MZA - doplněk pro prohlížeč

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » sob zář 04, 2021 11:56

Jj, souhlasím, je do čím dál tím lepší :-)

On z toho kolega nakonec asi udělá nejlepší prohlížečku matrik ;-)

Mě by zajímalo, jestli vám všem ostatním funguje to ukládání snímků. Já od dezoomify dostávám chybovou hlášku. Mně osobně to nevadí, já tuhle funkci nepoužívám (mám svoji), jen by mě zajímalo, jak jsou na tom ostatní.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod greghouse » sob zář 04, 2021 12:02

zburget píše:Mě by zajímalo, jestli vám všem ostatním funguje to ukládání snímků. Já od dezoomify dostávám chybovou hlášku.


Bez přidání "referer" do hlavičky požadavku to skutečně nejde. Pokud ale lidi použijou ten můj návod nebo obdobný postup, tak to (alespoň mně) funguje.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Rasasak » sob zář 04, 2021 13:09

jo vypadá že MZA přidalo malou ochranu, aby se v prohliizeci nenacitaly panely jinde nez na webu MZA ... takze je potreba upravit tu hlavicku jak pise kolega vyse ....

Zapracovat toto do scriptu bohužel asi nebude technicky možne :(
Uživatelský avatar
Rasasak
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte zář 08, 2020 16:46

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » sob zář 04, 2021 13:42

Rasasak píše:Zapracovat toto do scriptu bohužel asi nebude technicky možne :(
Přímo do skriptu ne, ale možnost by tu byla - nainstalovat si windowsovskou verzi
https://github.com/lovasoa/dezoomify-rs
A ze skriptu pak volat příslušný příkaz. Nebylo by to pak ani závislé na tom dezoomify webu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod greghouse » sob zář 04, 2021 13:53

To by ale znamenalo, že by ten script musel obsahovat jak odkaz na dezoomify web, tak pro desktop aplikaci, protože v opačném případě, byste efektivně každého uživatele nutili si to stahovat, aniž by třeba chtěl / mohl.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » sob zář 04, 2021 15:21

Vůbec netuším, o čem je řeč a co má jak fungovat :-(

ale když kliknu na Dezoomify - vychytávky, co nabídli kolegové (nerozliším, který co, oba mají zásluhy, snad je to od Greghouse, ale fakt nevím jistě), tak mně se stáhne obrázek otevřené stránky a dá se uložit. Jen to tedy dost dlouho trvá. Nepoužívám... nepotřebuji. jen jsem vyzkoušela.

Jestli jsem mimo mísu, a mluvíte o něčem zcela jiném, tak sorry. Jen jsem chtěla pomoci.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » sob zář 04, 2021 21:14

greghouse píše:To by ale znamenalo, že by ten script musel obsahovat jak odkaz na dezoomify web, tak pro desktop aplikaci, protože v opačném případě, byste efektivně každého uživatele nutili si to stahovat, aniž by třeba chtěl / mohl.

Buť musí mít uživatel nainstalovaný doplněk, který umí přepisovat hlavičku html dotazu (i když nechápu, jak pak funguje ten dezoomify web, protože bych čekal, že si ty jednotlivé tile stahuje ten web a ne můj browser) a nebo by skript musel používat desktopovou aplikaci. Té se dá pomocí paramerů při volání poslat i informace o refereru v hlavičce. Určitě by ten skript nemusel volat jak webovou, tak destopovou dezoomify alikaci.

Pro plnou funkčnost bohužel nestačí mít jen ten skript. Vždycky je k tomu potřeba ještě něco. V současné situaci doplněk pro browser. Kdyby se měla odbourat nutnost dalšího doplňku pro browser, nastala by nutnost té desktopové aplikace (přesněj konzolové aplikace - ono se to volá jen příkazem z příkazového řádku). Tahle varianta je lepší v případě, že by všichni používali Windows, protože speciální aplikací odpadá nutnost komunikovat s nějakým dalším webem. Ale na druhou stranu to není multiplatormní. Nejhezčí by byl přímo doplněk, který by dělal dezoomify, ale takový bohužel (zatím) není.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » sob zář 04, 2021 21:19

Zora:
funguje ti to proto, že máš v prohlážeči doplněk, který přepisuje (doplňuje) hlavičky dotazů na server MZA. Ono je potřeba, aby v hlavičce dotazu (na jednotlivé kousky skenu a soubor, který popisuje, jak je ten sken rozstříhaný) byl nějaký parametr, který tam při pouhém dotazu není, ale objeví se tam, když je původcěm toho dozatu odkaz nebo funkce na webu MZA.
Když si o ty kousky skenu říká prohlížeč skenů na stránkách MZA, tak tam ten parametr přidává. Když si ale o ten kousek skenu něco řekne "jen tak", tak tam ten parametr není. A když tam není, tak web ZA kvákne chybu. Ten doplněk od greghouse zajistí, aby se tam ten parametr přidal a pak to funguje.

Snad jsem to popsal trochu srozumitelně.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » sob zář 04, 2021 21:48

píp, jen jsem psala, že mně stahování funguje, jinak se vůbec do debaty nemísím...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Rasasak » ned zář 05, 2021 14:02

Vyšel maliličkatý update :D
Kliknout : https://github.com/rasasak/MZA_tweak/raw/main/MZA_tweak.user.js

zburget mne přivedl na nápad, kdo stahuje ty dlaždice ... server, nebo prohlížeč :D
takže jsem vytvořil upravenou kopii webu dezoomify ... nyní ikona pro stazeni odkazuje ma můj web (design stejný, pouze šedý).... a tam uź funguje stahování i bez úprav do headeru dle návodu greghouse

nechť se krásně bádá :D
Naposledy upravil Rasasak dne ned zář 05, 2021 14:09, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Rasasak
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte zář 08, 2020 16:46

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » ned zář 05, 2021 14:08

bádám, bádám, kam jsem se to s tím stahování dostala, :roll:
to předchozí fungovalo, ale aktualizovala jsem, (bála jsem se neposlechnout) a funguje to dál, takže opět skláním hlavu a děkuji. Z :lol: :lol: :lol: :D
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Rasasak » ned zář 05, 2021 14:11

Vám fungovalo, protože jste (jak jsem vidél v jiném vláknu) nastavila v prohlížeči úpravu hlavičky dle návodu od Greghouse :D

těm kteří tento proces neprovedli, to přestalo fungovat.... nyní to funguje opět všem i bez této úpravy :)
Uživatelský avatar
Rasasak
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte zář 08, 2020 16:46

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod greghouse » ned zář 05, 2021 14:15

Teď by mě vážně zajímalo, zda si tou změnou v MZA ve skutečnosti pomohli, když jsme během pár dnů demonstrovali, že stačí malý zásah, ať už Rasasakův skript nebo rozšíření do prohlížeče nebo aktualizace vlastního postupu, a situace je v podstatě stejná jako předtím. ::achjo::
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod Zora » ned zář 05, 2021 14:22

Mám si psát, co jsem všechno udělala, nebo to evidujete za mě ?
:-) Už si připadám jako nesvéprávná ... dělám něco, nevím co, nevím proč, ale druzí to vědí přesně :lol: :lol: :lol: a navíc - ono to funguje.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: MZA - doplněk pro prohlížeč

Příspěvekod zburget » ned zář 05, 2021 18:28

Zora píše:... dělám něco, nevím co, nevím proč, ale druzí to vědí přesně :lol: :lol: :lol: a navíc - ono to funguje.
Jo, buď v klidu, nemůžeme rozumět všichni všemu. A v tomhle případě se tu bavíme o úrovni trochu níž, než co vidí běžný uživatel - takže si vůbec nedělej vrásky z toho, že nerozumíš úplně přesně tomu, co tu probíráme. Podstatný je ten výsledek pro ty "normální uživatele" a to je to, aby to dělalo přesně to, co očekávají, že to bude dělat. Jak toho bude dosaženo, běžné uživatele úplně zajímat nemusí ;-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků