Indexování na Familysearch

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Indexování na Familysearch

Příspěvekod pavel.m » stř lis 16, 2022 17:03

Dobrý den,

někteří z vás o tom asi ví, ale kdo ne, tak na Familysearch se postupně objevuje indexování v Češtině.
Konkrétně jde o matriky archivu Litoměřice (Dle rozsahu, velká část archivu)
A dále matriky archivu Třeboň (aktuálně 1884-1935, pravděpodobně jenom matriky oddací prozatím)
Nevím zda přibydou matriky i jiných archivů, ale většina z nich s FS nespolupracuje, takže spíš moc ne.

Zapojit se může každý, kdo má účet. Jelikož je to v Češtině a závislé na dobrovolnících, tak to přibývá poměrně pomalu, zejména co se Litoměřic týče (jsou tam velmi špatně čitelné matriky ze 17. století)
Moje postřehy, respektive co mi tam vadí.
-Nejde vybrat konkrétní kniha, ke které index chcete vytvořit- dejme tomu, dělají to primárně lidi, kteří to využívat nebudou
-Co je velký problém je, že vám to nedává stránky k indexování postupně, ale různě to skáče a někdy i do jiných oblastí, kde se mění písmo i jména. (Velmi výrazné skoky jsou u matrik Litoměric, tam to umí házet i o 200 let, mezi latinou a Němčinou. U Třeboně to sice nedává stránky za sebou, ale drží to alespoň matriční knihu, takže příjmení se víceméně opakují). Tato věc dokáže velmi znepříjemnit život i lidem, co ta příjmení Česky znají, nedovedu si představit, co tam někdy musí psát lidi, co Česky nemluví. Nevím zda kontrolu dělají jenom Česky mluvící lidé, ale iluze si nedělám.

To jenom tak, že kdyby si někdo našel trochu volného času a chtěl pomoci, tak může. Já osobně tam jednou za čas pár záznamů vyplním, ale z výše psaných věcí to umí fakt odradit. Navíc je tam přesně dané co máte zapisovat, ale některé důležité věci, jako zda byl vdovec, vdova, kdo byl minulý partner se tam vůbec neřeší.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Indexování na Familysearch

Příspěvekod Zora » stř lis 16, 2022 17:27

Indexovat se přece dá i přímo v matrikách, zveřejněných archivem Třeboň.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Indexování na Familysearch

Příspěvekod pavel.m » stř lis 16, 2022 17:35

Ano, zaslechl jsem to. Třeba si to pak nějak předávají, proto tam z Třeboně není vše. Já do toho nevidim, jenom dávám info. Mě to extra nezajímá, jelikož já hledám pouze v MZA a Zámrsk.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Indexování na Familysearch

Příspěvekod zeter » ned zář 10, 2023 9:32

Jenom bych upozornil, že poslední dobou indexovaných matričních záznamů z českých zemí docela přibývá - a hodně z Opavy... netuším, jestli to dělají dobrovolníci nebo je to nějak koordinované s archivem, ale začíná to být znát, v poslední aktualizaci přibylo přes 400 000 [sic!] indexovaných záznamů. Už se mi tam dokonce podařilo dohledat pár "pohřešovaných", které bych asi jinak neměl šanci najít.
Takže doporučuji pozornosti, vyplatí se sledovat a občas tu kolekci "Czech Republic, Church Books, 1552-1981" prohledat.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Indexování na Familysearch

Příspěvekod zburget » ned zář 10, 2023 10:37

S opavským archívem to koordinované nebude. Když jsem jim nabízel moje indexy, tak o ně projevili zájem, ale v jejich současném systému je nemají jak vypublikovat. Tak se čeká na novou verzi systému. Kdyby měli povědomost o indexech od mormonů, předpokládám, že by mi to řekli.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexování na Familysearch

Příspěvekod pavel.m » pát zář 15, 2023 13:59

U těch mormonů je problém, že se to indexuje náhodně, jak to oni dají a nejde vybrat danou matriku, kterou chci zindexovat.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Indexování na Familysearch

Příspěvekod zburget » pát zář 15, 2023 15:00

pavel.m píše:U těch mormonů je problém, že se to indexuje náhodně, jak to oni dají a nejde vybrat danou matriku, kterou chci zindexovat.
Takže to indexuje kdo má ruce, klávesnici a snad trochu vidí? Jako že mi to pak k indexaci hodí třeba maďarskou matriku? No to musejí ty indexy vypadat…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Indexování na Familysearch

Příspěvekod pavel.m » pát zář 15, 2023 15:19

Jde vybrat jazyk a pak archiv. Ale opisují to tam totální kopyta. Ale pak běží druhá vlna, to je kontrola a tu by měli provádět jenom lidi, co mluví daným jazykem a mají odindexováno dost záznamu. Já mam asi 1000 záznamů (folií) a kontrolu pořád nemám, ale dává mi to záznamy už, co lidi neumí přečíst. Pro představu co tam někdo vyplnil: https://2i.cz/i/O1LI8
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Indexování na Familysearch

Příspěvekod pavel.m » pát zář 15, 2023 15:20

Ale nejhorší na tom je, že to ani nedává stejnou matriku po sobě, ale dá to klidně další folio o 50 stran dál, nebo dokonce z jiné matriky. To si tak děláte svatby 1890 a do toho přijde folio narození 1660 uplně z jiné oblasti. :D
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Indexování na Familysearch

Příspěvekod Sil » pát zář 15, 2023 16:26

Ty chyby tam jsou často no, já tam našel v indexu Amelia Bettreca - přitom v textu Aurelia Bittner. Na druhou stranu aspoň tam mají možnost to opravit (což je zase dvojí, mě který jsem tam nikdy nic nepřidal tak mi věří že správně opravím něčí záznam...). Zaujalo mě ale že při té opravě po mě nutně chtěli vybrat oblast kde je dané slovo.
Sil
 
Příspěvky: 271
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Indexování na Familysearch

Příspěvekod pavel.m » pát zář 15, 2023 16:59

Sil píše:Ty chyby tam jsou často no, já tam našel v indexu Amelia Bettreca - přitom v textu Aurelia Bittner. Na druhou stranu aspoň tam mají možnost to opravit (což je zase dvojí, mě který jsem tam nikdy nic nepřidal tak mi věří že správně opravím něčí záznam...). Zaujalo mě ale že při té opravě po mě nutně chtěli vybrat oblast kde je dané slovo.


Možná to pak ještě skočí na nějakou korekci. To je otázka, já tam indexuju někdy, když si chci oddechnout. Většinou dělám tu Třeboň
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Indexování na Familysearch

Příspěvekod pavel.m » pát zář 15, 2023 17:04

Koukal jsem na ty záznamy z Opavy a to je teda extrémní bída, to je jak nějakým automatem. Místo Petronella je Tefronella. To snad ani nemuze existovat to jmeno
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Indexování na Familysearch

Příspěvekod honyk » sob pro 02, 2023 22:58

Objevují se tam už i matriky z Východních Čech. Velký počet záznamů má časové razítko 26. října 2023. Ale tento týden zaznamenávám nové přírůstky.

Některé záznamy byly přepsané chybně (překlepy, prohození písmen). Zkusil jsem to opravit, ale tím se mi ty záznamy kompletně znepřístupnily. Řeším přes různé kanály (FS diskuze, SOA), jak to vrátit.

Tak jak to chápu, po prvotní indexaci následuje review zkušenějšími dobrovolníky. Až pak dochází s požehnáním původce sbírky (SAO Třeboň) ke zveřejnění. Ale když pak někdo ten záznam následně upraví, možná následuje nějaké další schvalovací kolečko, kdy je mezitím ten záznam nedostupný.

Trochu mě to znepřístupnění zaskočilo a tak jsem si s těmi korekcemi dal zatím pohov.
honyk
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř dub 04, 2018 19:26
Oblast pátrání: Podorlicko

Re: Indexování na Familysearch

Příspěvekod pavel.m » ned pro 03, 2023 7:08

Já už mám odindexovano dost, když udělám změnu, při objevení chyby už se to nikde neschvaluje, ukáže se to hned.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Indexování na Familysearch

Příspěvekod honyk » ned pro 03, 2023 12:26

Ta Vaše zkušenost je zajímavá. Zvláštní.
Jeden z mále záznamů, který jsem měl uložený původní link: https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:6PWW-NKWH
Po změně indexovaných dat mi to hlásí "We're unable to show this record to you."
honyk
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř dub 04, 2018 19:26
Oblast pátrání: Podorlicko

Další

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 15 návštevníků