Novela zákonu o matrikách - doslovný výpis

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Novela zákonu o matrikách - doslovný výpis

Příspěvekod OberonF » stř úno 14, 2024 8:30

Možná je to pro Vás už stará informace, možná že někomu přece jen pomůže. S účinností od 1.1.2024 vstoupila v platnost novela zákonu 301/2000Sb. Nově je možné žádat i doslovný výpis bez prokazování příbuzenského vztahu, uplynula-li doba rod zápisu 100/75/30...
Přílohy
25b.JPG
OberonF
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob dub 16, 2016 19:54

Re: Novela zákonu o matrikách - doslovný výpis

Příspěvekod pavel.m » stř úno 14, 2024 9:36

A jde to i přes datovku, takže pohodička z domu.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1559
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Novela zákonu o matrikách - doslovný výpis

Příspěvekod mix59 » pát úno 16, 2024 20:14

Kolik za ten doslovný výpis budou chtít ? Za vydání stejnopisu rodného, oddacího nebo úmrtního listu aj. zvedli poplatek ze 100 na 300 Kč, ale to je asi něco jiného. Nebo ne?

Před tím je uvedený poplatek za "vydání stejnopisu, opisu, kopie, fotokopie nebo výpisu z úředních spisů, ze soukromých spisů v úřední úschově, z rejstříků, z registrů, z knih, ze záznamů atd.", kde za každou stránku zůstává 50 Kč. Předpokládám tedy, že toto je genealogickým návštěvníkům matrik dobře známý poplatek za nahlédnutí do matriky s následným ofocením vlastním zařízením. Tak aspoň že ten nechali...
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: Novela zákonu o matrikách - doslovný výpis

Příspěvekod Zora » pát úno 16, 2024 20:17

otázkou je, jak zvládne matrikářka doslovný výpis ze zápisu psaného kurentem...
Dost často nepřečtou s jistotou ani latinku. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29158
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Novela zákonu o matrikách - doslovný výpis

Příspěvekod OberonF » sob úno 17, 2024 12:16

U doslovného výpisu je částka stanovena za první stránku 30 Kč, za každou další 10 Kč. Zatím jsem řešil pouze úmrtní matriky po roce 1950, kde záznam má vždy 2 strany, tudíž všude zatím po mě chtěli za 1 doslovný výpis vždy 40 Kč.
OberonF
 
Příspěvky: 30
Registrován: sob dub 16, 2016 19:54

Re: Novela zákonu o matrikách - doslovný výpis

Příspěvekod mix59 » sob úno 17, 2024 18:18

Děkuji, už je mi to jasné; ten stejnopis se mne netýká.
S doslovným výpisem jsem se setkal dvakrát, ale už je to přes dva roky, takže jsem na ty tehdejší poplatky zapomněl. V podkladech jsem to teď našel, chtěli po mně vždy 20 Kč (byly to dvě stránky). Vždy mi to ale poslali formou fotokopie, což bylo pro ně i pro mne lepší - pokud by to přepisovali do nějakého formuláře, tak by se tam některé "nesystémové" informace nemusely dostat.

Pokud to nyní lze posílat datovkou namísto poštou, tak to bude pro obě strany jistě rychlejší a výhodnější. Nejsem si ale jist, zda mají všude skener. Každopádně pořizovat si datovku jen kvůli tomu asi nebudu. Zatím stále preferuji osobní návštěvu matriky pro klasické "nahlédnutí s ofocením". Často se tak dostanu i k zápisu, se kterým jsem původně vůbec nepočítal; někde mi matrikářky při větším počtu výpisů účtovaly konečných 200 Kč za hodinu, takže ten rozdíl od poplatku za doslovný výpis nebyl tak dramatický (a teď už je to prakticky srovnatelné). Vlastní cestovní náklady samozřejmě nepočítám, návštěvu matriky zařazuju do svých cestovních aktivit, které bych uskutečnil i bez ní.
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)


Zpět na O matrikách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků