Archivy na Slovensku?

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Archivy na Slovensku?

Příspěvekod Zdenek » sob kvě 16, 2009 16:21

Máte někdo zkušenosti se Slovenskými archivy? Chystám se bádat na Slovensko nejspíš do Bytče (zatím nevím přesně jen sbírám informace) na internetu jsem toho moc neobjevil jen tel. čísla zkusím tam zavolat snad neprovolám výplatu. Pokud mě může někdo poradit nebo odkaz na příslušné stránky byl bych moc vděčný.
Dík.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Zdenek » sob kvě 16, 2009 16:33

Teď jsem si přečetl lednový příspěvek na téma Slovenské archivy docela mě vystrašil. Asi nemá cenu se ptát co Slovensko a digitalizace? Pokud si to přečtou autoři onoho příspěvku tak by mě zajímalo jak je to s tou maďarštinou? Ve škole jsem zrovna chyběl. :roll:
Dík.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

...maďarština...

Příspěvekod Petr.1965 » ned kvě 17, 2009 11:31

Zdravím z Bydžova !!
S tou maďarštinou je to stejné jako s latinou. Taky jsem se ve škole neučil latinsky a přečtu toho poměrně docela dost v matrikách :). Něco jsem se zeptal přímo v archivu, něco vyhledal ve slovníku. A tak jako u nás, tak i tam jsou zápisy na jedno brdo....Nevím, jestli předtištěné maďarské matriky byly rozšířené po celých tehdy Horních Uhrách, nebo jen dole na jihu Slovenska, kde byla početná maďarská menšina. Písněte mě do schránky, pošlu pár ukázek !! Petr.
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov

Příspěvekod duros » sob zář 05, 2009 8:23

S madarcinou sa stretnete najskor po r. 1848, ale to su zakladne pojmy, ktore sa opakuju a nie je problem.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Zdenek » sob zář 05, 2009 20:19

Už jsem matriční zápis v maďarštině viděl. Jednotlivé listy byly předtištěné a matrikář jen vpisoval do příslušných kolonek.Paní matrikářka mě ukazovala překlad těchto předtištěných stránek. Nemáte někdo tyto překlady? Jsou to v podstatě jen tři listy. Rodná,oddací,úmrtní. Děkuji. :D
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod duros » pon zář 07, 2009 5:22

Ja to nemam zatial prelozene, ale pre zaciatok Vam moze snad posluzit tato stranka: http://www.bmi.net/jjaso/
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Zdenek » pon zář 07, 2009 17:11

děkuji
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod duros » stř zář 16, 2009 9:23

Zdenek píše:Už jsem matriční zápis v maďarštině viděl. Jednotlivé listy byly předtištěné a matrikář jen vpisoval do příslušných kolonek.Paní matrikářka mě ukazovala překlad těchto předtištěných stránek. Nemáte někdo tyto překlady? Jsou to v podstatě jen tři listy. Rodná,oddací,úmrtní. Děkuji. :D


Takze je to tu, nech sa paci;-)
http://www.snopekovci.tym.sk/tahaj/prek ... matrik.pdf
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Zdenek » stř zář 16, 2009 15:37

Báječné děkuji. Teď si konečně můžu naplánovat návštěvu archivu v Bytči. :lol:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod duros » stř zář 16, 2009 17:43

Zdenek píše:Báječné děkuji. Teď si konečně můžu naplánovat návštěvu archivu v Bytči. :lol:


No ale musim Vas upozornit, ze uvedene plati pre matriky vedene na matricnych obvodoch v obciach, v obdobi r. 1895 - 1906. Matriky z tohto obdobia sa teraz ukladaju nie podla zupnej (resp. byvalej stolicnej) prislusnosti, ale v prislusnych okresnych archivoch. V statnych archivoch sa nachadzaju cirkevne matriky spred r. 1895 a tie maju formu uvedenu v tom linku horevyssie - bmi.net...etc (a ked pridete k skorsim obdobiam, tak uuuplne inu...).
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Zdenek » stř zář 16, 2009 20:19

Děkuji za upozornění. Na matrice v Trstené mám vše co se dalo zjistit už zpracované takže nyní na mě opravdu čekají ty matriky v Bytči. Už jsem si tam začátkem léta i volal,ale měli volné místo až za měsíc a půl a to se mě bohužel nehodilo.Na podzim to chci zkusit znovu. :roll:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod duros » čtv zář 17, 2009 7:14

Zdenek píše:Děkuji za upozornění. Na matrice v Trstené mám vše co se dalo zjistit už zpracované takže nyní na mě opravdu čekají ty matriky v Bytči. Už jsem si tam začátkem léta i volal,ale měli volné místo až za měsíc a půl a to se mě bohužel nehodilo.Na podzim to chci zkusit znovu. :roll:


Ak ste tam este neboli, neodporucam cestovat vlakom, pretoze stanica je velmi daleko od mesta samotneho. Chodi tam sice nejaky autobus, ale velmi zriedka. Najlepsie je prist autobusom do Bytce. Alebo docestovat do Ziliny (hoci vlakom) a odtial chodi pomerne dost autobusov do Bytce.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod bursica.d » čtv zář 17, 2009 12:13

duros píše:
Zdenek píše:Děkuji za upozornění. Na matrice v Trstené mám vše co se dalo zjistit už zpracované takže nyní na mě opravdu čekají ty matriky v Bytči. Už jsem si tam začátkem léta i volal,ale měli volné místo až za měsíc a půl a to se mě bohužel nehodilo.Na podzim to chci zkusit znovu. :roll:


Ak ste tam este neboli, neodporucam cestovat vlakom, pretoze stanica je velmi daleko od mesta samotneho. Chodi tam sice nejaky autobus, ale velmi zriedka. Najlepsie je prist autobusom do Bytce. Alebo docestovat do Ziliny (hoci vlakom) a odtial chodi pomerne dost autobusov do Bytce.


Děkuji, že jste nám to tak hezky napsal - také se tam chystám, ale až budu zdráva. Chystala jsem se tam z Ostravy právě cestovat vlakem (asi 4x přestupovat); zpět bych pak přestupovala jen 1x. Takže moc díky; vlakem tedy ne. :D
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Zdenek » čtv zář 17, 2009 16:05

Taky velký dík. Rovněž jsem měl v plánu vlak. Jsem sice zdatný turista,ale když už se vydám do archivu chci toho stihnout co nejvíce takže turistiku nechám na jindy a pojedu autobusem. Měl bych ještě jeden dotaz: již vím,že za zapůjčení každé jedné matriky musím zaplatit kolkem (myslím 3 eur) ale já přesně nevím kolik matrik si budu půjčovat .Tak se chci vyvarovat tomu že kolků budu mít málo nebo zbytečně moc. Je to nějak vyřešené? Třeba,že by kolky prodávali přímo v budově archivu?
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod duros » čtv zář 17, 2009 16:27

Zdenek píše:.... Měl bych ještě jeden dotaz: již vím,že za zapůjčení každé jedné matriky musím zaplatit kolkem (myslím 3 eur) ale já přesně nevím kolik matrik si budu půjčovat .Tak se chci vyvarovat tomu že kolků budu mít málo nebo zbytečně moc. Je to nějak vyřešené? Třeba,že by kolky prodávali přímo v budově archivu?


Kolky sa od noveho roku predavaju zasadne na postach. Pokial ovsem pricestujete najskor do Ziliny (myslim, ze pricestovat vlakom do Ziliny a pokracovat do Bytce autobusom je asi najschodnejsie riesenie - takmer kazdych 15 min. ide autobus do Bytce), hned vedla stanice v Ziline je posta. Neplatia sa 3 eura za matriku, ale 1,5 eura za zvazok. T.j. ak si vyziadate aj rodnu, sobasnu aj umrtnu a nahodou budu na tom istom filme, zaplatite zbytocne 2x1,5 eura naviac. Odporucam si najskor ziadat jednu (vymyslim si trebars potrebujete roky narodenia cca 1880 - 1895, tak si vyziadajte matriku narodenych v tom obdobi). Ak bude na tom istom filme aj sobasna a umrtna, mate vyhrane. Ak nie, az potom si pytajte dalsiu.
Pred novou vyhlaskou bolo mozne platit aj v hotovosti, teraz uz nie. Potom je este mozne, ze sa najde niekto z badatelov, kto bude ochotny Vam mozno nejaky ten kolok predat;-) este ku kolkom: neexistuju cele 1,5-eurove, ale dostanete ich v hodnote 1 euro a zvlast 50 centov.
No a este ku kopiam, ak o tom neviete: od novej vyhlasky musite mat na fotografovanie v archive suhlas riaditela archivu a zaplatite si za KAZDY DEN fotenia vyse 13 EUR!!! Ak vezmeme v uvahu, ze maju v sluzbach vyhotovenie fotokopie ciernobielej (na kopirke), format A4 za 33 centov, tak si zratate lahko, pri kolkych zaberoch sa Vam oplati zaplatit si fotografovanie. Samozrejme, ze na pockanie je to dvakrat tak drahsie...uff, odpustite mi ten vyraz, ale su to nenazrane svine na tom nasom ministerstve vnutra....
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Další

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků