Archivy na Slovensku?

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Příspěvekod Zdenek » čtv zář 17, 2009 16:57

Děkuji za drahocenné rady. V létě jsem byl na Slovenku týden u tetičky. Připadal jsem si jako doma ani mě nepřipadlo že jsem v ///cizině/// v podstatě je to skoro stejné jako u nás snad jen na úřadech jsou trošku přísnější v dodržování předpisů,ale co se týče archívů ........... Máme to mnohem jednodušší. :)
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod artepa » pát zář 18, 2009 18:45

Posledních pár měsíců do Bytče jezdívám a vlakem ;-) Pravda, je to trochu z ruky, ale busy jezdí často a zastávka je přímo před nádražím. Z Ostravy do Žiliny rychlíkem a pak busem na autobusové nádraží v Bytči. Aut. nádraží v Žilině je přímo před vlak. hl. nádražím. Jezdí téměř každých 30 min. Nevím jak pro ostatní, ale pro mě jsou autobusové jízdní řády poněkud komplikované ;-) Ze Žiliny doporučiji bus přes Hričov, číslo nástupiště si ale nepamatuju.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod duros » ned zář 20, 2009 5:33

artepa píše:Posledních pár měsíců do Bytče jezdívám a vlakem ;-) Pravda, je to trochu z ruky, ale busy jezdí často a zastávka je přímo před nádražím. Z Ostravy do Žiliny rychlíkem a pak busem na autobusové nádraží v Bytči. Aut. nádraží v Žilině je přímo před vlak. hl. nádražím. Jezdí téměř každých 30 min. Nevím jak pro ostatní, ale pro mě jsou autobusové jízdní řády poněkud komplikované ;-) Ze Žiliny doporučiji bus přes Hričov, číslo nástupiště si ale nepamatuju.


Takze nejazdite do Bytce vlakom, ale v kombinacii, ktoru odporucam aj ja - vlak do ZA, odtial bus;-)
Inak busy jazdia takmer kazdu stvrthodinu z nastupist 14 a 15, obcas aj z nast. 1. Ktory bus z ktoreho nastupista ide Vam ukaze aj vyhladavac - www.cp.sk (zvolte iba autobusy pre vyhladanie spojenia do Bytce).
Pokial ide o komplikovanost trasy - je tam maly rozdiel v dlzke, ktory sa odraza aj v cene - vacsinou je cena 1 euro, tie s dlhsou trasou su 1,20 eura. Ale to Vam vyhladavac spojenia tiez napise;-)
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod bursica.d » ned zář 20, 2009 8:33

Jelikož mne návšěta archívu v Bytči čeká a nemine, mám dotaz - jak je to se zakoupením jízdenek a v jaké měně se platí ? Je to hloupé, ptát se po tolika společných letech na měnu, že ? Je možné koupit si vlakovoujízdenku zpáteční a autobus platit až na místě ?
Durko, hezkou neděli.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod duros » ned zář 20, 2009 9:46

bursica.d píše:Jelikož mne návšěta archívu v Bytči čeká a nemine, mám dotaz - jak je to se zakoupením jízdenek a v jaké měně se platí ? Je to hloupé, ptát se po tolika společných letech na měnu, že ? Je možné koupit si vlakovoujízdenku zpáteční a autobus platit až na místě ?
Durko, hezkou neděli.


Tak udajne sa da kupit spiatocny, dokonca zvyhodneny, je na to vraj zvlast dohoda medzi Ceskymi drahami a Zeleznicnou spolocnostou Slovensko (plati styri dni). V pokladni by ho mali automaticky ponuknut, ale pre istotu to treba v pokladni pripomenut. Tympadom je zeleznicny cest. listok za ceske koruny. Pochopitelne, ze autobus v Ziline sa plati u sofera, v eurach (ako som spominal, stoji bud 1 euro, alebo 1,20). Ale to je jednosmerny. Nikto v autobuse neponukne a myslim ani neexistuje spiatocny, kedze tych autobusovych firiem je viacej.
Tiez zelam prijemnu nedelu;-)
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Vizi » ned zář 20, 2009 11:21

duros píše:Tak udajne sa da kupit spiatocny, dokonca zvyhodneny, je na to vraj zvlast dohoda medzi Ceskymi drahami a Zeleznicnou spolocnostou Slovensko (plati styri dni). V pokladni by ho mali automaticky ponuknut, ale pre istotu to treba v pokladni pripomenut.

Příliš bych se nespoléhal na to, že vám lístek automaticky nabídnou, zkušenosti jsou bohužel opačné (v tom smyslu, že ne všechny pokladny ČD nabízí automaticky nejvýhodnější produkt) :(
Nicméně do Žiliny lze cestovat v rámci tzv. malého pohraničního styku, lze koupit dva dny platící zpáteční jízdenku, pochopitelně za koruny. I pro cestování do vzdálenějších destinací lze využít další slevy.
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Příspěvekod artepa » úte zář 22, 2009 13:36

Když už tu rozebíráme tu dopravu;-) Výhodné ceny jízdného v rámci jsou např. ze stanice Horní Lideč do Púchova apod. Ale jízdenka musí být koupena přímo v té stanici a v den odjezdu. Kupuji si zpáteční a k tomu ještě ta karta u ČD. Ale zjistila jsem, že jízdenka koupená na Slovensku, stejná trasa do Čech, je o několik EUR levnější. Vypadá to, že ŽSR mají lepší ceny.
K busům na SLovensku, nevím, jestli je to pravidlo, ale stává se, že např. při jízdě ze Žiliny do BYtče, bez vydání jízdenky zaplatíte "jen " 0.50 EUR. Teda v případě, že nepřijde revizor. S jízdenkou je to za 1 EUR. Už mi to přijde skoro jako pravidlo, kdo nemá čipovou kartu na bus, tak řidič nevydává automaticky jízdenku ;-( Někdy i zvolí jinou stanici ;-( Kdo to nezná, má jaksi smůlu.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod Zdenek » ned črc 24, 2011 18:27

Prosím o radu slovenské kolegy. Tak jsem se k té Bytči dostal až teď. Jsem objednaný na úterý 26.7. Čekal jsem na to víc jak 3 měsíce. Do Bytče dorazím kolem půl osmé autobusem ze Žiliny. Chci tam být co nejdřív, abych toho stihl co nejvíce. Jedu celkem z daleka, den dovolené, docela dost peněz a bůhví, kdy se tam zase dostanu. Ale v tom mám asi malý problém. Tak brzy ráno asi neseženu ty kolky?
Co slovenské pošty? Otvírají asi kolem osmé, co?

Děkuji za odpověď. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod duros » pon črc 25, 2011 5:31

Zdenek píše:Prosím o radu slovenské kolegy. Tak jsem se k té Bytči dostal až teď. Jsem objednaný na úterý 26.7. Čekal jsem na to víc jak 3 měsíce. Do Bytče dorazím kolem půl osmé autobusem ze Žiliny. Chci tam být co nejdřív, abych toho stihl co nejvíce. Jedu celkem z daleka, den dovolené, docela dost peněz a bůhví, kdy se tam zase dostanu. Ale v tom mám asi malý problém. Tak brzy ráno asi neseženu ty kolky?
Co slovenské pošty? Otvírají asi kolem osmé, co?

Děkuji za odpověď. :wink:


V Ziline na stanici je jedna velka posta, ale ako som zistil, je rozdelena na dve casti: Podavacia (asi pre smrtelnikov) a pre hromadny podaj (asi pre organizacie a firmy). Ta pre hromadny podaj by mala byt otvorena uz od 7.00 hod.
Ak nie, v Bytci to mate skoro po ceste, len z nej odbocite kusticek doprava, zastavite sa na poste a vratite sa spat:
http://maps.google.com/maps/ms?msid=209 ... 8,0.009645
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod stanley4 » pon črc 25, 2011 6:33

Zdenek píše:Co slovenské pošty? Otvírají asi kolem osmé, co?:wink:

Áno, pošta v Bytči začína 8:00 (http://otvaraciehodiny.posta.sk/)
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod Zdenek » pon črc 25, 2011 17:57

Děkuji
V Žilině se tam kouknu, a kdyby to nevyšlo, tak to nechám na Bytču. 10 min mě nezabije. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Archivy na Slovensku?

Příspěvekod Zdenek » pát úno 01, 2013 21:08

Využiji toto téma ať neotvírám zbytečně nové a zeptám se znalců Slovenského prostředí.
Potřebuji nahlédnout do matrik: Nižné Ladičkovce a Ĺubiša, okr. Humenné

Nevíte jaká je to farnost a v kterém archivu matriky hledat?

Dotaz, zda se dají někde prohlížet matriky on line je asi hloupý, co?


Děkuji předem za odpověď.
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Archivy na Slovensku?

Příspěvekod duros » pát úno 01, 2013 21:42

RK farnost Lubisa - tam patrili aj Nizne Ladickovce, z rokov 1786-1895
https://familysearch.org/search/image/i ... %3D1554443
GK farnost Sopkovce - tam patrili Nizne Ladickovce, r. 1820-1949
https://familysearch.org/search/image/i ... %3D1554443
GK farnost Maškovce . tam patri Lubisa, R 1770-1902, S 1771-1898, Z 1777-1895
https://familysearch.org/search/image/i ... %3D1554443
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Archivy na Slovensku?

Příspěvekod Zdenek » pát úno 01, 2013 21:57

Moc děkuji. To mám ale štěstí. :D
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Archivy na Slovensku?

Příspěvekod Daniela » ned úno 03, 2013 22:39

Snad budu mit take stesti....potrebovala bych nahlednout do matrik v Ruzomberku a to v obdobi 1890 az 1910, jak narozeni tak oddavky. Muze nekdo poradit?
Diky predem a preji krasny slunny den
Daniela
Daniela
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob srp 15, 2009 21:47
Bydliště: British Columbia

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků