Vznikají i takto dezinformace?

Jaká je možnost získat informace z matrik?

Vznikají i takto dezinformace?

Příspěvekod salus » stř lis 06, 2019 22:05

Moje doposud žijící teta (rok narození 1933) z nějakého důvodu potřebovala v současné době svůj křestní list pro nějaké úřední jednání. Protože jej doma nenašla, zašla tedy na matriku s žádostí o vystavení jeho stejnopisu. Bez komplikací ji bylo za poplatek 100,-Kč vyhověno. Ale byla překvapena zápisem o jejím místě narození. Narodila se totiž doma za asistence porodní báby v roce 1933 v domě, který ale už asi od roku 1964 neexistuje, číslo popisné bylo po demolici objektu zrušeno. Do stejnopisu křestního - dnes tedy rodného listu ji zapsali místo narození kde sídlí místní nemocnice, která ale začala fungovat až v roce 1956. Zdá se mě to docela zavádějící. Máte s podobnou situací také zkušenosti?
Já osobně ještě minimálně dvě. Moje matka a její sestra (*1928 a *1929) se narodily v obci, která byla v rámci slučování do tzv. střediskových obcí přiřazena k obci vedlejší. Poté, když proběhla výměna jejích občanských průkazů, tak jim tam bylo zapsáno jiné místo narození než skutečné. Hlavně sestra mojí matky z toho měla málem infarkt. Na úřadě jí na dotaz bylo řečeno, že obec jejího narození není v současném registru obcí. Myslím, že bez ohledu na to, kam obec v současnosti spadá, mělo by se zapisovat skutečné místo narození.
Jestli to bude takto pokračovat, tak za chvíli nám budou do dokladů zapisovat místo narození: EU :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
salus

Oblast pátrání: Pardubicko (Choteč, Rokytno, Sezemice, Lány u Dašic, Chvojenec, Vysoké Chvojno...) Chrudimsko (Chrudim, Presy, Slatiňany, Trpišov...), Kolín a okolí, Benešovice u Přelouče, Havlíčkův (Německý) Brod a okolí, Benátky nad Jizerou.

Re: Vznikají i takto dezinformace?

Příspěvekod Dagmar8 » čtv lis 07, 2019 22:41

Stalo se mi něco podobného, v původním rodném listu bylo narození Horní Libina. Když jsem si nechávala vytvořit kopii /matka můj rodný list ztratila/ bylo tam napsáno pouze Libina, podle toho mi vystavili tehdy i občanský průkaz, takže místo narození mám teď oficiálně pouze Libina. Není to sice tak markantní rozdíl, ale mně osobně to vadí.
ty Dáša
Dagmar8

Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Příspěvekod Monika » pát lis 08, 2019 1:17

salus píše:Myslím, že bez ohledu na to, kam obec v současnosti spadá, mělo by se zapisovat skutečné místo narození.

Ono je to sice pro nás divné a často komplikující hledání, ale úřední doklady (včetně matričních) se musejí vystavovat podle současného administrativního dělení. Staré administrativní dělení pro úřady prostě už neplatí, protože úředníci by to prostě podle staré administrace nedokázali najít.

Co má říkat člověk, který se narodil za Rakouska v Haliči v maličké obci s německým názvem, pak dostal duplikát křestního listu se státem narození Polsko a polským názvem obce, pak po přesídlení do Polska dostal novou občanku se státem narození SSSR a polským přepisem ruského názvu vedlejší obce (ta původní zanikla), zemřel u nás a na úmrtním listě je stát narození Ukrajina a název obce v českém přepisu ukrajinského názvu úplně jiné vedlejší obce (protože tam to původní místo začalo nově spadat).
V tomhle kontextu je přesun úředně zapsaného místa narození o pár kilometrů dál, podle mě, jen drobnůstka.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod zburget » pát lis 08, 2019 10:05

Tohle mi připomnělo jeden starší dokument ČT, kde se mluvilo o člověku, který se za celý život nehnul z rodného domku a přitom žil tuším v 7 státech - R-U, Československo, Slovenský štát, Rumunsko, Maďarsko, Sovětský svaz, Ukrajina (jen si nejsem jistý tím pořadím).
Zbyněk Burget
zburget

Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Příspěvekod jano » sob lis 09, 2019 9:36

jano

Zpět na O matrikách