MZA - digitalizace

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

MZA - digitalizace

Příspěvekod Arin-Gark » úte led 20, 2009 20:49

Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nevíte kdy má MZA v Brně konečně spustit digitalizované matriky? Před Vánocema jsem někde slyšel zvěsti, že by to snad mělo být už teď v lednu, ale vidím že už je 20. a pořád se jaksi nic neděje...
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Re: MZA - digitalizace

Příspěvekod Claricia » sob led 31, 2009 9:45

Arin-Gark píše:Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nevíte kdy má MZA v Brně konečně spustit digitalizované matriky? Před Vánocema jsem někde slyšel zvěsti, že by to snad mělo být už teď v lednu, ale vidím že už je 20. a pořád se jaksi nic neděje...


Jak psali včera na stránkách, digitalizace bude spuštěna asi za týden, protože mají problémy s chodem databáze. Takže se snad konečně dočkáme.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Příspěvekod Arin-Gark » sob led 31, 2009 20:23

Už aby to bylo. Sice by tam prý pro začátek mělo být jenom Vyškovsko a Znojemsko, ale aspoň něco.
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod tdvor » sob úno 07, 2009 13:26

tdvor
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř srp 02, 2006 20:51
Bydliště: Strážiště

Příspěvekod Kovarl » sob úno 07, 2009 14:07

Už jsem tam dokonce něco našel, a to z Jihlavska.
Bohužel přehlednost, ovládání a technická kvalita převedených mikrofilmů se mi zdají horší než v Třeboni, škoda, že se tam neinspirovali... :(
Uživatelský avatar
Kovarl
 
Příspěvky: 68
Registrován: pon črc 31, 2006 11:57
Bydliště: Praha 11

Příspěvekod jtks » pon úno 09, 2009 22:24

Super.
Kvalitu si netroufám posoudit, protože jsem zatím jiné digitalizované matriky neviděla.

Bylo by fajn, kdyby podobnou aktivitu vyvinuly i ostatní archivy. To by se to bádalo!!!
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod Jakez » úte úno 10, 2009 11:47

jtks píše:Super.
Kvalitu si netroufám posoudit, protože jsem zatím jiné digitalizované matriky neviděla.

Bylo by fajn, kdyby podobnou aktivitu vyvinuly i ostatní archivy. To by se to bádalo!!!

Porovnat je možno se SOA Třeboň. Kvalita bych řekl vyšší, větší okno pro čtení a i ovládání je lepší.
Ale MZA na ovládání snad ještě zapracuje. Kvalita už asi zůstane, protože jinak by to museli přefotit.
Jakez
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát lis 17, 2006 1:19
Bydliště: bytem Třebíč, srdcem Cidlina
Oblast pátrání: Cidlina, Martínkov, Čáslavice.

Příspěvekod Vizi » úte úno 10, 2009 14:09

Pokud jde o vzhled, ovládání a vše kolem, tak i třeboňští to ladili nějaký čas, takže věřím že MZA to taky vyšperkuje, i když už teď má některé pomocné funkce lepší než Třeboň.

Co mi ale vadí a s čím asi nepůjde nic dělat je vlastní aplikace, která pracuje pouze s šesti obrázky v maximálním rozlišení narozdíl od Zoomify použité (nejen) v Třeboni. V praxi to znamená, že každá stránka má 2 MB a ty se musí natáhnout, jinak se nic nezobrazí, takže pokud nemáte připojení stabilně 1 Mbps a víc, moc toho neprobádáte.
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Příspěvekod carlos » úte úno 10, 2009 21:43

Kovarl píše:Už jsem tam dokonce něco našel, a to z Jihlavska.
Bohužel přehlednost, ovládání a technická kvalita převedených mikrofilmů se mi zdají horší než v Třeboni, škoda, že se tam neinspirovali... :(


Asi chtějí registraci,co? Nejlepší je to číslo OP.....
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Současný stav digitalizace

Příspěvekod malcor » čtv říj 14, 2010 7:29

Ptal jsem se na stav digitalizace matrik a dostal jsem následující odpověď:

Konkrétní pořadí zveřejňování matrik dle okresů je následující:

Vyškov (hotovo)
Brno-venkov (hotovo)
Břeclav (hotovo)
Blansko (hotovo)
Znojmo (téměř hotovo)
Žďár nad Sázavou (hotovo)
Hodonín (zveřejňujeme)
Kroměříž
Jihlava
Zlín
Třebíč
Uherské Hradiště
Prostějov
Brno-město

Pořadí okresů bylo stanoveno na základě počtu badatelských výpůjček za roky 2007 a 2008 (2009 jsme spouštěli projekt digitalizace matrik) - nejžádanější okresy se tak dostanou na web nejdříve. Hotová je cca polovina matrik, dokončení předpokládáme přibližně koncem roku 2011, začátkem roku 2012. Mimo to jsou nahodile zdigitalizované jednotliviny i z jiných okresů, jedná se o záložní kopie pro restaurátorskou dílnu, výstavy apod., a než abychom měli matriky schované na disku a čekali až na ně přijde řada, rozhodli jsem se je zveřejnit, třeba i takto nahodile, mimo pořadí někomu pomohou.


Tak snad se na mě nebudou zlobit, že to sem píšu, ale teoreticky jim to ušetří případné dotazy jiných zvědavců :)
malcor
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát srp 20, 2010 7:00
Bydliště: Brno

Nové matriky

Příspěvekod mouřenin » čtv říj 14, 2010 13:12

mouřenin
 
Příspěvky: 36
Registrován: stř dub 07, 2010 18:35

MZA BRNO

Příspěvekod Tichi » úte říj 26, 2010 8:18

Báječná zpráva,že snad už se dočkám matrik z Jihlavy.Už jsem tam posílala několik dotazů a pořád dokola : čekat,čekat...
Někdy mám strach, že se snad toho ani nedožiju. :lol:

Úplně úžasný je archív Třeboně,kde jsem se dostala do 17. století - konkrétně poslední prapra narozen okolo 1600 - Lodhéřov a Radouň.
A dobré je také skenování školních i obecních kronik.Což Brno nedělá.

takže snad začátkem příštího roku se konečně dočkám...???? :D
zdravím všechny badatele
tichi
Tichi
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte dub 07, 2009 7:13
Bydliště: Jihlava


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků