otevírací doba v archivech

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

otevírací doba v archivech

Příspěvekod koldez » úte črc 26, 2022 14:31

Vícekrát jsem se již v archivech zlobil nad tím, že badatelna je přístupná v pondělí a středu.
Někdy potřebuji víc než jeden den na hledání, zvláště když archiv šetří mé síly a oči a dovolí mi
prohlédnout jen šest kartonových krabic za den.
Přeji si, aby byly archivy přístupné dva po sobě jdoucí dny. Čekat do středy znamená nejen ztrátu času,
ale i peněz za ubytování a dražší stravu. Minule v Jičíně jsem vydržel tři dny, tento měsíc jsem z Liberce
odjel v pondělí i když jsem nedokončil práci.
Pokud zde najde žádost podporu, navrhuji abychom zaslali archivům požadavek na změnu jménem
komunity, která se zde sdružuje.
Nevidím důvod proč setrvává současný stav. Okopírovali to z provozu obecních úřadů?
Děkuji za vaše názory.
Vladimír Klen
koldez
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř led 24, 2007 18:39
Bydliště: Šumperk
Oblast pátrání: Pecka a okolí

Re: otevírací doba v archivech

Příspěvekod Zora » úte črc 26, 2022 15:08

Možná by bylo vhodné, abyste vložil písemné zdůvodnění úředních dnů, která jste v archivech dostal.
Určitě jste s nimi již jednal.

Poté doporučuji, abyste si sepsal text v podobě nějaké všeobecné žádosti, a požádal členy o podporu, třeba v podobě SZ - soukromých zpráv.

Nějak mě nenapadá, jakou máte představu, že by mělo fórum zafungovat. Počet členů je jedna věc, počet aktivních členů věc zcela odlišná, a kdo má jaký názor na úřední hodiny archivů, to prostě zjistit nelze.
Nelze napsat jakýkoliv požadavek jménem komunity, aniž bychom znali většinový názor této komunity...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: otevírací doba v archivech

Příspěvekod koldez » úte črc 26, 2022 19:43

Dobrý večer paní Zoro,
písemné zdůvodnění úředních dnů jsem nedostal, protože jsem o ně nežádal. Nevěnoval
jsem této myšlence tolik času, abych vyjednával s řediteli archivů.
Text obecné žádosti by ve stručnosti mohl vypadat takto :
Vážený pane řediteli,
obracím se na Vás jako soukromá osoba, navštěvující příležitostně badatelnu. Touto činností se
zabývám posledních 17 let, ale teď jsem dospěl k rozhodnutí podat Vám žádost o zlepšení služby
archivu svým návštěvníkům. Spočívá v úpravě návštěvních dnů v badatelně pro veřejnost.
Navrhuji, aby to byly dva po sobě jdoucí dny. Důvod je ryze praktický. Při limitu 6 signatur na den
se stává, že badatel není během jednoho dne s prací hotov a pak by bylo nanejvýš přívětivé,
aby mohl pokračovat příští den. Při současném stavu je pokračování možné až ve středu, což znamená
časovou ztrátu a navíc zvýšenou útratu za ubytování a hospodskou stravu.
Prosím abyste zvážil změnu a přispěl ke spokojenosti badatelů.
Děkuji za Vaši odpověď ... atd.
Nemám žádnou představu jak naše forum zafunguje. Možná na můj příspěvek nebude nijak reagovat,
protože je nezajímavý. Když mě nepodpoří, rád bych polal žádost jen za sebe, ale budu váhat, protože
mi to bude připadat, že jednám proti zájmu ostatních a to rozhodně nechci. V opačném případě mohu
v žádosti uvést počet podporujících badatelů.
Souhlasím s Vámi, že se nemohu veřejně vyjadřovat jménem naší komunity.
Pozdravuji Vás i všechny další čtenáře.
VK
koldez
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř led 24, 2007 18:39
Bydliště: Šumperk
Oblast pátrání: Pecka a okolí

Re: otevírací doba v archivech

Příspěvekod zburget » úte črc 26, 2022 20:54

Tak - logiku takový požadavek má. Ale neznáme logiku archívu, proč je aktuální stav takový, jaký je.
Co se mě týče, tak je mi to asi jedno, protože pravděpodobnost, že budu muset navštívit nějaký vzdálený archív je momentálně prakticky nulová. Pokud bych takovou potřebu měl, asi by mi bylo taky příjemnější, kdybych mohl pracovat dva dny po sobě.
S textem vaší žádosti bych souhlasil, jen bych vynechal slovíčko "hospodskou".

Nicméně - ale bych já osobně nejdřív zkusil do archívu napsat e-mail s takovýmhle zvdořilým dotazem. Já mám zkušenost takovou, že z archívu většinou na jakýkoli dotaz přijde poměrně přátelská a přívětivá odpověď. A to i v případě, kdy mě takto slušně pošlou do háje. Ale při tom většinou celkem jasně vysvětlí, proč mě na ona místa posílají a nemůžou mi proto vyjít vstříc.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: otevírací doba v archivech

Příspěvekod Zora » úte črc 26, 2022 21:25

I já bych napsala nejprve osobní dotaz, naivně jsem se domnívala, že jste o tom s někým už jednal.

Marně přemýšlím, jaký mám názor na současné úřední hodiny - dny. Asi je mně to jedno.
Ono mně to totiž nijak neomezuje.
Což neznamená, že pro někoho, kdo chodí do zaměstnání, je to třeba zbytečná ztráta času...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: otevírací doba v archivech

Příspěvekod J.i.Š.i. » úte črc 26, 2022 23:41

koldez píše:Nevidím důvod proč setrvává současný stav. Okopírovali to z provozu obecních úřadů?


Naopak, obecní úřady to mnohdy okopírovaly od státní správy (ale nemusí, mohou si zvolit jiné dny a hodiny).
Státní správa včetně archivů je v prvé řádě vázána tímhle: https://kormoran.odok.cz/usneseni/usnes ... B6006CD030 . Ano, tohle stále platí.
Budete tedy muset adresovat své žádosti "vejš".
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2335
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: otevírací doba v archivech

Příspěvekod koldez » stř črc 27, 2022 18:05

zburget píše:S textem vaší žádosti bych souhlasil, jen bych vynechal slovíčko "hospodskou".


Vážený kolego,
děkuji za Váš komentář. Můj text určitě nebyl definitivní. Žádné nevhodné slovo bych nechtěl použít.
Pozdravuje VK
koldez
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř led 24, 2007 18:39
Bydliště: Šumperk
Oblast pátrání: Pecka a okolí

Re: otevírací doba v archivech

Příspěvekod koldez » stř črc 27, 2022 18:30

Zora píše:I já bych napsala nejprve osobní dotaz, naivně jsem se domnívala, že jste o tom s někým už jednal.
Z

Vážená paní Zoro,
myslím, že Vaše domněnka nebyla naivní. Prostě máte na možný postup jiný názor než já.
Neuvažoval jsem o svém dopise do archivu, protože si představuji, že s návrhem jednotlivce
by byl ředitel rychle hotov. Dověděl bych se, že to nejde, eventuálně že to nejde z nějakého
důvodu.
Mým cílem je provést změnu i když je v cestě třeba překážka. Ta se má odstranit.
Proto jsem přikládal větší váhu dopisu, podpořenému ještě dalšími hlasy. Ty jsem nedostal.
Kdybych psal jen za sebe, asi bych mohl oslovit jen ředitele archivů, kam jsem jezdil.
Uvažoval jsem ale o změně celostátní.
Tolik na vysvětlení mého postupu.
Dobrou noc Vám přeje
Vladimír Klen
koldez
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř led 24, 2007 18:39
Bydliště: Šumperk
Oblast pátrání: Pecka a okolí

Re: otevírací doba v archivech

Příspěvekod koldez » stř črc 27, 2022 18:36

J.i.Š.i. píše:
koldez píše:Nevidím důvod proč setrvává současný stav. Okopírovali to z provozu obecních úřadů?

Státní správa včetně archivů je v prvé řádě vázána tímhle: https://kormoran.odok.cz/usneseni/usnes ... B6006CD030 . Ano, tohle stále platí.
Budete tedy muset adresovat své žádosti "vejš".


Děkuji za upozornění. V každém případě nemám v plánu se o tuto věc dlouho a složitě přetahovat.
Není to má celoživotní záležitost.
Pozdravuje VK
koldez
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř led 24, 2007 18:39
Bydliště: Šumperk
Oblast pátrání: Pecka a okolí

Re: otevírací doba v archivech

Příspěvekod Zora » stř črc 27, 2022 18:59

Tak za mě -
pokud mně něco nevyhovuje, v první řadě se zeptám u kompetentní osoby, proč je to nastaveno, event. řeším s nadřízenou osobou, úřadem. To snad je logické.

To, co se dozvím, si ověřím, event, mohu rozporovat.
Pak teprve mohu event. žádat o nějakou - logickou - změnu u kompetentního úřadu, osoby.

Vy napíšete na fórum, že chcete , aby měly archivy jinou otevírací dobu.
A co my s tím? Jak jste si to představoval, že to za Vás "někdo" vyřídí, tedy zjistí, proč to tak je, kam napsat, a podepíše se to jako "komunita z genealogického fóra"?

Vy se nechcete složitě přetahovat, nezeptáte se ani kompet. ředitele...., nechcete jednat jednotlivě, ... i to chápu... ,
ale jak jste tedy vlastně chtěl postupovat, nebo snad jste očekával, že "komunita z geneal. fóra" bude postupovat, to nechápu.

Snad jste chtěl, aby to někdo řešil a vyřešil za Vás.
Tak to bohužel.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: otevírací doba v archivech

Příspěvekod koldez » stř črc 27, 2022 20:23

Zora píše:Tak za mě -
pokud mně něco nevyhovuje, v první řadě se zeptám u kompetentní osoby, proč je to nastaveno, event. řeším s nadřízenou osobou, úřadem. To snad je logické.

To, co se dozvím, si ověřím, event, mohu rozporovat.
Pak teprve mohu event. žádat o nějakou - logickou - změnu u kompetentního úřadu, osoby.

Vy napíšete na fórum, že chcete , aby měly archivy jinou otevírací dobu.
A co my s tím? Jak jste si to představoval, že to za Vás "někdo" vyřídí, tedy zjistí, proč to tak je, kam napsat, a podepíše se to jako "komunita z genealogického fóra"?

Vy se nechcete složitě přetahovat, nezeptáte se ani kompet. ředitele...., nechcete jednat jednotlivě, ... i to chápu... ,
ale jak jste tedy vlastně chtěl postupovat, nebo snad jste očekával, že "komunita z geneal. fóra" bude postupovat, to nechápu.

Snad jste chtěl, aby to někdo řešil a vyřešil za Vás.
Tak to bohužel.
Z

Ještě jednou přeji dobrý večer,
zřejmě jsem se nevyjádřil srozumitelně. Pokusím se o vysvětlení.
V žádném případě jsem nežádal, aby za mne někdo něco vyřídil.
Myslel jsem si, že udělám něco dobrého pro všechny a proto jsem napsal návrh na úpravu otevíracích dnů
v archivech.
Umístěním do fora jsem chtěl zjistit, zda bude mezi čtenáři podpora nebo souhlas s mým návrhem.
Podle budoucí odezvy bych teprve vytvářel návrh žádosti. Než bych jej na archivy odeslal, vyžádal bych si
od případných podporovatelů souhlas s textem.
Tak jsem to myslel.
Nikdo mne nepodporuje, takže prosím aby byla tato diskuse ukončena, přiznávám, že jsem se v odhadu
zájmu badatelů mýlil.
Pozdravuje VK
koldez
 
Příspěvky: 66
Registrován: stř led 24, 2007 18:39
Bydliště: Šumperk
Oblast pátrání: Pecka a okolí

Re: otevírací doba v archivech

Příspěvekod Zora » stř črc 27, 2022 20:28

Ok, chápu, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků