MZA - doplněk pro prohlížeč

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » pon srp 30, 2021 16:56

zachovat zoom a polohu...
v pohodě, já si zvyknu :-) jako bych nic neřekla.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29189
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zeter » pon srp 30, 2021 17:03

zburget - no a například Ctrl+Shift (mi) přepíná CS a CSQ.
Takže nemůžete zaručit ani to, že to někomu nebude s něčím kolidovat, ani to, že to s něčím kolidovat nezačne - protože nějaké třetí straně může v budoucnu přijít jako dobrý nápad to uživateli tak vnutit.
Suma sumárum - navrhujete multifunkční tlačítko, jehož funkci je nutné si zapamatovat, je nutné používat současně klávesnici a myš, a nelze (ne, opravdu nelze) zaručit, že nedojde k nějaké kolizi. To mi jako krok správným směrem nepřipadá.
zeter
 
Příspěvky: 3311
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » pon srp 30, 2021 17:08

Kompaktní / superkompaktní - ono by pro začátek stačilo, kdyby se podařilo zmizet celý ten horní nesmysl s obrázkem a zbytečným nápisem ACTA PUBLICA…

Čím víc blbostí z té stránky zmizí, tím líp.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12620
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zeter » pon srp 30, 2021 17:15

a ještě z jiného pohledu - nevím, jak jste zvyklý mít nastavený vzhled prohlížeče, ale já tam mám vlevo 9 ovládacích tlačítek, vpravo favicony doplňků (cca 10 ks), , mezi nimi pole s url, pod tím celou lištu faviconů nahusto (k padesáti), a dokud nějaký pitomý update Firefoxu nevyřadil z provozu příslušný addon, měl jsem tam těch faviconů dvě řady, a ještě hustěji.
Nemuvě o tom, že když je člověk rozjetý, má otevřeno klidně ke dvaceti panelům, mezi kterými překlikává.
A my se tady dohadujeme, jestli přidání cca šesti tlačítek způsobí přetlačítkovanost...
zeter
 
Příspěvky: 3311
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » pon srp 30, 2021 17:17

ad tlačítka pro posun - O.K. - já osobně jsem na takovéhle posuny vunkcí myši celkem zvyklý z Photoshopu, InDesignu, Illustratoru,… klávesnice se mi pak přepínají Alt+Shift a Win+Shift, protože Ctrl+Shift je běžná přepínací kombinace ve spoustě programech.

Ctrl+Shift byla kombinace ve WinXP (možná i ve Win7, ale ty jí nikdy neměl, šel jsem z XP rovnou na 8) a v grafických programech mě vždycky brali všichni čerti, když jsem měl pořád nějak blbě přepnutou klávesnici.

Nicméně - byl to jen návrh, netvrdím, že je ideální a všemvyhovující. Z mého pohledu je škoda si prostor zaskládat hromadou posouvacích tlačítek o různé kousíčky.

Může to být další věc do nastavení: "Zvětšení kroku posuvu pomocí Ctrl / Alt." ;-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12620
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » pon srp 30, 2021 17:25

zeter píše:…Nemuvě o tom, že když je člověk rozjetý, má otevřeno klidně ke dvaceti panelům, mezi kterými překlikává…
Jenom? :-) Já jich mám teď 175 ve třech oknech :-)
A to jsem to nedávno težce proklestil. :mrgreen:
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12620
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » pon srp 30, 2021 17:27

zeter píše:A my se tady dohadujeme, jestli přidání cca šesti tlačítek způsobí přetlačítkovanost...
Nejde o "přetlačítkovanost", ale na můj vkus míň přehledné ovládací prvky.

Ale to je můj osobní vkus a každý preferuje trošku něco jiného. Najít takové řešení, které budou všichni považovat za ideální, je prakticky nemožná věc.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12620
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » pon srp 30, 2021 17:34

Berte trochu v úvahu, že většina genealogů má občas problém si poradit s jednoduchými věcmi kolem PC... Vylepšení by mělo pomoci (alespoň si to myslím) většině, ne pouze geniálním (míněno dobře) jedincům, kteří se spočítají na prstech jedné ruky...
Přidáním tlačítek se obsluha spíš zhorší...
Už teď musím dávat bedlivý pozor, zda klikám na +10 nebo na posun o jedno...

Tady na MZA se nic nestane, když zaměním, ale pokud jsou tlačítka o jedno, o deset, na konec, tak se pěkně vztekám, když kliknu špatně. Navíc, každý archiv má tlačítka jinak rozmístěná, takže je třeba fakt dávat pozor...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29189
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zedir » pon srp 30, 2021 17:49

Když tady do toho vstoupím zase jako neajťák - mně osobně natolik nesejde na tom, co přesně za vychytávky tu ještě vy ajťáci vymyslíte a realizujete, protože už z podstaty je to vždycky nějaké ulehčení, zlepšení, náprava a doplnění něčeho, co MZA nechce/nemůže realizovat a vychází to z reálných zkušeností reálných lidí, kteří reálně v těch matrikách bádají a ví tedy, co to v praxi obnáší (což se samozřejmě často liší od představy MZA, jak se má poslušný badatel chovat). Já jsem rozhodně spokojený už teď - možnost ukotvení pozice a posunování o více snímků vpřed i vzad je jen malý krůček pro ajťáka, ale obrovský skok pro genealoga. Řekl bych to tak, že věci téměř vždy mohou být lepší, ale vždycky zaručeně mohou být ještě daleko horší. Kdyby teď někdo mávl kouzelným proutkem a Acta měla možnost jasu, kontrastu jako třeba Matricula, zmizela zbytečná hlavička archivu, byla možnost zapnout/vypnout malé náhledy snímků atd., byl bych samozřejmě spokojený ještě více (pochopitelně to po vás nežádám a ani nevím, zda by to bylo vůbec možné), ale jde mi o to, že už teď je to opravdu skvělé vylepšení, takže za sebe ještě jednou děkuju všem a Rasasakovi jako autorovi doplňku obzvlášť.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Mistr Jan » pon srp 30, 2021 17:55

Já bych tam osobně ty klávesové zkratky nedával. A kromě toho – řekněme, že Ctrl+Shift posune o 100 snímků. Dozadu nebo dopředu? Jak by se vychytalo toto?

Na druhou stranu by se mi líbilo po vzoru ebadatelny dát třeba na klávesy Page Up a Page Down posuny o jeden snímek – když sedím u nezaindexované matriky, tak přece klikám obvykle po jednom snímku a taky mi většinou trvá dlouho, než matriku projedu – a je mi pohodlnější ťukat na klávesnici, než držet celou dobu ruku na myši.

Jinak mně osobně stačí tlačítka +10 a -10, ale to je jen můj názor (ostatně, už ani toto mnoho archivů nemá). Při vyšších hodnotách zapíšu číslo na klávesnici. Souhlasím se Zorou, že je třeba, aby to bylo jednoduché pro používání pro všechny uživatele – tedy i pro starší, kteří se v tom nemusí zas tak dobře orientovat.

(175 panelů ve třech oknech :shock: Jak mezitím vlastně překlikáváte? :mrgreen:
Schválně jsem si to teď spočítal...mám otevřených 16 karet v jednom okně (středočeská větev) a 14 karet v druhém (jihočeská větev, která mi tam leží netknutá tři dny... :mrgreen:) Plus na druhý monitor třetí okno s Tabym, emailem a zprávami. :-))

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2947
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » pon srp 30, 2021 18:31

No, moje představa byla taková, že při zmáčknutí přeřazovače (Shift, Ctrl, kombinace) by se změnily ikonky z >> na +10 a z << na -10 atp.
Fakt je, že by stačilo ±10 ±25 a začátek/konec (symboly třeba |< a >| nebo |<< a >>|). Ale pokud to přijde většině nepřehledné, nijak na tom netvám ;-)

PgUp / PgDown by bylo super. Pod to se podepíšu všema čtyřma.

Těch 175 panelů není samozřejmě jen genealgie :-) Ale vyznám se v otm celkem snadno - přibližně vím, kde mám co otevřené a přesně se to snadno dohledá.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12620
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zeter » pon srp 30, 2021 18:39

obecně - ano, každému vyhovuje něco jiného, i tak je to už pokrok nesmírný (zcela bez ironie a bez nadsázky - dvě blbá tlačítka +-10, a co to udělá!) atd... ale možná trochu sebestředně bych upozornil, že já si to tlačítkové schéma +- 1,2,5,10,25... tehdá kdysi při listování fakt vyzkoušel, zvyknul jsem si velmi rychle a bylo to maximálně pohodlné - únavného a zbytečného klikání ubylo, ubylo vepisování čísel na klávesnici. Berte tuhle mou zkušenost jako bernou minci, nebo neberte, prosím - já prostě v tomhle ohledu vím svoje, a moje motivace, proč to pořád dokola nadnáším, kdykoli je příležitost (a teď je asi nejpříhodnější příležitost, jaká se zatím naskytla, no uznejte! :-D ), fakt není zkomplikovat ostatním práci nebo orientaci...

Vida, PgUp/PgDown pro pohyb v prohlížeči neznám.

V tolika panelech bych se ztrácel, byt samozejmě v zápalu boje jsem se skoro určitě nad těch nastřelených dvacet dostal... ale v tomhle jsem zastáncem důsledné "prohlížečové hygieny" - když večer vypínám počítač, prohlížeč ukončuji, a pokud potřebuju nějaké panely opakovaně, radši si je uložím do provizorní složky záložek a pak se k nim vracím, až pokud je opravdu potřebuji. Tohle je opravdu hodně individuální.
zeter
 
Příspěvky: 3311
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Mistr Jan » pon srp 30, 2021 18:56

zburget: Ach tak, už rozumím. No, nevím. Je to ale každopádně elegantnější, než několik tlačítek v řadě.

zeter: Je fakt, že jsem tlačítka +25 atpd. ještě na žádném serveru neviděl, a proto mi nijak nechybí :-) Asi je to jako PgUp a PgDown – v ebadatelně podle mého vynález století. :-) Osobně nemám rád držení myši delší dobu, takže za mě skutečně super.

...Nechal bych tedy nějaký kompromis, aby to sloužilo a zároveň nepřekáželo. Třeba jen těch 10 a 25.

(A já se ztrácím v těch svých 15 genealogických kartách a obvykle nemůžu najít index, který bývá otevřený někde uprostřed :mrgreen: Takže si dělám "oddělovníky" z jinak vypadajících karet, abych to rozeznal https://ibb.co/cvJ9ZnG :mrgreen: No, už to musím pozavírat...)

J
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2947
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zedir » pon srp 30, 2021 19:03

zeter píše:(zcela bez ironie a bez nadsázky - dvě blbá tlačítka +-10, a co to udělá!) atd...


Přesně. Mě také už unavovalo neustále zadávat číselně, který snímek chci... To je přesně z kategorie "stokrát nic umořilo vola". Já osobně jsem dost háklivý na tu správnou ergonomii, ať už dělám cokoliv, takže každý zbytečný klik, bušení do klávesnice apod. je na mně postupně znát a naopak ocením každé zjednodušení. Ta tlačítka +- 10 já nejvíce vítám tehdy, když hledám konkrétní vesnici v matrice, která jich má X a netuším, kde je ta moje, protože některé moje matriky měly skoro 20 vesnic a když tam nejsou záložky a hledám nějakou jinou než je samotný původce, tak neustále milionkrát zkusmo přepisovat číslo snímku - 50, 60, 70, 85, 90, 110, 115, 130... bylo na zbláznění. Obyčejné neobyčejné +- a z toho plynoucí jediný klik celý proces elegantně zrychlí.

Jen pro zajímavost za sebe - už kvůli svým požadavkům na ergonomii bych stěží zvládnul více než 20 panelů. Když k tomu ještě přidám například otevřený FTB, knižní slovníky při ruce, několik otevřených dokumentů ve Wordu s různými poznámkami, nutné kafe (jedině nalevo od klávesnice!), případně do sluchátek nějakou hudbu na YT... je to na mě moc věcí, na které se soustředit a efektivita mojí práce klesá geometrickou řadou a často musím vše zavřít a začít s čistým štítem, protože se už ztrácím v tom, co a proč k čemu vlastně (ne)potřebuji... I proto se snažím nemít v prohlížeči moc záložek, které jsou sice k usnadnění, ale když jich budu mít moc, pro mě ztratí význam, protože se v nich stejně nakonec nevyznám a žádný čas mi neušetří, když budu půl dne jen hledat, co vlastně chci. Proto já zase funguju v režimu poznámek do Wordu - jakmile něco budu potřebovat, tak i když ten soubor má velký rozsah (nejvíce tuším, že měl snad 160 stran), tak se tam dá okamžitě vyhledávat.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » pon srp 30, 2021 19:11

dyž tam nejsou záložky a hledám nějakou jinou než je samotný původce, tak neustále milionkrát zkusmo přepisovat číslo snímku - 50, 60, 70, 85, 90, 110, 115, 130...

Hledám od konce, často jsou totiž jednotlivé obce číslovány od č. 1, takže na konci vidím, že Horní dolní má 57 stran
tak odkliknu o cca 30 méně, dostanu se do části obec Nová ves a zase vidím, kolik stránek zbývá do začátku této obce...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29189
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků