obcí.
Mýlíte se i v německém překladu slova křest (die Taufe je správně a ne Staufe. Pokud jde o slovo říše jedná se
o Německou říši a oblast Bavorska.
Kasr
 
Příspěvky: 172
Registrován: pon lis 05, 2012 20:49

Re: Regenstauf

Příspěvekod Zora » sob říj 05, 2013 10:28

Stupno je samozřejmě překlad města Regenstaufu, to vyplývá z textu a proto ho uvádím, leží na Dunaji, nemá nic společného s českou obcí Stupno

německy překlad křtu - jde o překlep, omlouvám se a opravím.
Nemyslím si, že v daném roce by matrikář věděl, že se někdo narodil ve státním útvaru Svatá říše německá, spíš bych předpokládala označení Bavorsko.
Děkuji za upozornění na překlep. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků