Prosim pomoc - Seminární práce

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Prosim pomoc - Seminární práce

Příspěvekod Stepulka12 » úte led 03, 2023 10:41

Zdravím všechny badatele.
Píši seminární práci na srovnání portálů s digitalizovanými matrikami.
A chtěla bych se vás zeptat, co vám na kterém webu digitálních archivů vyhovuje a co naopak ne.
Čili, ve které badatelně se vám pátrá nejlépe, která je pro vás uživatelsky přívětivější než jiná?

Děkuju ☺️
Stepulka12
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte led 03, 2023 10:39

Re: Prosim pomoc - Seminární práce

Příspěvekod zburget » úte led 03, 2023 14:58

Já se bojím, že na tuhle celkem jednoduchou otázku nebude jednoduchá a už vůbec ne jednoznačná odpověď.
Půjde hlavně o zvyk, s čím kdo pracuje nejčastěj. Já se dřív pohyboval v MZA, jejich stará aplikace byla super. Pak ji zrušili (byla založená na ukončené technologii Adobe Flash) a nasadili novou. Ze začátku to byl trochu horor (spousta chyb, neskutečná pomalost, špatně vymyšlená grafika - zbytečně velká plocha monitoru byla zaskládaná zbytečnými prvky), ale po různých urgencích a posílání nápadů na zlepšení se to nakonec celkem vyladilo a mně osobně to teď vyhovuje skoro ideálně. Ale najde se tady určitě víc lidí, kterým to bude připadat z arůzných důvodů dost naprd.
Teď se pohybuju v ZAO (= stejný systém, jako Litoměřice) a ten se mi tedy nelíbí. Nejde si reálně otevřít a pracovat s více archiváliemi současně (jedině tak, že je každá z nich otevřená v jiném browseru), po chvíli nečinnosti v aplikaci "něco" vyexpiruje a třeba takové vyhledávání čehokoli musím udělat znovu úplně od začátku…
Plzeň, Prahu (ani SOA, ani AHMP) ani Třeboň neznám.
Zámrsk je teď fungl nový, takže zkušenosti zatím nejsou žádné. Ale - je otýzka, nakoli má vaše práce nějaký hlubší smysl, když to vypadá, že v nějaké snad rozumně brzké budoucnosti schyluje ke sjednocení všech (a nebo minimálně několika) archívních webů - viz můj příspěvek zde: viewtopic.php?f=7&t=44886&p=271483#p271483
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Prosim pomoc - Seminární práce

Příspěvekod pavel.m » úte led 03, 2023 15:33

Já to vemu ze čtyř archivů kde jsem hledal.

MZA:
+Intuitivní rozhraní, solidní hledání, integrovaná možnost úpravy snímku přes kontrast a jas. Relativně rychle odpovídají a řeší problémy, nemají problém přeskenovat špatně čitelnou matriku (cca do měsíce). Digitalizovány sčítací operáty, indikační skici
-Extrémní nevýhoda je pro mě nemožnost stahovat v originální kvalitě

ZAO:
+Digitalizováno mnoho věcí, hodně starých fotek, sčítací operáty
-Je sice použitelný, ale hodně lidem se tam špatně hledá a musí se s tím sžít. Ten největší problém vidím, že nejde otevřít více matrik zároveň.

Zámrsk:
Ten systém stahováni co byl do teď byl divný, ale v PDF se hledalo poměrně jednoduše.
Nový systém:
+možnost stahovat, jednoduché hledání přes filtry a původce.
- je poslední dobou hodně zasekaný, asi nestíhá kapacita. Nejde přímý odkaz na sken- to je asi za mě nejkritičtější.

Třeboň
Zde jsem hledal nejmíň, ale jeden plus mám. Tím plusem je možnost indexace od přihlášených uživatelů a následné hledání.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1514
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Prosim pomoc - Seminární práce

Příspěvekod Boza » úte led 03, 2023 18:10

Souhlasím s panem Burgetem, že každému vyhovuje něco jiného a v jiném archivu se cítí "ztracen", a snad každý portál má svoje "chybky". Nevím, zda se chcete soustředit v práci jen na portály v dnešní ČR, hodně se používá také MatriculaOnline - neocenitelné pro Vídeň a Rakousko obecně. Někdo má zase v oblibě digitizáty na FamilySearch.

Zkusil bych ze své amatérské zkušenosti (všechny běžné portály v ČR, pár zahraničních) vypíchnout několik věcí, které by takový portál měl splňovat:

1) srozumitelné názvosloví a navigace mezi archiváliemi
2) srozumitelné vyhledávání (s uchováním nastavení případné filtrace) - lokality, farnosti...
3) možnost práce v několika nezávislých oknech prohlížeče, včetně zachování nastavení zobrazení (pozice, zoom)
4) možnost stažení originálního digitizátu
5) rozumná adresace (tj. URL, kterou můžete někam vložit, ideálně se nemění často a umožňuje zpětnou identifikaci signatury a snímku)

Bonusy, které jsou už asi dost extra, ale ušetřily mi mraky práce:
6) přidávání veřejných poznámek; v SoA Praha i v Třeboni je to jedna z prvních věcí, které se vyplatí zkontrolovat
7) indexace přímo v portálu

Jako zcela extra věc bych zmínil dramatické (v prosté použitelnosti) rozdíly mezi portály, pokud na ně přistupujete z tabletu nebo mobilu. Samozřejmě, nikdo příčetný takto nebude procházet matriky :D . Ale občas se to hodí, pokud máte chuť pomoct v sekci Čtení starých materiálů a nejste zrovna u PC s obřím monitorem. V takovém případě jsou některé portály ještě použitelné, jiné vůbec :)
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1950
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků