Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod zburget » stř led 04, 2023 1:16

V Zámrsku mají novou aplikaci na prohlížení archiválií, ale protože je to apolikace zbrusu nová, je plná různých chyb a nedokonalostí a chybí v ní vychytávky, na které jsme odjinud zvyklí.

Pište sem prosím vše, na so přijdete, že tam funguje špatně a vše, co vám v aplikaci chybí. Budu vaše hlášení a podněty sbírat a posílat je do Zámrsku, případně je nasměruju sem do fóra, aby se mohli podívat, co nám chybí, co bychom rádi nějak jinak apod.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod greghouse » stř led 04, 2023 1:33

Za mě tedy jak již bylo zmíněno:
  • Odkazy na konkrétní snímky
  • Možnost ukotvit pohled - není nic, co by mě frustrovalo více, než muset 450x přibližovat na začátek stránky, neboť se při otočení na další snímek pohled komplet zresetuje, čili zde lze najít více vzorů:
    - současná aplikace MZA umožňuje zachovat přiblížení a pozici mezi snímky
    - Třeboňská aplikace umožňuje pevně si zvolit přiblížení a pozici, do které se to vrací při přechodu na další snímek (tohle preferuju já)
    a buďme k sobě upřímní, i Zámrsk má snímky renderované přes Seadragon stejně jako aktuální MZA aplikace, takže minimálně to, co funguje tam, může fungovat i v Zámrsku
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod pavel.m » stř led 04, 2023 9:13

No chybí mi tam i ta možnost úpravy jasu a kontrastu. U mza matrik co jsou ze starých skenů je to někdy potřeba, jinak v tom nejde číst. Navíc to umí vytáhnout i dost zašlý inkoust.

Jinak ty odkazy jim psalo dost lidí, tak uvidíme jestli si to vemou k srdci.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » pát led 06, 2023 18:43

Přepisuju sem z jiné diskuze zde na fóru:

Při zmenšení okna prohlížeče se v určitém okamžiku zmizí prohlížeč snímků a přes celé okno prohlížeče se roztáhne levé menu (pokud je levé menu zobrazené). Pokud levé menu zobrazené není, roztáhne se tam pravá část okna - informace o archiválii. Ty nejdřív skočí dolů a pak přes celé okno. No a když nejsou zobrazeny ani pravé informace o archiválii, tak prostě prohlížeč obrázků zmizí "jen tak". Problémem je, že po opětovném zvětšení okna prohlížeče (a zobrazení prohlížeče skenů) přeskočí zobrazení zpět na první snímek archiválie.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod pavel.m » pát led 06, 2023 19:00

No hlavně ať si tam dají bootstrap na to menu. Přijde mi to jak kdyby to programoval někdo před 10 lety. :D

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » sob led 07, 2023 13:22

pavel.m píše:No hlavně ať si tam dají bootstrap na to menu. Přijde mi to jak kdyby to programoval někdo před 10 lety. :D
Teď jsem to trochu analyzoval a bootstrap nepomůže. On totiž při určitém změnšení okna zmizí ten prohlížeč skenů. I když jsou oba boční bloky skryté, při zmenšení okna ten prohlížeč zmizí taky :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod zburget » sob led 07, 2023 13:24

Odštípnul jsem tady kousek jiné diskuze a vyrobil z toho hlášení chyb v Zámrsku - prosím pište teď všechno o chybách a nedostatcích v Zámrsku pouze sem.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod pavel.m » sob led 07, 2023 14:01

zburget píše:
pavel.m píše:No hlavně ať si tam dají bootstrap na to menu. Přijde mi to jak kdyby to programoval někdo před 10 lety. :D
Teď jsem to trochu analyzoval a bootstrap nepomůže. On totiž při určitém změnšení okna zmizí ten prohlížeč skenů. I když jsou oba boční bloky skryté, při zmenšení okna ten prohlížeč zmizí taky :-(


Tak to moc nevím nad čím přemýšleli. Hlavně v opeře jak chytnu záložku a vytáhnu ji z prohlížeče dám vedle na monitor, tak se to zresetuje na první sken. Pokud přesouvám celý prohlížeč, tak je to ok. Ale většinou si člověk chce přesunout to okno z aktuálně otevřených záložek
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod pavel.m » sob led 07, 2023 14:05

Po vyhledávání matrik viz https://ibb.co/Sy974fq nevidí člověk časový rozsah a musí si ho navolit, jinak vlastně neví kterou matriku potřebuje.

Stejně tak když prohlížím matriku a chci třeba přejít na jinou, tak v menu prostě nevím, kam mám kliknout. Nejde vidět rozsah a u většiny ani celý název. Viz https://ibb.co/qF6ydsY

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod mix59 » úte led 17, 2023 15:13

Nevím, zda to dělá jenom mně, ale pokud si tam otevřu (přes rozšířené filtry, kde si mohu vybrat i období) nabídnutou matriku, tak v levém sloupci se strašně dlouho načítá ten seznam farností, který ovšem v danou chvíli už vůbec nepotřebuju... Navíc to defaultně zabírá 1/3 obrazovky na šířku. Ano, mohu si prostřední okno se skenem posunout vlevo, případně si ho rovnou maximalizovat. Nic proti tomu seznamu, ale ten bych raději viděl hned v tom úvodním vyhledávacím okně (jako součást rozšířeného filtrování) a do zobrazování skenů bych ho vůbec netahal...

Druhá věc je, že vlastní skeny se načítají poměrně dlouho - rozhodně déle než z aplikace od chipsyho. Někdy tam vydrží černé okno i přes 10-15 vteřin než se to vůbec začne načítat... Připojení mám přitom rychlé, děje se to i v poslední verzi Firefoxu. Pro co to mají v Zámrsku optimalizované, nevím. S jinými kraji a jejich aplikacemi problém nemám.

Ta již zmíněná nemožnost nastavit si tam umístění/velikost snímku i pro zobrazení těch dalších ve stejné matrice je opravdu frustrující.

Přivítal bych také (ale to není chybou této aplikace), kdyby v Zámrsku či Hradci Králové někdy zaktualizovali seznam nedigitalizovaných matrik resp. těch, co jsou na úřadech. Poslední verze je tam z roku 2017 a nejsou v ní zdaleka všechny okresy. Od té doby již nějaké matriky určitě digitalizovány byly.

Ale abych jen nehaněl, tak chválím tu možnost stažení jednotlivého snímku a možnost stažení (doufejme, že trvale ponechanou) i celé matriky. Ale tyhle funkcionality jsem zatím netestoval.
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod pavel.m » úte led 17, 2023 17:02

To načítání je stejné i na nejnovější verzi opery a internet mám taky dostatečně rychlý. Ty dlouhé prodlevy jsou hlavní důvod proč jsem to vzdal a vrátil se k chipsimu

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod pavel.m » pát led 20, 2023 14:58

Není to přímo chyba, ale upozornění. Staré odkazy z PDF na stažení matrik již nefungují. Jediná možnost na stažení je tedy stáhnout z ARonu.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod mix59 » úte led 24, 2023 20:09

Zjistil jsem další věc, která mi v té nové aplikaci docela chybí - možnost otevřít si resp. posunout se na nějakou stránku v matrice zadáním jejího pořadového čísla. Většina krajů to myslím má, ať už přes roletkové menu nebo vepsáním do příkazového řádku. Tady se mohu maximálně posunovat v tom levém náhledovém pásu, ale to není ono...
Používám to, když něco dohledávám pomocí čísla stránky z indexové matriky, které se pochopitelně nekryje s pořadovým číslem stránky naskenované. Po prvním nástřelu už obvykle stačí vstoupit o X stránek dál či zpět a pak už se většinou +- trefím.
Nebo tam takováto možnost je a jen ji nevidím ?
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod abulin » úte led 24, 2023 20:16

Jako problém (nezájem za strany SOA ?) vidím nemožnost psát připomínky přímo vývojářům SW. Tak to měl/má SOA Praha či Třeboň a funguje to - na relevantní připomínky reagují.
abulin
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte pro 31, 2013 2:23

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod mix59 » úte led 24, 2023 20:36

Ani jsem raději nezmiňoval přidružené slovníky, navazující fórum a rychle postupující indexaci v Třeboni. Holt jsme tak obrovská a bohatá země, že se u nás dává přednost vyvíjet pro každý kraj vlastní aplikaci. Že jsme radši nezůstali úpět pod Rakousko-Uherskem, měli bychom matrikulu a byl by pokoj :D... No nic, konec nadsázky a legrace.

Mám ještě jednu připomínku - ta levá obrazovka se seznamem matrik dané farnosti možná tak úplně od věci není (dá se skrýt, takže pak nepřekáží). Ale - jak zde již někdo zmínil - pokud je tam delší text, tak se nedá zjistit období dané matriky atd., takže je to pak metoda pokus-omyl. A přitom by myslím stačilo docela málo - jsou to všechno vlastně hypertextové odkazy, a u nich se dalo nastavit v HTML už v devadesátých letech, aby se při najetí myší na odkaz jeho obsah zobrazil v okénku nad ním. Říkalo se tomu tuším popisek. To by obrovsky pomohlo !

Otázka ovšem je, jak moc je v Zámrsku zájem to dál vylepšovat. Ta zpětná vazba tady opravdu chybí...
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Další

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků